Nowe Epifanie – Wielkopostny Festiwal w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 15:00
Od ośmiu lat 40. dniom Wielkiego Postu towarzyszy Festiwal Gorzkie Żale, którego nazwie dodano nowy człon: Nowe Epifanie.
Audio
  • Nowe Epifanie – Wielkopostny Festiwal w Warszawie (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Dyrektorzy festiwalu - Paweł Dobrowolski oraz Redbad Klijnstra
Dyrektorzy festiwalu - Paweł Dobrowolski oraz Redbad KlijnstraFoto: PR

Motto tegorocznego Festiwalu zaczerpnięte zostało z Ewangelii Św. Jana: "OTO MATKA TWOJA". Słowa te na różne sposoby interpretowane są w przedstawieniach teatralnych, m.in. w: "Lamencie" (Tomasza Cyza), "Matkach" (Pawła Passiniego), w monodramie Redbada Klijnstry – "Matko jedyna!" Festiwal jest interdyscyplinarny, a więc odbywają się pokazy filmów, koncerty, dyskusje. Rozpoczął się 1 marca, zakończy 10 kwietnia. Naszymi gośćmi byli jego dyrektorzy: Paweł Dobrowolski oraz Redbad Klijnstra, którzy opowiedzieli nade wszystko o programie teatralnym Nowych Epifanii. To miejsce dla tych, którzy przeżywają w sposób szczególny czas poprzedzający Wielkanoc, ale też dla poszukujących, gotowych na dyskusję serio na temat naszej religijności, duchowości, otwartych na rozmowę o roli Matki w naszym życiu.

Wydanie wszak otworzyło spotkanie z anglistami z Uniwersytetu Gdańskiego: profesorem Davidem Malcolmem oraz doktorem Tomaszem Wiśniewskim. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim gości Teatr Wierszalin Piotra Tomaszuka. W sobotę pokazał "Historyję o Zmartwychwstaniu Pańskim" wg Mikołaja z Wilkowiecka w języku … angielskim. Prof. David Malcolm przetłumaczył wierszem scenariusz widowiska wg staropolskiego misterium "Historyi". Rozmowę z panami zarejestrowałam przed tygodniem i dziś ją przedstawiam. To interesujące, jak powstało współczesne tłumaczenie misteryjnego tekstu spektaklu Teatru Wierszalin.
14 marca Jerzy Trela obchodził 75. urodziny. 26 marca 76. urodziny obchodziłby Wojciech Młynarski. Ostatni z trójki autorów tekstów piosenek odszedł 15 marca. Wojciecha Młynarskiego, przez lata związanego z Programem Trzecim, wspominamy od środy. Miałam przywilej spotykać się z poetą na trzech Festiwalach Twórczości Wojciecha Młynarskiego. Dwa z nich, zorganizowane przez Fundację Róbmy swoje dla Kultury, odbywały się w latach 2014, 2015 w Gdańsku. Wojciech Młynarski gościł w finale obu Festiwali w MBK.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

Barbara MarcinikSylwia Hejj - wydawca

PS

26 marca w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się nietypowy Salon Poezji p.t. "Henryk Cześnik i poeci". Będzie to spotkanie "z żywą książką". Ukazał się bowiem album z malarstwem prof. Cześnika oraz z wierszami czternastu poetów, wybranymi przez Tadeusza Dąbrowskiego. Podczas spotkania posłuchamy muzyki Olo Walickiego. Współorganizatorem Salonu jest prof. Jerzy Limon – dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W GTS powstał na wernisażu prac prof. Henryka Cześnika  pomysł stworzenia tego niezwykłego albumu. Współgospodarzem Salonu będzie Andrzej Seweryn – dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie.
***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca:
Sylwia Héjj
Data emisji:
19.03.2017
Godzina emisji:
14.06

Czytaj także

Ranking galerii polskich

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2017 21:35
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie po raz pierwszy na podium.
rozwiń zwiń

Czytaj także

O książce Jerzego Pilcha "Portret młodej wenecjanki"

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 15:30
Na dzień przed rozpoczęciem nowego cyklu powieściowego w Trójce, w pierwszej części wydania, zaproponujemy spotkanie z Tadeuszem Nyczkiem - krytykiem literackim, dyrektorem Teatru Ateneum w Warszawie.
rozwiń zwiń