"Burza" w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 20:10
Na tej wyspie rządzą kobiety! Piotr Rudzki - kierownik literacki T[pl - podał u nas sensacyjną wiadomość: Prospero jest kobietą!
Audio
  • "Burza" w Teatrze Polskim we Wrocławiu (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Burza w Teatrze Polskim we Wrocławiu
Foto: mat. promocyjne

Prospero - w wersji "Burzy" Szekspira, przygotowanej przez Krzysztofa Garbaczewskiego (Talent Trójki 2010). Na wszelki wypadek przypomnę, że Miranda także jest kobietą. Kwestia płci - jej niejednoznaczność - u Szekspira stanowi wdzięczny temat (patrz "Szekspir współczesny" Jana Kotta). Rozmawialiśmy o tym tuż po premierze w T[pl. Kto, poza dyrektorem Krzysztofem Mieszkowskim, Piotrem Rudzkim oraz Krzysztofem Garbaczewskim, był naszym gościem? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.  

Krzysztof Garbaczewski nie po raz pierwszy reżyseruje w T[pl. W 2009 roku zrealizował "Nirwanę" (wg "Tybetańskiej Księgi Umarłych"), a rok później - "Biesy" wg Dostojewskiego. Jego "Kronos" z 2013 roku, zainspirowany przez zapiski Witolda Gombrowicza, został doceniony przez międzynarodowe jury na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie (w grudniu 2014 roku). Wiosną ubiegłego roku prezentował Garbaczewski w Istambule wraz z turecką reżyserką spektakl "Proust - Pamuk - Pamięć" (Rok Polski w Turcji). W swoich realizacjach teatralnych łączy instalacje, z filmem i muzyką. Interesujące, jaki jest ten "jego" Szekspir. Współczesny - na pewno i, w tym sensie nie-nowatorski, ale… W najnowszym wydaniu Magazynu staraliśmy się odpowiedzieć na postawione powyżej pytania. W roku jubileuszu sceny publicznej w Polsce pytaliśmy także o to, jaki teatr powinien dzisiaj być? I znów: dobry - to na pewno, ale …

Paweł
Paweł Huelle i Baszka Marcinik

Książka w tym wydaniu - w roli intermedium. Nagrody za książki wydane w 2014 roku właśnie zaczęły być przyznawane/wręczane. Pierwsza była "Polityka", która Paszport przyznała Zygmuntowi Miłoszewskiemu za "Gniew". W ubiegłym tygodniu swoje nagrody wręczył "Magazyn Literacki KSIĄŻKI". "Magazyn" honoruje laureatów jedynie pięknymi "dyplomami", za to jest ich … 56! To: Książki Miesiąca w 4 kategoriach, Książki Roku, Wydarzenie Roku, Wydawnictwo Roku i Człowiek Roku. Ogromną przyjemność sprawił nam fakt, iż Książką Roku w kategorii proza została powieść Pawła Huelle, pt. "Śpiewaj Ogrody" opatrzona Trójkowym Znakiem Jakości i prezentowana u nas przed rokiem w wersji dźwiękowej. Miał Paweł Huelle sporą konkurencję, bo w 2014 roku ukazały się "Księgi Jakubowe" Olgi Tokarczuk, "Sońka" Ignacego Karpowicza, "Szum" Magdaleny Tulli oraz powieści młodszych autorów. To był dobry rok w tej dziedzinie. Przed nami kolejne nagrody literackie. Wymienieni autorzy zapewne zostaną docenieni, a Pawłowi Huelle życzymy dalszych sukcesów. Krótka rozmowa z gdańskim pisarzem - w tym wydaniu MBK.

/


Drugi "duży" teatralny temat wydania to inauguracja obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Koordynatorem wydarzeń roku jubileuszu sceny publicznej jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Naszymi gośćmi byli: dyrektor IT - pani Dorota Buchwald oraz rzecznik IT - Kaja Stępkowska. Zapowiedzieliśmy program uroczystej inauguracji 12 lutego w… Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.
W czwartkowym "Klubie Trójki" ze Starego Teatru, prowadzonym przez Jerzego Sosnowskiego, uroczysta inauguracja na naszej antenie - 250-lecia Teatru Publicznego, w "Trójce pod Księżycem" natomiast - dyskusja w gronie zaproszonych do Krakowa gości oraz w obecności gospodarzy wydarzenia. Szczegóły niebawem na stronach Klubu i TPK.
Wrocław - Warszawa - Kraków - to trasa drugiego w lutym 2015 roku wydania MBK.

"Magazyn Bardzo Kulturalny" na antenie Trójki w każdą niedzielę od godz. 19.05 do 20.00.
Zapraszamy: Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz - wydawca.

P.S.: Przypominamy, że już 11 lutego  w Teatrze Syrena w Warszawie premiera "Czarodziejskiej góry" wg Tomasza Manna w reżyserii Wojciecha Malajkata (Trójkowy Znak Jakości).

Maurycy
Maurycy Gottlieb, Ahaswer

P.S.2.: 13 lutego w Muzeum Narodowym w Krakowie zostanie otwarta wystawa obrazów Maurycego Gottlieba (wystawa, o której nie śmiałam marzyć).