X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Michał Rusinek - "Nic zwyczajnego" - książka o Wisławie Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 19:10
Spotkali się jesienią 1996 roku. Mieli ze sobą współpracować do zimy. Pracowali do końca. Michał Rusinek – sekretarz Wisławy Szymborskiej - zdecydował się 4 lata po śmierci poetki ( 1 lutego – jutro – rocznica) i w 20 lat po Noblu napisać o niej książkę, opisującą historię ich współpracy. Jest to zarazem historia ostatnich 15 lat życia Wisławy Szymborskiej.
Audio
  • Książka o Wisławie Szymborskiej (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Michał Rusinek - Nic zwyczajnego - książka o Wisławie Szymborskiej
Foto: mat. prom.

Książka pełna jest anegdot, smakowicie opowiadanych przez Michała Rusinka, zabawnych fotografii i reprodukcji wyklejanek. Sekretarz Noblistki miał jednak okazję poznać panią Wisławę Szymborską, inną od tej, jaką my  znamy z różnych przekazów medialnych. Trudno powiedzieć, czy powstał obraz prawdziwy poetki, ale na pewno – wielostronny. I nie jest to opowieść plotkarska. Nie takiej zresztą spodziewaliśmy się po jej sekretarzu – kulturalnym, wiedzącym, gdzie jest granica dobrego smaku. W "Nic zwyczajnego" (tytuł zaczerpnięty z jednego z wierszy WS) poza faktami jest także refleksja natury ogólnej (teoretycznoliteracka), która pozwala nam zrozumieć fenomen poezji Noblistki. To ważny głos w sprawie pani Wisławy Szymborskiej, stanowiący uzupełnienie tego, co wcześniej napisali znawcy jej poezji (Tadeusz Nyczek, Marian Stala, Bronisław Maj) czy badaczki jej życia (Joanna Szczęsna i Anna Bikont).  Michał Rusinek był gościem pierwszej, najdłuższej części tego wydania MBK, a jego książka ukazała się 28 stycznia.

 

W części drugiej na parę minut zatrzymaliśmy się w teatrze. To Teatr Dramatyczny na Woli, gdzie 4 grudnia odbyła się premiera "Niebezpiecznej metody" Christophera Hamptona w reżyserii Agnieszki Lipiec – Wróblewskiej. O przedstawieniu opowiedzieli aktorzy grający główne role męskie: Mariusz Wojciechowski – Zygmunta Freuda oraz Rafał Królikowski – Carla Gustawa Junga. Od ich pierwszego spotkania w 1907 roku do ich rozstania minęło zaledwie 6 lat. W tym krótkim czasie zdążyło wydarzyć się wystarczająco dużo, by zmienić "oblicze" XX-wiecznej psychiatrii. Szkoda jednak, że nie mamy tym razem czasu na dłuższą rozmowę o teatrze.

 

Na 4 lutego tymczasem będzie zaplanowano premierę wywiadu – rzeki Eweliny Pietrowiak z … Jerzym Pilchem. Tytuł: "Zawsze nie ma nigdy". Zanim spotkamy się z naszym ulubionym pisarzem, przedstawię w Magazynie punkt widzenia autorki wywiadu, która wszak nie jest dziennikarką. Jest reżyserką teatralną. Ostatnio zrealizowała w Teatrze Dramatycznym w Warszawie musical "Cabaret". Szkoda, że MBK ma tylko niewiele ponad 50 minut.


Baszka Marcinik i Wojciech Dorosz – wydawca.

 

P.S. po wydaniach: teatralnym i książkowym (w zasadzie) – czas na wydanie poświęcone malarstwu. Po niejakiej przerwie odwiedzimy bowiem PGS w Sopocie, a Sopot ma (na marginesie) dwa nowe miejsca kulturalne: Mediatekę - Sopototekę (na nowym dworcu kolejowym) oraz artystowskie piętro w legendarnej Willi Bergera.

21.01.2016 Otwarcie Atelier Żaka w Willi Bergera. Sopot. fot. Agnieszka Potocka / trojmiasto.pl


21.01.2016 Otwarcie Atelier Żaka w Willi Bergera. Sopot. fot. Agnieszka Potocka / trojmiasto.pl

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 31.01.2016
Godzina emisji:
19.06

Czytaj także

Michał Rusinek i jego "Limeryki i inne wariacje"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 11:45
Gościem Barbary Marcinik w "Trójce pod Księżycem" był Michał Rusinek - były sekretarz Wisławy Szymborskiej, a obecnie prezes jej fundacji, wykładowca UJ, autor książek dla dzieci oraz najmniejszych form liryczno - satyrycznych, np. limeryków. Te ostatnie przeczytał nawet na naszej antenie...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzie, których łączyły duchowe nici

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 05:26
- To był pomysł koleżanek, a dla mnie zaskoczenie. To druga moja książka w tym roku - mówi Jerzy Illg, który na 55-lecie wydawnictwa Znak wydał tom wywiadów "Rozmowy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na nowo odkryte felietony Wisławy Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 10:00
- Jeśli ktoś uważa, że Szymborska nie pisała prozy albo pisała mało, to ta książka, która ma 900 stron, jest dowodem na to, że nie ma racji - mówi Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń