Wakacyjne festiwale. Spotkania. Przeglądy

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2017 17:00
Zbliża się nieuchronnie półmetek wakacyjnych atrakcji kulturalnych. To wydanie MBK (przedostatnie w lipcu tego roku) otworzyliśmy zaproszeniem do Sopotu na najważniejszą premierę XII Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską - "Moscow 1948".
Audio
  • Wakacyjne festiwale. Spotkania. Przeglądy (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Scena włoska w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
Scena włoska w Gdańskim Teatrze SzekspirowskimFoto: Commons Wikimedia/Dawid Linkowski

André Hübner-Ochodlo podczas mojej wizyty w Teatrze Atelier (14 lipca) opowiedział mi historię, która ukrywa się pod tym intrygującym tytułem. Koncert w wykonaniu Andre i Atom String Quartet stanowi część tej historii. Po raz pierwszy też rozmawialiśmy o okolicznościach, w jakich kultura żydowska pojawiła się w Atelier. Jak okazuje się, ważną rolę odegrała tu także Agnieszka Osiecka (w tym roku Atelier obchodzi 20 rocznicę jej śmierci). Spotkania z Kulturą Żydowską rozpoczęły się 16, zakończą się 28 lipca.

(mat. promocyjne) (mat. promocyjne)

W Teatrze Rozrywki w Chorzowie natomiast po raz dziewiętnasty odbywa się Wakacyjny Przegląd Przedstawień. Od lat zapraszane są przez dyrektora Teatru Rozrywki - Dariusza Miłkowskiego - teatry z różnych stron Polski. W wyborze konkretnego teatru pomagają dyrektorowi głosy widzów. W tym wydaniu MBK połączyliśmy się telefonicznie z obydwoma dyrektorami: Teatru Rozrywki oraz Teatru Powszechnego w Warszawie, bo ten "teatr, który się wtrąca" (dewiza legendarnego dyrektora Powszechnego - Zygmunta Hübnera) został wytypowany. Przegląd trwa 3 dni: od 2 do 4 sierpnia.


Teatr Rozrywki w Chorzowie (Commons Wikimedia) Teatr Rozrywki w Chorzowie (Commons Wikimedia)

Powracając do Sopotu (nasz sezon letni 2017 został zainaugurowany 30 czerwca), poprowadziliśmy Państwa do siedziby Polskiej Filharmonii Kameralnej, czyli do Opery Leśnej. Spotkałam się tam z maestro Wojciechem Rajskim - dyrektorem  artystycznym zarazem Festiwalu Sopot Classic. Ten Festiwal rozpoczyna się 30 lipca, kończy 6 sierpnia. Poznaliśmy jego program. Ponieważ zarówno Koncert Inauguracyjny, jak i Finałowy odbędą się w amfiteatrze, wraz z historykiem Sopotu - Wojciechem Fułkiem - przypomnieliśmy krótko dzieje tego wyjątkowego obiektu położonego w "kompleksie Lasów Oliwskich". Wojciecha Fułka poprosiłam też o przywołanie śladów żydowskiej społeczności w Sopocie; to - w nawiązaniu do rozmowy z André Ochodlo.


Opera Leśna w Sopocie (mat. promocyjne) Opera Leśna w Sopocie (mat. promocyjne)

Przypomnieliśmy też krótko, że już w tym tygodniu - 28 lipca - zaczyna się XXI Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, któremu partnerujemy od lat.

Do usłyszenia.

Barbara Marcinik i wydawca Sylwia Héjj

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Sylwia Héjj
Data emisji: 23.07.2017
Godzina emisji: 14.08

 

Czytaj także

Sezon teatralny 2016/2017 - retrospektywa

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 02:00
Pod koniec każdego roku ulegamy zbiorowej potrzebie podsumowywania, ale przy tej okazji przypominamy, że w życiu kulturalnym, szczególnie teatralnym, czas odmierzają sezony, a nie lata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czwarta wakacyjna atrakcja w sopockiej PGS

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2017 15:00
Pierwszą jest - na trzecim poziomie galerii - Gdański Durrer, czyli prace Ryszarda Stryjca. Drugą - na korytarzach - żel-art Voyage, czyli prace Jana Kantego Pawluśkiewicza. Trzecią - na pierwszym poziomie - obrazy Jana Ciąglińskiego z kolekcji Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki.
rozwiń zwiń