Kulturalne wakacje 2017 na półmetku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kulturalne wakacje 2017 na półmetku
Agata Skwarczyńska z mężem Pawłem Sztarbowskim i ich synemFoto: Katarzyna Siewruk

Lipiec należy do tych nielicznych w kalendarzu miesięcy, które nie nasuwają "skojarzeń" (szczęśliwie o 22 lipca nie musimy już od dawna pamiętać). Koniec lipca oznacza półmetek wakacji, ale też koniec... beztroski.

Posłuchaj

Wakacje 2017 na półmetku (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Już za chwilę rozpocznie się kolejny "polski" miesiąc: sierpień warszawski, gdański sierpień. O gdańskim niebawem będziemy rozmawiać (w okolicach 15 sierpnia). W tym wydaniu przypominamy, że 1 sierpnia mija 73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego od lat (dziesięciu?) przygotowuje na początek sierpnia okolicznościowy spektakl. W tym roku reżyseria została powierzona rosyjskiemu reżyserowi rosyjskiemu - Iwanowi Wyrypajewowi. Ten z kolei wybrał "Dziennik czeczeński" Poliny Żelebecowej, opowiadający historię innej wojny. Rolę lektora "Dziennika...", pisanego przez dziewczynkę (!), dał... Andrzejowi Sewerynowi. Suchamy obu artystów, dzięki nagraniu udostępnionemu nam przez Jana Niebudka.


Plakat spektaklu Iwana Wyrypajewa (mat. promocyjne) Plakat spektaklu Iwana Wyrypajewa (mat. promocyjne)



A tymczasem z Tajpej (Tajwan) z World Stage Design powróciła z nagrodą scenografka - Agata Skwarczyńska. Na tej największej - obok praskiego Quadrennale - wystawie scenografii teatralnej została uhonorowana nagrodą za scenografię do przedstawienia Wojciecha Farugi - "Trędowata. Melodramat" (Teatr Polski w Bydgoszczy). Zaprosiłam laureatkę do MBK wraz z jej mężem - Pawłem Sztarbowskim - wicedyrektorem Teatru Powszechnego w Warszawie.

Rocznice, festiwale, nagrody, ale fakt, że znaleźliśmy się na półmetku wakacji, zobowiązuje... do uszanowania czasu wypoczynku :) Wraz z przyjaciółmi postanowiłam więc odpocząć na Kaszubach (półtora dnia: pół - w deszczu, pół - w samochodzie). I, poszukując noclegu, trafiliśmy do miejsca, jakiego nie spodziewaliśmy się napotkać przy zagubionych w lasach kaszubskich ścieżkach. W ramach intermedium proponuję więc "obrazek z Kaszub".

Mamy też "link" do Mazur i do Gdańska, gdzie rozpoczął się już 21. Festiwal Szekspirowski, a wkrótce czeka nas Jarmark Dominikański. Przyjaciele to: Barbara Sroka - wicedyrektor Instytutu Kultury Miejskiej oraz Romuald Wicza-Pokojski - dyrektor Teatru Miniatura w Gdańsku.

Nie ruszając się w zasadzie z Pomorza, kierujemy się już ponownie w stronę Sopotu, gdzie w tym tygodniu zacznie się II etap jubileuszowego Konkursu na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej. Udało nam się zaprosić do studia Jerzego Satanowskiego - kierującego konkursem od początku. W sierpniu kompozytor będzie intensywnie pracował w Teatrze Atelier.


(mat. promocyjne) (mat. promocyjne)



W niedzielę (30.07) wieczorem natomiast będziemy mieli szansę spotkać się z Państwem w studiu im. Agnieszki Osieckiej na premierze w Teatrzyku Zielone Oko. "Skok" Jerzego Janusza Fąfary reżyseruje dyr. Janusz Kukuła. W tym wydaniu MBK zapraszamy wraz z reżyserem na tę premierę oraz podsumowujemy sezon na STT.

Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania. Być może spotkamy się na Festiwalu Szekspirowskim, na koncertach w Teatrze Atelier i... może jeszcze na kaszubskich ścieżkach :)

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Sylwia Héjj
Data emisji: 30.07.2017
Godzina emisji: 14.05

Polecane