Improwizacja. Naturalny stan umysłu dziecka

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 10:20
Wpływa na pobudzanie wyobraźni i kreatywności. – Improwizacja to najczystsza w swoim rodzaju forma współpracy z drugą osobą. Drugi człowiek gra razem ze mną. Wspólnie wymyślamy rzeczy. Nie oceniamy swoich pomysłów, ale bierzemy je i działamy z nimi dalej – wyjaśniali goście "Zagadkowej niedzieli". 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Improwizacja to sztuka spontanicznego tworzenia. – To przepiękny moment w życiu, gdzie możemy razem pracować. Również w teatrze. Nie ma tam reżysera, który mówi, jak się zachowywać i co robić. Wszystko, co dzieje się na scenie oraz na naszych warsztatach, wynika ze współpracy i traktowania się w sposób niehierarchiczny. Wszystko powstaje wtedy w naturalny sposób. Rośnie jak dzika przyroda – powiedziała Joanna Pawluśkiewicz ze szkoły improwizacji Impro.

– Nie narzucamy sobie własnego zdania i szanujemy opinie drugiego człowieka. To też kompletna zmiana życia. Okazuje się, że największa sztuka wychodzi wtedy, gdy robimy ją razem, w empatii, słuchając siebie nawzajem – dodała. 

Posłuchaj
48:58 2021_10_17 09_08_24_PR3_Zagadkowa_Niedziela.mp3 Dziecinnie prosta sztuka improwizacji (Zagadkowa niedziela/Trójka)

 

Improwizacja w szkole

– W Słowenii improwizacja weszła do programu szkolnego. Obserwujemy osoby młode, które z tego kraju przyjeżdżają do nas na festiwale. Ta nauka naprawdę działa – zauważyła Agnieszka Matan ze szkoły improwizacji Impro. 

– W życiu nie chodzi przecież o to, by być idealnym i bezbłędnym. Warto z pomyłek i potyczek zrobić walor. Nawet jeśli to zła ocena. Najważniejsze jest kształtowanie naszej osobowości – podkreśliła Kasia Stoparczyk, prowadząca "Zagadkową niedzielę". 

Jeżeli słuchają nas młode osoby, pamiętajcie: Oceny są, bo chodzicie do szkoły. Nie mają one jednak wpływu na to, jakimi osobami jesteście. Nie płaczcie, kiedy dostajecie czwórkę z minusem. Jeśli jednak boli was porażka, możecie płakać i dać ujście emocjom. Codzienność to operowanie na błędach, małych porażkach i rzeczach, które nie poszły nam zgodnie z planem – zaapelowała do młodych słuchaczy Agnieszka Matan. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Szkoła Impro (@szkolaimpro)

Sztuka improwizacji 

– W improwizacji mamy kilka zdań, które powtarzamy. Jedno z nich brzmi: "Każdy błąd to prezent" Jeśli coś idzie niezgodnie z planem, nie oznacza to, że wszystko skończone. Zawsze można ten błąd przerobić na coś nowego, innego. To jest najbardziej ekscytujące w improwizacji – podkreśliła gość niedzielnej audycji. 

– Jeśli ze sobą działamy w głębokim szacunku do tego, co robimy, z tolerancją do siebie nawzajem i akceptacją sobie, nawiązujemy prawdziwą współpracę. Nie jest ona oparta tylko na wymianie doświadczeń, ale na absolutnej telepatii, która dzieje się dlatego, że wzajemnie się słuchamy – usłyszeliśmy. 

Improwizacja to też zabawa 

– Bardzo ważna jest atmosfera zabawy. Przychodzą do nas osoby dorosłe, które nie pamiętają już, co oznacza to słowo. Po trzydziestym roku życia ludzie wykonują poważne prace i troszczą się o rodziny. My staramy się im jednak przypomnieć to, co było dla nich naturalne, gdy byli dziećmi. Podczas zajęć chcemy dobrze się bawić, śmiać i gadać głupoty. I robić to wszystko bez oceny. To bardzo uwalnia umysł. Uczestnicy naszych warsztatów mówią nawet, że to taka siłownia dla mózgu. Wychodząc z zajęć, myślą też sobie, że są naprawdę fajnymi i ciekawymi osobami – podkreślali goście "Zagadkowej niedzieli".

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Szkoła Impro (@szkolaimpro)

Improwizuj, by pokonać stres

– Są różne sposoby radzenia sobie ze stresem. Improwizacja często bardzo w tym pomaga. Podobnie jak w funkcjonowaniu w szkole oraz w działaniu pamięci. Jakiś czas temu wprowadziliśmy program zatytułowany "Duży pies nie szczeka". W jego ramach odwiedzaliśmy mniejsze miejscowości i prowadziliśmy zajęcia w tamtejszych szkołach. W książce o tym samym tytule, razem z nauczycielami, rozpisaliśmy ćwiczenia z naszego programu, dostosowane do potrzeb szkolnych. Teraz każdy, kto ma na to ochotę, może wykonać je w swojej klasie – podsumowała Joanna Pawluśkiewicz.

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Agnieszka Matan i Joanna Pawluśkiewicz (szkoła improwizacji Impro)
Data emisji: 17.10.2021
Godzina emisji: 09.08

zch

Czytaj także

Pustynie, czyli miejsca poza czasem

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 10:15
– W pustyniach jest jakaś magia, one dokładnie tak samo wyglądały sto i dwieście, i tysiąc lat temu – opowiada w "Zagadkowej niedzieli" Anna Olej-Kobus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najpierw dobrostan uczniów, potem – wyniki. Czym jest "Budząca się szkoła"?

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 07:27
Brak ocen, konieczności odrabiania lekcji w domu i możliwość pisania sprawdzianu w grupie, ale przede wszystkim wyrozumiałość dla ucznia i wsparcie jego mocnych stron – na takich zasadach działa już kilkadziesiąt szkół w Polsce. Do "Budzącej się szkoły" dołączają kolejne palcówki. Dwie z nich znajdują się na Dolnym Śląsku.
rozwiń zwiń