"Termopile Polskie" Tadeusza Micińskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 21:35
Na początku roku dyrektor T[pl we Wrocławiu podał sensacyjną wiadomość: Jan Klata będzie znów reżyserował w tym teatrze, w dodatku "Termopile Polskie. Misterium na tle życia i śmierci Ks. Józefa Poniatowskiego". I stało się: premiera 3 maja!
Audio
  • "Termopile Polskie" Tadeusza Micińskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Fragment plakatu do spektaklu Termopile Polskie
Fragment plakatu do spektaklu "Termopile Polskie"Foto: mat. prom.

Tadeusz Miciński nie zdążył napisać wielu dramatów (zginął w tajemniczych okolicznościach w wieku … w 1918 roku), a i ten jest niedokończony .

/

Kilkanaścioro osób na scenie, scenografia, kostiumy i światła - Justyna Łagowska, muzyka - Robert Piernikowski, dramaturgia - Piotr Rudzki. W roli księcia - Wiesław Cichy.
Najbliższa premiera w T[pl z Trójkowym Znakiem Jakości - w roli głównej w tym wydaniu MBK. Usłyszeliśmy reżysera, dramaturga oraz dyrektora T[pl - Krzysztofa Mieszkowskiego.

 

 

 

 

 

W pozostałych rolach:
1. Najnowsza premiera w TR Warszawa: "Druga kobieta" w reżyserii Grzegorza Jarzyny . Naszymi gośćmi byli: Rafał Maćkowiak oraz Sebastian Pawlak - aktorzy TR.

2. Najnowsza premiera (polska prapremiera) w Operze Krakowskiej - "Miłość do trzech pomarańczy" Prokofiewa. Połączyliśmy się z reżyserem - Michałem Znanieckim.

/

3. Relacja z Pierwszego Otwarcia Dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Połączyliśmy się z dyrektorem GTS - profesorem Jerzym Limonem. Przypomnieliśmy zagadkę z ub. tygodnia; "czyj to głos zapowiadał wejście Mariusza Pudzianowskiego?". Nagroda było zaproszenie na  "Hamleta" Teatru The Globe, pokazywanego na inauguracji GTS we wrześniu.

Wydanie otworzył wiersz Tadeusza Różewicza - "Poeta w czasie pisania" (poeta odszedł 24 kwietnia w wieku 93 lat) z płyty Głosy Poetów w reżyserii i pod redakcją Romany Bobrowskiej, wydanej przez Radio Kraków. Zacytowaliśmy też fragment słuchowiska TPR w reżyserii Andrzeja Piszczatowskiego - "Termopile Polskie".

/


Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji - Baszka Marcinik, Wojciech Dorosz - wydawca.

/

P.S.: A w Muzeum Emigracji w Gdyni - 2 maja - Dzień Polonii, czyli Patent na majówkę!

Zobacz więcej na temat: TEATR Trójka Barbara Marcinik

Czytaj także

"Klątwa - odcinki z czasu beznadziei - don't mess with Jesus" - serial w teatrze

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2014 22:50
Tę "sensacyjną" wiadomość podaliśmy już: teatr będzie miał swój serial! Dziś w MBK – w roli głównej zespół, który odpowiada za to wydarzenie: Monika Strzępka – reżyserka, Paweł Demirski – autor scenariusza, Tomasz Karolak – twórca i dyrektor Teatru Imka w Warszawie oraz selekcjoner Niecodziennego festiwalu Polska w Imce – krytyk – Jacek Cieślak. W tym miejscu: "nic dodać, nic odjąć".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Międzynarodowe nagrody literackie

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 23:00
14 maja zostanie w Warszawie po raz drugi wręczona Międzynarodowa Nagroda im. Zbigniewa Herberta. Pierwszym laureatem był amerykański poeta William Stanley Merwin. Nie jest tajemnicą, kto został wytypowany przez jury Nagrody w 2014 roku. To … amerykański poeta, serbskiego pochodzenia - Charles Simić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europejski Poeta Wolności w Gdańsku i "Przygody Sindbada Żeglarza" w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 20:00
19 marca rozpoczął się, trwający cztery dni, Festiwal towarzyszący ogłoszeniu nazwiska laureata Nagrody prezydenta Gdańska - Europejski Poeta Wolności 2014. Przed tygodniem przedstawiliśmy siedmioro poetów nominowanych do tej Nagrody (z Chorwacji, Szwajcarii, Grecji, Kazachstanu, Estonii, Austrii i Belgii).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przychodzi wena do lekarza - Konkurs Literacki im. Andrzeja Szczeklika

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 15:10
Pierwsze kwietniowe w tym roku wydanie Magazynu w swojej głównej części miało zaskakujący temat: lekarzy piszących wiersze, prozę, non-fiction.
rozwiń zwiń