X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co nowego w teatrach i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2018 22:00
Literatura zdominowała wydania MBK w pierwszej połowie sezonu. Drugą zaczynamy od rozmów z ludźmi teatru.
Audio
  • Co nowego w teatrach i nie tylko (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Zima zawitała do Trójkowego ogródka
Zima zawitała do Trójkowego ogródkaFoto: Ola Baszun

W tym tygodniu pytamy o przygotowania do pierwszych premier w nowym roku w warszawskich teatrach: Powszechnym oraz Ateneum. To dwa różniące się profilem teatry prowadzone przez miasto, położone niemal vis a vis po obu stronach Wisły. Powszechny eksperymentuje, angażuje lokalną społeczność, "wtrąca się" (określenie przejęte od słynnego dyrektora Zygmunta Hubnera), Ateneum – stawia na dobrze opowiedziane historie, realizuje spektakle obyczajowo-społeczne (kiedyś w programie gościły słynne przedstawienia muzyczne), także klasykę.

Gościem pierwszej części wydania jest reżyser średniego (już) pokolenia (rocznik 1976) – Michał Zadara. I on tworzy swój teatr opowieści. Po czytaniu Księgi Rodzaju w Nowym Teatrze przystąpił do szczególnego "czytania" naszej najnowszej historii. Swoim spektaklem pt. "Sprawiedliwość", przygotowywanym w Teatrze Powszechnym wraz z Centralą, włącza się w "obchody" 50-lecia Marca. I o tym rozmawiamy, przypominając również inne tytuły w jego reżyserii z sezonu 2017/2018.

Michał Zadara Michał Zadara

W trzeciej części wydania Magazynu gościmy kierownika literackiego Teatru Ateneum, krytyka teatralnego Tadeusza Nyczka. W nowym repertuarze Teatru im. Jaracza m.in. Dei Loher "Nad czarnym jeziorem" oraz adaptacja… "Transatlantyku" Witolda Gombrowicza. Z naszych rozmów o teatrze w tym wydaniu MBK można wyciągnąć prosty wniosek, jak ważna jest owa różnorodność na mapie naszego teatru.


Prof. Tadeusz Nycz Prof. Tadeusz Nyczek / fot. Natalia Grzeszczyk/Polskie Radio

Plakat promujący wystawę Marka Okrassy w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki Plakat promujący wystawę Marka Okrassy w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki

Nie tylko teatrem chcemy tym razem zainteresować tych, którzy zdecydują się słuchać Trójki po godz 21.00 w tę trzecią niedzielę roku. Do wydań MBK powracają co jakiś czas sztuki wizualne.

Gościem drugiej części wydania jest malarz, rysownik średniego pokolenia (rocznik 1975) Marek Okrassa. Dwie galerie – warszawska Katarzyny Napiórkowskiej i sopocka PGS – organizują w tym tygodniu wernisaż jego obrazów w… Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki. Z artystą spotkałam się podczas krótkiego urlopu nad morzem, na parę dni przed jego wyprawą do Lwowa. Słuchamy także profesor gdańskiej ASP, malarki Marii Targońskiej, pod której opieką powstawały na tej uczelni rysunki Marka Okrassy.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 21.01.2017
Godzina emisji: 21.07