Bajkomówienie z Katarzyną Stoparczyk

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bajkomówienie z Katarzyną Stoparczyk
Foto: Glow Images/East News

Jakie bajki opowiadają dziś dzieci? Czy są lepszymi narratorami niż dorośli? I czego możemy się o nich dowiedzieć, zaglądając w głąb ich wyobraźni? Odpowiedzi będzie można usłyszeć w improwizowanej bajce, stworzonej przez dzieci wspólnie z Katarzyną Stoparczyk.

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty
+

Gadający ptak, czarny charakter i niebieski słoń to tylko niektórzy bohaterowie bajki opowiedzianej przez dzieci podczas największej w Polsce kulturalnej imprezy plenerowej dla najmłodszych – "Warszawa dzieciom. Witajcie w naszej bajce!".

Wpisana na stałe do repertuaru warszawskich wydarzeń kulturalnych skierowanych do dzieci, w tym roku odbyła się 3 czerwca na Warszawskiej Agrykoli oraz w Łazienkach Królewskich. Blisko trzydzieścioro dzieci, w wieku od 3 do 14 lat, wraz z Katarzyną Stoparczyk, autorką popularnej i lubianej audycji "Zagadkowa niedziela" emitowanej w radiowej Trójce, spróbowało swoich sił w roli bajarzy. Pomysł na zaproszenie dzieci do zabawy polegającej na opowiadaniu niezależnych historii, które utworzą różne wersje tego samego tekstu ma związek z "tradycją opowiadania intertekstualnego".

Do tej pory intertekstualne opowieści tworzyli przede wszystkim dorośli - pisarze-eksperymentatorzy. Znane są zabawy z tekstami, których zaskakujący efekt daje przeskakiwanie od słowa do słowa, łączenie słów w sposób nieoczekiwany, proponowanie nieoczywistych zestawień słownych czy obrazkowych wynikających ze skojarzeń lub ich brzmienia. Dzięki zabiegom intertekstualnym można opowiadając jedną historię otrzymać kilkanaście różnych narracji.

"Za lasami, za górami, za siedmioma rzekami żyła sobie dziewczynka o imieniu Stefcia. Pewnego dnia dowiedziała się o pewnej księdze, w której nie było zdania, które nie istnieje. Każdy chciał ją przeczytać!"

Bajka powstawała na gorąco, dzieci same wymyślały jej fragmenty – losowały obrazki, które posłużyły im jako inspiracje. Każda ilustracja zmieniała się w kolejny element niesamowitej mówionej historii, a każdy opowiedziany fragment nawiązywał do fabuły stworzonej przez inne dziecko. Powstała w ten sposób różnorodna, pełna zwrotów akcji, ale spójna fabuła.

"Czy znają Państwo bajkę, która zaczyna się tak: Za lasami, za górami, za siedmioma górami żył sobie latający wieloryb... a zaraz potem są w tej bajce gadające buty, które co godzinę wyrzucają z siebie całe mnóstwo złota!! Są zaczarowane liście, które zjada sięgająca chmur żyrafa i czarny charakter, szaleńczo zakochany w złotej rybce. Jest niebieski słoń i niezwykły klucz, który zostaje pożarty przez czarnego psa. A na samym końcu jesteśmy my, my wszyscy, którzy słuchamy naszej bajki i z każdą chwilą stajemy się coraz bardziej magiczni. Dzięki dzieciom, które bez wysiłku tworzą nieprawdopodobne światy. A może one na prawdę istnieją, tylko my dorośli już o nich nie pamiętamy? "

Zapraszamy także dzieci w wieku 3-15 lat do wzięcia udziału w naszym konkursie na tytuł bajki. Nasza BAJKA KONKURSOWA do której tytuł trzeba wymyśleć,  znajduje się tuż nad tekstem. Dla zwycięzców mamy wspaniałe nagrody: konsolę Play Station 2, warsztaty edukacyjne Fundacji MaMa oraz książki.

Rozwiązanie nastąpi w prowadzonej przez Kasię Stoparczyk "Zagadkowej niedzieli" 8 lipca 2012 r. Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się w poniższym regulaminie:

Polecane