"Rok Królika". Spotkanie z autorką powieści Joanną Bator

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Rok Królika". Spotkanie z autorką powieści Joanną Bator
Joanna Bator i Barbara Marcinik Foto: S. Héjj/ PR

Ukazała się właśnie (7 grudnia) nowa, po trzech latach, powieść autorki dyptyku wałbrzyskiego - Joanny Bator.

Posłuchaj

"Rok Królika". Spotkanie z autorką powieści Joanną Bator (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

"Rok Królika" łączy wiele z powieścią "Ciemno prawie noc" (Nagroda Nike 2013) oraz z poprzedzającą "Rok Królika" - "Wyspą Łzą" (beletryzowany reportaż). O owym związku między tymi kolejnymi książkami rozmawiałyśmy w tym specjalnym, przedświątecznym wydaniu MBK. Rozmowa ta stanowiła zarazem kontynuację naszych spotkań przy okazji realizacji wersji dźwiękowych poprzednich opowieści Joanny Bator. Powstaje właśnie kolejny "serial" (przygotowywany na początek roku).

"Znikła bez śladu" oraz "mroczna bliźniaczka" - to słowa, które od lat "prześladują" pisarkę. W "Ciemno prawie noc" "bez śladu" znikały dzieci. W "Wyspie Łzie" znikła Amerykanka - Sandra Valentine. W "Roku Królika" - "znikanie" też odgrywa swoją ważną rolę. Idea podwójności, dopełnienia, lustrzanego odbicia pojawiła się już w wałbrzyskich opowieściach. Poszukiwanie "mrocznej drugiej ja" wypełnia "Wyspę Łzę" i powraca w "Roku Królika".

W swojej nowej powieści Joanna Bator po raz pierwszy wyprowadza akcję z rodzinnego Wałbrzycha. Pozostaje wszak na Dolnym Śląsku. Odbywamy wraz z autorką upiorną podróż do… Ząbkowic Śląskich, czyli do dawnego niemieckiego Frankenstein.

W sferze literackiej "Rok Królika" stanowi błyskotliwy, żartobliwy miejscami dialog z różnymi tekstami kultury. Jest więc zarazem rodzajem łamigłówki. Czemu służą te "zabawy" i figury? Na to pytanie próbowałyśmy odpowiedzieć w tym wydaniu Magazynu.

I jeszcze jedno - "Wyspę Łzę" autorka nazywa "teaserem" "Roku Królika"; rozbudowanym - to prawda. Fakt jednak: książka "zrodziła" książkę. Bohaterka "Roku Królika" pisze "romans historyczny". Jest szansa, że stanie się on kolejną autonomiczną opowieścią Joanny Bator. Przekonamy się.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z badaczką kultury, laureatką Nagrody Nike, autorką atrakcyjnych fabuł - Joanną Bator. Na wszelki wypadek przypominamy: jest nasz gość wymarzoną rozmówczynią.

***

PS1. Za tydzień, w Boże Narodzenie - także spotkanie z książką tym razem z kotem w tytule: "Najlepiej w życiu ma twój kot. Listy" Wisławy Szymborskiej i Kornela Filipowicza.

PS2. Magazyn też ma swoje przyjemności. Otóż jedna z prac, o których rozmawialiśmy latem, opowiadając o wystawie w PGS w Sopocie - "Ponad zimą" - została przeznaczona przez jej autora, Filipa Wolaka, na naszą licytację Święta Bez Granic. Filip Wolak - licencjonowany lotnik, fotograf, laureat fotograficznego Oskara 2016 w kategorii architektura - nie dość, że podarował nam swoją pracę, to jeszcze sprawił, że pięknie została wydrukowana i oprawiona i w ten sposób mieliśmy podczas naszej akcji nie tylko piękne dzieło sztuki, ale także jeden z największych przedmiotów w historii trójkowych aukcji (wymiary razem z ramą to imponujące: 110x150 cm). Fotografię za 31 tys. zł kupił pan Mikołaj, co okazało się być rekordem naszej trzeciej licytacji.

Filip Wolak pokazuje, jak duże jest jego zdjęcie (fot. PR) Filip Wolak pokazuje, jak duże jest jego zdjęcie (fot. PR)


Poniżej prezentacja całej kolekcji, z której pochodzi licytowana praca oraz krótka rekomendacja.

<<<Filip Wolak - Winter from Above>>>

Bardzo panu Filipowi dziękujemy!

Dodajmy, że i w ubiegły piątek z powodzeniem licytowany był jubileuszowy zestaw od Fundacji Wisławy Szymborskiej "Radość pisania". W zestawie znalazła się książka, którą w wersji dźwiękowej przedstawialiśmy w minionym tygodniu i, o której będziemy rozmawiali w MBK w Boże Narodzenie.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca:
Sylwia Héjj
Data emisji:
19.12.2016
Godzina emisji:
14.07

Polecane