XVII Festwial Dwa Teatry w Sopocie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 15:00
To specjalne wydanie MBK nadajemy na dzień przed rozpoczęciem XVII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej - Dwa Teatry w Sopocie.
Audio
  • XVII Festwial Dwa Teatry w Sopocie (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Fragment plakatu promującego Festiwal Dwa Teatry 2017
Fragment plakatu promującego Festiwal "Dwa Teatry" 2017Foto: materiały prasowe

Festiwal jest jedynym wspólnym świętem mediów publicznych, których istotą jest "misja", realizowana w "czystej postaci" przez oba teatry. W Magazynie spotykamy się raz do roku, by porozmawiać o słuchowiskach i spektaklach przy okazji omawiania programu Festiwalu. Od ubiegłego roku Dwa Teatry goszczą w Sopocie od poniedziałku do środy, stąd MBK nadawany jest na dzień przed ich rozpoczęciem.

Tradycyjnie zapraszamy do MBK reprezentantów TPR i TTVP, dyrektorów artystycznych Festiwalu: Ewę Milles-Lacroix - kierującą powstałą właśnie Agencją Kreacji Teatru TVP oraz Janusza Kukułę - reżysera, dyrektora Teatru Polskiego Radia. Od lat towarzyszy nam Wojciech Majcherek - redaktor Teatru TVP Kultura, której spektakle współtworzą program prezentacji telewizyjnych. W tym roku zaprosiliśmy także Krzysztofa Sielickiego - kierownika literackiego Teatru Polskiego Radia.


Od lewej: Janusz Kukuła,  Krzysztof Sielicki, Ewę Milles – Lacroix ,Wojciech Majcherek Od lewej: Janusz Kukuła, Krzysztof Sielicki, Ewa Milles-Lacroix, Wojciech Majcherek, fot. Gabi Darmetko

Wysyłane na Dwa Teatry słuchowiska oraz przedstawienia telewizyjne biorą udział w konkursie. Oceniają je dwa zespoły jurorów. Jest jeszcze jeden "mniejszy", młodszy konkurs - słuchowisk dla dzieci, także oceniany przez odrębne jury.

Na XVII Dwóch Teatrach w konkursie znalazło się 26 słuchowisk oraz 13 spektakli; dla dzieci - 8 słuchowisk (są także 3 widowiska).


dwa teatry.jpg
Dwa Teatry 2017

W konkursie radiowym startują wyłącznie ubiegłoroczne audycje. Zasada ta (z powodów "praktycznych") nie obowiązuje TVP, co ma szansę się zmienić.

Każdy z programów PR mógł wytypować po trzy słuchowiska. Pozostałe stanowią efekt selekcji dokonanej w rozgłośniach regionalnych (14 słuchowisk).

I my wytypowaliśmy 3 słuchowiska z niewielkiej "produkcji" zeszłorocznej (premiery do tego roku odbywały się raz w miesiącu). Fragmenty nominowanych słuchowisk Trójkowych przedstawiamy w tym wydaniu MBK.

Państwo dyrektorzy podają skład zespołów jurorskich.

To wydanie realizujemy jeszcze ze studia przy Myśliwieckiej, a od poniedziałku nadajemy ze studia festiwalowego na XVII Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. Zapraszamy (będziemy w pobliżu PGS) od 19 do 21 czerwca, około 11.50, oraz 20 czerwca po 21.00, kiedy to będziemy transmitowali specjalne wydanie "Klubu Trójki".

Wszystkie słuchowiska festiwalowe powstały we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym. Dziękujemy.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca:
Sylwia Héjj
Data emisji:
18.06.2017
Godzina emisji:
14.07