"Ksenofonia. Symfonia dla innego"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2016 10:08
28 czerwca plenerowe widowisko multimedialne zakończy XXVI MALTA FESTIVAL POZNAŃ. 28 czerwca 1956 roku właśnie tu, w Poznaniu "zaczęło się" 60 lat temu. Robotnicy zastrajkowali, wyszli na ulicę, przeciwko nim wyruszyły czołgi. Były ofiary. I trwało milczenie na ten temat prawie 40 lat.
Ksenofonia. Symfonia dla innego
Foto: mat. prom.

Pierwsza w teatrze opowiedziała tę historię Izabella Cywińska w 1981 roku. "Oskarżony czerwiec 1956" został wystawiony w Teatrze Nowym w Poznaniu. w 50 rocznicę Czerwca na Placu Mickiewicza reżyserka wraz z Jerzym Kaliną i Janem A.P.Kaczmarkiem zrealizowali rodzaj rekonstrukcji tamtych wydarzeń.Przed trzema laty temat powrócił do Teatru Nowego, kiedy to reżyser młodszego pokolenia - Remigiusz Brzyk - przygotował "Gorączkę czerwcowej nocy". Jeszcze młodszy reżyser - Jan Komasa - przedstawi swoją wizję poznańskiego "zrywu" w jego 60 rocznicę.Finałowi tegorocznej Malty poświęcimy pierwsze w 2016 roku wakacyjne wydanie MBK.

Ekipa próbuje spektakl jeszcze w zamkniętej przestrzeni Izby Rzemieślniczej w Poznaniu.

I tam spotkamy się z twórcami widowiska: Janem Komasą, Mikołajem Mikołajczykiem (ruch) oraz muzykami - Miłoszem Pękalą i Bartoszem Wąsikiem.

W roli współgospodarza wystąpi Michał Merczyński - dyrektor Malty.


Będzie okazja podsumować Malta Festiwal Poznań, którego idiom miał zdominować nasze rozmowy: "PARADOKS WIDZA".Jesteśmy pod wrażeniem spokoju kuratorki idiomu - Lotte Van Den Berg.


Zapraszamy.

Baszka Marcinik oraz Wojciech Dorosz - wydawca.

Zobacz więcej na temat: Barbara Marcinik Malta Festival

Czytaj także

Malta Festival Poznań - po półmetku

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 02:00
Mimo że Malta nie jest już wyłącznie festiwalem teatralnym (patrz: "Klub Trójki" z 21 czerwca), są na nim pokazywane także spektakle teatralne, choć nie wszystkie wpisują się w "idiom", którym w tym roku jest "Paradoks widza". I o tych spektaklach - prezentowanych poza "idiomem" - rozmawialiśmy po półmetku Malty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Paradoks widza" na Malta Festival Poznań

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 12:05
- "Paradoks widza" jest moim zdaniem związany z obecną sytuacją bycia daleko, a jednocześnie blisko - mówi o Lotte Van Den Berg, kuratorka Malta Festival Poznań 2016.
rozwiń zwiń