Miasto. Między utopią a rozczarowaniem

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 13:08
Praga. Między utopią a rozczarowaniem. To kolejne hasło realizowane w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
Audio
  • Miasto. Między utopią a rozczarowaniem (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Miasto. Między utopią a rozczarowaniem
Foto: mat. promocyjne

Z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce zostanie ono rozszerzone: Miasto. Między utopią a rozczarowaniem. Co kryją w sobie oba hasła? O tym rozmawialiśmy w I części tego wydania Magazynu. Naszymi gośćmi byli: dyrektor Paweł Łysak oraz młodzi twórcy: Michał Salwiński i Tomasz Szeląg.

Rozmawialiśmy również telefonicznie z reżyserem Michałem Zadarą, który przygotował w Teatrze Polskim we Wrocławiu Dziadów część III. Michał Zadara realizuje pioniersko wystawienie Dziadów bez skreśleń, włącznie z didaskaliami. Wyreżyserował on już Dziadów cz. II i IV. Osobno zostanie wystawiony Ustęp. W 2016 roku, kiedy Wrocław będzie ESK, będziemy mogli obejrzeć całość. W roli Gustawa - Konrada występuje Bartosz Porczyk. Zapis rozmowy - poniżej.


/


W części III tego wydania Magazynu przedstawiliśmy relację z zakończonego w sobotę w Gdańsku sympozjum/festiwalu Odnalezione w Tłumaczeniu (patrz: TPK z 9/10 kwietnia). Poznaliśmy laureata przyznanej i wręczone po raz pierwszy Nagrody za przekłady im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Posłuchaliśmy słynnych tłumaczy i organizatorów OwT.

/

Zarówno warszawska Praga, jak i dziedzina przekładów stanowią obszary w jakimś sensie "zaniedbane", a Dziady - nigdy dotąd nie zostały przeczytane na scenie w całości. Trzy, jakże różne tematy tego wydania MBK jednak  c o ś łączy.
Zapraszamy.
Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.
P.S.: Inne premiery w Polsce to: "Sprawa Gorgonowej" Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina w Narodowym Starym Teatrze oraz "Sen Srebrny Salomei" w reżyserii Tomasza Cymermana w Teatrze Nowym w Poznaniu.

/

P.S. 2: Tradycyjnie o tej porze roku prezentujemy świeżo obsypaną w naszym ogrodzie kwieciem jabłonkę...