"Pamiętajmy o Osieckiej" po raz 20!

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2017 15:35
W Teatrze Atelier od 2 do 6 sierpnia trwa II etap konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej. Pomysł powstał w Warszawie w 1997 roku, a więc jeszcze za życia Agnieszki Osieckiej.
Audio
  • "Pamiętajmy o Osieckiej" po raz 20! (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Agnieszka Osiecka
Agnieszka OsieckaFoto: Teatr Atelier

Zrealizowany jednak został już po jej śmierci. W 20. rocznicę "Pamiętamy o Osieckiej" w sposób szczególny. Sopocki etap stanowi od 20 lat centralną część sierpniowego programu Sopockiego Lata Teatralnego. Konkursem kieruje tegoroczny jubilat, kompozytor, aranżer, reżyser - Jerzy Satanowski.

W przeddzień gali w Sopocie obraduje jury, przyznające pozaregulaminowe nagrody. III etap czyli finał, odbywa się w Warszawie, najpierw w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. Tymczasem, na kilka godzin przed galą w Atelier, my gromadzimy się w Klubie Atelier, by wspominać patronkę Teatru Atelier i naszego studia muzycznego. Po raz pierwszy spotkaliśmy się w MBK z Agnieszką Osiecką 26 sierpnia 1995 roku, w Operze Leśnej, skąd transmitowaliśmy sobotnie audycje podczas tamtejszego festiwalu. Rok później, 20 lipca, ponownie zaprosiliśmy Agnieszkę Osiecką do Opery Leśnej. I było to nasze ostatnie z nią spotkanie. Wtedy trwała próba koncertu dla Franciszka Walickiego. Jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami nagrań obu wydań Magazynu, którego gościem była Agnieszka Osiecka. Nie raz dzieliliśmy się nimi z Państwem. Nie możemy odmówić sobie przyjemności posłuchania głosu poetki i w tym wydaniu MBK, choć kilka jej wypowiedzi przywołamy po 21 latach pierwszy raz. Czekały na tę okazję.


materiały prasowe materiały prasowe

W Klubie Atelier podejmuje nas dyrektor Andre Hubner Ochodlo - pieśniarz, aktor i reżyser. Mamy też okazję złożyć życzenia Jerzemu Satanowskiemu i porozmawiać o tegorocznym konkursie. Gościmy również Agatę Passent - córkę Agnieszki Osieckiej i Magdalenę Smalarę - aktorkę Teatru Dramatycznego w Warszawie, która prowadzi koncerty z cyklu "Pamiętajmy o Osieckiej", oraz Piotra Kruszczyńskiego - dyrektora Teatru Nowego w Poznaniu. Nasze spotkanie, transmitowane w Programie Trzecim w MBK, stanowi nieodłączny element 20-letniej historii "Pamiętajmy o Osieckiej".

W ten sposób otwieramy drugą część 24. Sopockiego Lata Teatralnego, a lata zaczyna już niestety ubywać. Uprzedzałam!

To wydanie "Magazynu bardzo kulturalnego" nadajemy o takiej porze, jak przed laty, a nie - wieczorem (wieczorne wydania odbywały się w trakcie koncertów, co znacznie utrudniało ich realizację).

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Data emisji: 6.08.2017
Godzina emisji: 14.06

Zobacz więcej na temat: Trójka Agnieszka Osiecka