"Szukając Jezusa" w Państwowej Galerii Sztuki

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 21:30
"Szukając Jezusa" to kolejna wersja projektu realizowanego od kilku lat przez Katarzynę Kozyrę. Jak został on pokazany w PGS?
Audio
  • "Szukając Jezusa" w Państwowej Galerii Sztuki (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Katarzyna Kozyra - Szukając Jezusa
Katarzyna Kozyra - "Szukając Jezusa"Foto: mat. prom.

Próbujemy o tym opowiedzieć wraz z kuratorką tej szczególnej ekspozycji - Hanną Wróblewską, dyrektor Zachęty. Połączyliśmy się też z autorką, która jest w… Jerozolimie. Który raz do Ziemi Świętej powraca? Czego, "szukając Jezusa", w istocie szuka?
W tym samym czasie, w którym praca Katarzyny Kozyry prezentowana jest w Sopocie, można ją oglądać na Biennale w Wenecji. Ten kontekst się liczy!

 

/

W sopockiej galerii można także obejrzeć "Malarstwo i Rysunek" Kiejstuta Bereźnickiego. Profesor gdańskiej ASP, mieszkający w Sopocie, jest jednym z najstarszych malarzy sopockiego "zagłębia artystycznego". Obchodzi właśnie swój jubileusz. Mamy nadzieję spotkać się w tym wydaniu Magazynu zarówno z nim, jak i z jego studentką Katarzyną Swinarską, także mieszkanką Sopotu.

Powracamy więc do morskiej stolicy Trójki, w której sezon otwieraliśmy 2 maja. Dyrektor PGS Zbigniew Buski, wraz z którym tradycyjnie poprowadzimy sopockie wydanie MBK, przedłużył o 20 dni (!) czas trwania wystawy prezentowanej w holu na poziomie 0 galerii, czyli wydruków kart z naszego kalendarza "Trójka w obrazach wielkich mistrzów". W recepcji galerii można otrzymać audiokatalog wystawy. Można też go pobrać, korzystając z kodu QR, który można zeskanować na wystawie.

Wydanie otwiera - oczywiście - "inny" temat:  United Solo Europe. Ten, "przywieziony" z Nowego Jorku do Teatru Syrena przez Omara SangareMiędzynarodowy Festiwal Monodramu jest jedynym tego typu festiwalem w Europie. Opowiada o nim dyrektor Teatru Syrena Wojciech Malajkat. Początek festiwalu 15 czerwca. Festiwal zapowiada jego pierwszy w tym roku gość - Jan Peszek, który pokaże w Syrenie swój i Bogusława Schaeffera "Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego". W przyszłym roku wypada 40-lecie prezentacji tego monodramu!

Wspomnamy też sobotnią premierę w Teatrze im. Gombrowicza w Gdyni - "Żółta łódź podwodna" Pawła Huelle w reżyserii Krzysztofa Babickiego (patrz: zapowiedź premiery w poprzednim wydaniu MBK, z 24 czerwca).

Zapraszamy

Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz - wydawca

Audycję - tradycyjnie - realizuje w PGS Andrzej Dubas z Radia Gdańsk. Sopockiej galerii dziękujemy za pomoc w realizacji audycji.

P.S.:

2 czerwca rozpoczyna się nad Jeziorem Strzeszyńskim w Poznaniu Enter Enea Festival. Po raz pierwszy muzyce jazzowej będą towarzyszyły pokazy spektakli muzycznych: Pamiętnik z Powstania Warszawskiego w reżyserii Jerzego Bielunasa z udziałem Ani Jopek oraz "Bal w Operze" Leszka Możdżera (rekonstrukcja spektaklu pokazywanego na 24. PPA w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu (rok 2003). Na EEF zaprasza Leszek Możdżer!

Czytaj także

Przedstawiamy ranking galerii 2015

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 20:15
Tygodnik "Polityka" co dwa lata prezentuje ranking galerii polskich, sporządzany przez wybitnego krytyka sztuki Piotra Sarzyńskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Art and Science w Nowym Porcie

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2015 19:18
Art and Science Meeting – to jeden z najważniejszych dorocznych projektów międzynarodowych Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku. Wystawy, pokazy filmów, spotkania. Przedsięwzięcie – ambitne, sztuka – często – niełatwa w odbiorze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Miłosza w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2015 17:54
Od czwartku do niedzieli odbywał się w Krakowie Festiwal Miłosza. Festiwal - utworzony po śmierci Noblisty, jako rodzaj przedłużenia Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu, którym w roku 1997 oraz w 2000 patronował wraz z Wisławą Szymborską.
rozwiń zwiń