"Colours Of Art". Dzieła z kolekcji Svetlik Art Foundation w Sopocie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Colours Of Art". Dzieła z kolekcji Svetlik Art Foundation w Sopocie
Państwowa Galeria Sztuki w SopocieFoto: Wikimedia Commons/lic. CC/Stawe

Tytuł najnowszej wystawy w sopockiej PGS jest jak zwykle atrakcyjny, ale tym razem o tyle zagadkowy, że nie ujawnia nazwisk artystów, których prace prezentowane są od piątku.

Posłuchaj

"Colours Of Art". Dzieła z kolekcji Svetlik Art Foundation w Sopocie (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

A są nimi: Kupka, Kokoschka, Malich, Pechstein, Mucha oraz m.in. Fangor, Dobes, Gierowski. "Colours of Art" wpisuje się zatem w jeden z nurtów programu PGS: wystawy zbiorowe dzieł, udostępnianych przez wielkich kolekcjonerów europejskich, na których mamy często okazję obcować z artystami światowej sławy.

Dyrektor galerii - Zbigniew Buski - poprosił o wystąpienie w roli współgospodarza wydania MBK historyka i krytyka sztuki, członka Rady Artystycznej PGS - Bogusława Deptułę. Naszymi gośćmi bzli: Piotr Sarzyński - popularyzator sztuki oraz Andrzej Nowacki. Wystawa prac Andrzeja Nowackiego została otwarta dzień wcześniej (23 marca), a jest on także jednym z artystów, których prace gromadzi Fundacja Jana Svetlika. W tym wydaniu Magazynu mieliśmy szansę odbyć podróż wśród dzieł sztuki XX i XXI wieku. Zapytaliśmy o to, jak komponuje się tego typu wystawy zbiorowe, na ile są spójne artystycznie, jak po nich poruszać się. Osobny temat stanowi sama gigantyczna kolekcja, z której pochodzą prace na sopockiej wystawie. Nie tylko wielbicieli sztuki może zainteresować też postać Jana Svetlika i na przykład jego "królestwo" w Ostrawie.

Colours_od_Art 280.jpg

Połączyliśmy się także z dyrektorem Zbigniewem Buskim, który wyjątkowo nie był wraz z nami w galerii, gdyż po wernisażu udał się w swoją kolejną podróż na wschód, tym razem na Białoruś. Zapytaliśmy o cel tej podróży oraz o to, jak udało mu się nawiązać współpracę z Janem Svetlikiem.

Wydanie wszak otworzył tradycyjnie (w przypadku audycji poświęconych wystawom) "inny temat", czy raczej zasygnalizowanie go - Międzynarodowy Dzień Teatru (27 marca). Polskie Orędzie napisał w tym roku Leszek Mądzik (Scena Plastyczna KUL). Zacytowaliśmy je. Po Świętach Wielkanocnych natomiast w Krakowie odbędą się Dni Tischnerowskie. W tym roku głównym organizatorem Dni jest PWST w Krakowie. W finale wydania połączyliśmy się z rektor PWST - profesor Dorotą Segdą, którą poprosiliśmy o pierwszą zapowiedź tegorocznych spotkań wokół myśli księdza profesora Józefa Tischnera, który wykładał na Wydziale Reżyserii krakowskiej uczelni.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca:
Sylwia Héjj
Data emisji:
26.03.2017
Godzina emisji:
14.07

Polecane