Małe słonie morskie są jak... szczenięta

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2013 15:30
Zwierzęta na Antarktydzie ludzi się nie boją. - Nigdy wcześniej człowieka nie widziały i jeśli tylko posiedzi się chwilę cicho to małe słonie morskie i uchatki podchodzą bardzo blisko. "Małe" są tylko ze względu na wiek, miesiąc po urodzeniu ważą nawet 150 kg - opowiada Mikołaj Golachowski.
Audio
  • Zapraszamy do królestwa Eskimosów (Zagadkowa niedziela/Trójka)
Młody słoń morski
Młody słoń morski Foto: Mikołaj Golachowski

Pierwszy rozmyślał o niej Arystoteles. Bo skoro na północy mogła istnieć "Kraina Niedźwiedzia" to po drugiej stronie kuli ziemskiej też przecież coś musiało być!! I było. Ludzie dotarli tam 200 lat temu, a niektórzy spośród nich zakochali się w tym miejscu "na zabój". Tak jak nasz ekspert - dr nauk przyrodniczych, biolog i podróżnik - Mikołaj Golachowski.

Pan Mikołaj zakochał się w dzikich, nietkniętych przez człowieka miejscach i nazwał je RAJEM na ziemi. Zakochał się w fokach i pingwinach, które nie boją się człowieka. Zakochał się w słoniach morskich, które potrafią długo pościć i kilka razy do roku zmieniać swoją wagę ciała o kilkaset kilogramów

W audycji zapraszamy także na spotkanie z Zorką. "ZORKA DZIEWCZYNKA Z GWIAZD" to spektakl, który odbył się w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego dokładnie trzy miesiące temu. W Zagadkowej niedzieli ZORKA gościła już jakiś czas temu, jutro zagości raz jeszcze. Serdecznie zapraszam do wysłuchania drugiej części retransmisji spektaklu o DZIEWCZYNCE, która urodziła się z gwiezdnego pyłu, na Mlecznej Drodze . I pędząc po niej Wielkim Wozem spadła tu do nas. Na ziemię. I właśnie wśród nas próbuje się odnaleźć...Tym razem zawitała także do krainy wiecznych śniegów - królestwa Eskimosów.

Na "Zagadkową niedzielę" zapraszamy co niedzielę tuż po godz. 7.00

gs

 

Zapraszam - Kasia Stoparczyk

Zobacz więcej na temat: Antarktyda dzieci wakacje 2013

Czytaj także

Świętujemy urodziny Janusza Korczaka, przyjaciela dzieci

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2013 16:18
"Bolusiowi ząb się kiwa" – to fragment dziecięcego listu z okładki "Małego Przeglądu". Dla Janusza Korczaka było to najważniejsze wydarzenie świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zagadkowa Niedziela": zasady bezpieczeństwa nad wodą

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 23:00
W "Zagadkowej Niedzieli" rozmawialiśmy o nauce pływania i bezpieczeństwie nad wodą, zwłaszcza, że sezon wakacyjny w pełni!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Latać każdy może!

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2013 19:26
- Wszystko się zaczyna od lotów szybowcem, skoków na spadochronie. Zazwyczaj edukacja lotnicza jest rozłożona w czasie na kilka, kilkanaście lat, w zależności jaką klasę w lotnictwie ktoś chce zdobyć - opowiadał w Trójce kpt pil. Dariusz Stachurski.
rozwiń zwiń