"Conrad – pseudonim – Joseph Conrad" po raz szósty

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2017 22:00
Kończy się Rok Conrada, więc i my zbliżamy się do finału naszego cyklu jubileuszowego.
Audio
  • "Conrad – pseudonim – Joseph Conrad" po raz szósty (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PR

Joseph Conrad - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Ok. 150 minut "Conradowskich" w MBK za nami, ale wciąż pojawiają się nowe wątki. Tym razem, towarzysząca nam od początku Magdalena Heydel, opowiada o swoim tłumaczeniu opowiadań Josepha Conrada. Wybór, dokonany również przez nią, obejmuje kilka tomów opowiadań, począwszy od pierwszego, który ukazał się w 1898 roku pod tytułem "Opowieści niepokojące" ("Tales of Unrest"), po ostatni, pośmiertny – "Opowieści zasłyszane" ("Tales of Hearsay") z 1925 roku. W "Wyborze" znajdą się mniej znane małe formy narracyjne, jak np. "Książę Roman", ale także "Placówka postępu", swoista zapowiedź najsłynniejszej książki Conrada – "Jądro ciemności" (1902), przetłumaczonej parę lat temu także przez Magdalenę Heydel (rozmawialiśmy o tym w pierwszym odcinku cyklu).


Tajny agent w Trójce 3 - kolor - Bluszcz Cieślak Marcinik Mastalerz 1200.jpg
"Tajny agent" w Roku Josepha Conrada

"Wybór" ukaże się w przyszłym roku, podobnie jak nowy przekład "Tajnego agenta"(1907), nad którym pracuje Maciej Świerkocki (patrz: trzeci odcinek cyklu). Do przedpremierowej prezentacji Magdalena Heydel wybrała "Placówkę postępu" – tragikomiczne opowiadanie o dwóch Europejczykach, reprezentantach "cywilizacji" oraz o czarnoskórym "erudycie" z wioski w głębi Afryki. Fragmenty przeczytał tradycyjnie Andrzej Mastalerz i tradycyjnie też lekturze towarzyszyła muzyka Łukasza Borowieckiego.

Przed nami jeszcze dwa spotkania z tego cyklu: poświęcone adaptacjom prozy Conrada oraz podsumowujące. W przyszłym tygodniu też kończy się nasz "serial" wg "Tajnego agenta". Liczymy na to, że i słuchających Trójki, podobnie jak nas, "wciągnęła" na nowo podejmowana lektura prozy Josepha Conrada.

W części drugiej wydania – również jubileusz. Po wyprawie na obchody jubileuszu Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, czeka nas jeszcze jedna teatralna – do świętującego 70-lecie Teatru Miejskiego Miniatura w Gdańsku. Wieczór jubileuszowy dyrektor Romuald Wicza-Pokojski zaplanował na sobotę, 16 grudnia. My rozmowę z nim prezentujemy w dzień po, czyli właśnie w tym, ostatnim w 2017 roku, "regularnym" wydaniu MBK. Na wieczór urodzinowy Mieczysław Abramowicz przygotował premierę spektaklu pod tytułem "Dusza". Dyrektor Miniatury opowiadał jej skróconą historię, skąd np. wziął się teatr lalek w Gdańsku w 1947 roku, co oznacza w tym przypadku teatr lalek i czy jest on wyłącznie sceną dla najmłodszych widzów.


Miejski Teatr Miniatura (fot. Gdaniec, Wikimedia/CC BY 3.0) Miejski Teatr Miniatura (fot. Gdaniec, Wikimedia/CC BY 3.0)

Zapraszamy do wysłuchania odświętnego wydania MBK, wszak za tydzień Wigilia.

Życzymy przedświątecznego spokoju :-)

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 17.12.2017
Godzina emisji: 21.08


Czytaj także

Conrad: lekcja tłumaczenia – lekcja czytania

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2017 22:04
Trzecie spotkanie z cyklu "Conrad, pseudonim – Joseph Conrad".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dostojewski i Conrad

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 19:00
Tym razem w "Magazynie bardzo kulturalnym" o jubileuszu legnickiego teatru oraz o kolejnej powieści Josepha Conrada.
rozwiń zwiń

Czytaj także

(Na) urodziny Josepha Conrada – premiera sztuki Ingmara Villqista

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 22:00
Józef Conrad Korzeniowski urodził się 3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie. Syn patrioty – Apollona Korzeniowskiego. Z Polski wyjechał w 1874 roku. Odwiedził ją dwa razy. Był w Krakowie i w Zakopanem.
rozwiń zwiń