Inauguracja lata 2017 w "Magazynie Bardzo Kulturalnym"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2017 15:02
Podsumowanie XVII Festiwalu "Dwa Teatry", Lato Teatralne Sopot 2017, III Lato z Szekspirem i Teatrzyk Zielone Oko - o tym wszystkim będziemy mówić w Trójkowej audycji.
Audio
  • Inauguracja lata 2017 w "Magazynie Bardzo Kulturalnym" (Trójka)
Fragment plakatu promującego spektaklu Zakochany Szekspir
Fragment plakatu promującego spektaklu "Zakochany Szekspir"Foto: materiały promocyjne

. .

W pierwszym latem tego roku wydaniu MBK zamknęliśmy wiosnę podsumowaniem XVII Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. Przed tygodniem omawialiśmy w specjalnym wydaniu Magazynu program Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. Wśród naszych gości był dyrektor Teatru Polskiego Radia, zarazem dyrektor artystyczno-programowy festiwalu Janusz Kukuła. Tuż po gali poprosiliśmy go o oficjalne zamknięcie festiwalu.

W "Klubie Trójki" nadawanym na półmetku Dwóch Teatrów jednym z naszych gości był juror konkursu telewizyjnego, dramatopisarz Tomasz Man. I jego poprosiliśmy o spojrzenie wstecz, refleksję nad tym, co wydarzyło się w Sopocie w ciągu 3 festiwalowych dni. Obaj panowie zwrócili uwagę na tych, którzy nagród nie otrzymali. Przewrotnie więc, kiedy media koncentrowały się na laureatach, my zaproponowaliśmy alternatywne podsumowanie Dwóch Teatrów. Szerzej o naszym święcie (mediów publicznych) porozmawiamy w "Trójce pod Księżycem" w nocy z 29 na 30 czerwca, prezentując zarazem dłuższe rozmowy z gośćmi zaproszonymi na festiwal.  


. .

W Sopocie kończy się jedno wydarzenie, ale zaczynają się kolejne. I tak, 4 lipca po raz 24 rozpocznie się Lato Teatralne Sopot 2017 (kiedyś Sopockie Lato Teatralne). To już tradycja, że dyrektor Teatru Atelier Andre Hubner-Ochodlo wita się z nami w pierwszych dniach lata, zapraszając do swojego teatru. Ten sezon w Atelier przypada na rok 20 rocznicy śmierci jego patronki.

W sierpniu odbędzie się po raz 20 konkurs na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej. Powrócą z koncertami do Atelier: Magda Umer i Piotr Machalica, wystąpi sam Andre, kontynuowane będą Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską. To będzie lato muzyczne.

Plakaty-1 300.jpg

W tym roku Atelier nie mogło pozwolić sobie na realizację przedstawienia teatralnego. Szkoda, ale pierwsza premiera pt. "Wesołe miasteczko" będzie stanowiła powrót do spektakli, do których pisała teksty/wiersze Agnieszka Osiecka.

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie już od ubiegłego tygodnia prezentuje pierwsze wakacyjne wystawy: Ryszarda Stryjca oraz Jana Kantego Pawluśkiewicza. Będąc na Dwóch Tetrach, spotkałam się zarówno ze Zbigniewem Buskim, jak i panem Janem. Dłuższe spotkanie z PGS za tydzień, po wernisażu kolejnych wystaw.

A w Gdańsku 30 czerwca rozpoczyna się III Lato z Szekspirem. W tym roku – z "Zakochanym Szekspirem". To druga koprodukcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego z Teatrem Wybrzeże. Z tej wyprawy nad morze przywiozłam również rozmowę z dyrektorem GTS, profesorem Jerzym Limonem oraz z reżyserem premiery Pawłem Aignerem. Częścią Lata z Szekspirem jest Festiwal Szekspirowski i o nim także rozmawialiśmy z profesorem.

W finale wydania zaprosiliśmy wraz z reżyserem Mariuszem Malcem do studia im. A. Osieckiej na trzecią już premierę w Teatrzyku Zielone Oko. Tym razem będą to… "Widma w mieście Breslau" wg Marka Krajewskiego.

Zapraszamy, ale jak to, co powyżej, zmieścić w jednym wydaniu pierwszego wakacyjnego wydania MBK w 2107 roku? Cieszmy się wszak, że całe wakacje przed nami, proszę o to na tym etapie, jak co roku.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Sylwia Héjj
Data emisji: 25.06.2017
Godzina emisji: 14.07

Czytaj także

Spotkanie z finalistkami konkursu Talenty Trójki w kategorii Teatr

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 08:46
25 maja odbyły się obrady jury Talentów Trójki w kategorii Teatr. Jawną część obrad przedstawiliśmy w MBK przed tygodniem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Muszyński i jego nowa powieść

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2017 15:30
W drugim w tym roku czerwcowym wydaniu MBK – literatura i teatr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XVII Festwial Dwa Teatry w Sopocie

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 15:00
To specjalne wydanie MBK nadajemy na dzień przed rozpoczęciem XVII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej - Dwa Teatry w Sopocie.
rozwiń zwiń