X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dostojewski i Conrad

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2017 22:00
Tym razem w "Magazynie bardzo kulturalnym" o jubileuszu legnickiego teatru oraz o kolejnej powieści Josepha Conrada.
Audio
  • Dostojewski i Conrad (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w LegnicyFoto: Aw58/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Lord Jim, wydanie z 1904 roku Lord Jim

W pierwszej części wydania połączyliśmy się z Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, by porozmawiać z jego dyrektorem – Jackiem Głombem. Okazja jest szczególna, gdyż teatr obchodzi swój podwójny jubileusz: 40 lat polskiej sceny w Legnicy i… 175 lat budynku teatralnego w tym mieście. "Modrzejewska" będzie świętować od 23 do 27 listopada. Na pierwszy wieczór Jacek Głomb przygotowuje premierę "Biesów" Dostojewskiego. W programie jubileuszu – także przegląd ekranizacji przedstawień realizowanych w legnickim teatrze, m.in. słynnej "Ballady o Zakaczawiu", koncert, panel i promocja tomu dramatów. Zapytaliśmy o sens wystawiania "Biesów" dzisiaj.

Czy Joseph Conrad "dialogował", pisząc np. "W oczach Zachodu", z Fiodorem Dostojewskim?

Lord Jim, wydanie z 2017 roku Lord Jim

W drugiej części wydania otworzyliśmy po raz czwarty rocznicowy kącik conradowski. Tej jesieni rozmawiamy o przybliżaniu Conrada współczesnemu czytelnikowi. Za nami dyskusje o "Jądrze ciemności" i o "Tajnym agencie". Tym razem przed nami "Lord Jim" przełożony przez Michała Kłobukowskiego, który był naszym gościem. Podobnie, jak poprzednio, zestawimy najstarsze tłumaczenie tej powieści (autorstwa Emilii Węsławskiej z 1904 roku), z przekładem o sto lat młodszym. W rozmowie towarzyszyli nam w studiu Radia Kraków: Magdalena Heydel – nasza "przewodniczka" po świecie przekładów Josepha Conrada oraz wydawca owego współczesnego tłumaczenia – Jerzy Illg.

Baszka Marcinik i Michał Kłobukowski Baszka Marcinik i Michał Kłobukowski

W części trzeciej wydania zaprosiliśmy do Zachęty na "Orestesa" Michała Zadary oraz do Nowego Teatru w Warszawie na premierę kolejnej części "Księgi Rodzaju". Ostatnim gościem tego wydania MBK był reżyser – Michał Zadara.

Michał Zadara Michał Zadara

Na naszej mapie więc: Legnica – Kraków – Warszawa. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik 
Wydawca: Wojciech Dorosz 
Data emisji: 12.11.2017
Godzina emisji: 21.07

***

Program 3 Polskiego Radia informuje, że cykl audycji poświęconych Josephowi Conradowi został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Conrad 2017, którego operatorem był Instytut Książki.

. .


Czytaj także

Święto książki w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 22:00
Pory roku kreślą mapę "bardzo kulturalną". Lato jest u nas trójmiejskie (czerwiec, lipiec – Sopot, sierpień – Gdańsk, wrzesień – Gdynia). Jesień jest krakowska (kiedyś – także wrocławska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Conrad: lekcja tłumaczenia – lekcja czytania

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 22:04
Trzecie spotkanie z cyklu "Conrad, pseudonim – Joseph Conrad".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na przecięciu wertykalnego z horyzontalnym

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 14:20
Dwa tytuły przedstawimy w pierwszym listopadowym wydaniu MBK: "Poruszona mapa" oraz "Nie wierzę w śmierć". Pierwszy – zainteresuje czytelników naszej literatury współczesnej, drugi – widzów gdańskiego teatru, tym razem – starszych, czyli młodzież i dorosłych.
rozwiń zwiń