Tipsy - marzenie każdego herbaciarza!

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2013 12:57
Gośćmi "Zagadkowego poranka" byli podróżnicy – Anna Czapek i Piotr Mojżyszek, którzy odkrywali przed Trójkowymi słuchaczami wszystkie tajemnice herbaty: czarnej, zielonej, białej i turkusowej…
Audio
  • Tipsy - marzeniem każdego herbaciarza! (Zagadkowy poranek/Trójka)
Tipsy - marzenie każdego herbaciarza
Foto: Anna Czapek i Piotr Mojżyszek

To jaki rodzaj herbaty otrzymamy zależy od tego, co zrobimy z liśćmi z krzewu Camellia sinensis po ich zerwaniu, nie bez znaczenia jest też jakie liście zerwiemy – wyjaśnia Piotr Mojżyszek.  Jak dodaje według legendy herbatę odkryto przez przypadek. Gdy do dzbanka cesarza chińskiego Shen Nung, żyjącego ponad 5 tys. lat temu wpadły tajemnicze liście, które nie tylko nadał naparowi piękny kolor, ale i wyjątkowo orzeźwiający smak.

– Marzeniem każdego herbaciarka są tipsy, czyli dwa najmłodsze listki z  krzewu. Dzięki nim napar herbaciany będzie wyjątkowo aromatyczny – opowiada Anna Czapek. Herbata jest tak drogocenna, że wciąż traktuje się  jako środek płatniczy.

Herbata to nie tylko napój. W wielu krajach z liści herbacianych robi się sałatki. Czy istnieje zupa herbaciana? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Zagadkowy poranek" Kasi Stoparczyk.

Na "Zagadkową Niedzielę" zapraszamy w niedziele od 7.00 do 9.00.

Zobacz więcej na temat: dzieci podróże
Zobacz także

Czytaj także

Z miłości do podróżowania

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2013 09:00
Najpierw był Kazik, niezwykły podróżnik, który ponad 80 lat temu, jako pierwszy na świecie, przemierzył Afrykę na rowerze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Madagaskar – ostatnia "biała plama" na mapie?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 16:00
– O Madagaskarze mówi się, że to siódmy kontynent świata. I to jest jak najbardziej prawda. On się bardzo szybko odłączył od wszystkich innych lądów. Rośliny, zwierzęta, ludzie i obyczaje - to wszystko jest tam całkiem inne – mówił w Trójce Arek Ziemba, znawca Madagaskaru.
rozwiń zwiń