Co nowego w teatrach i nie tylko

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Co nowego w teatrach i nie tylko
Zima zawitała do Trójkowego ogródkaFoto: Ola Baszun

Literatura zdominowała wydania MBK w pierwszej połowie sezonu. Drugą zaczynamy od rozmów z ludźmi teatru.

Posłuchaj

Co nowego w teatrach i nie tylko (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W tym tygodniu pytamy o przygotowania do pierwszych premier w nowym roku w warszawskich teatrach: Powszechnym oraz Ateneum. To dwa różniące się profilem teatry prowadzone przez miasto, położone niemal vis a vis po obu stronach Wisły. Powszechny eksperymentuje, angażuje lokalną społeczność, "wtrąca się" (określenie przejęte od słynnego dyrektora Zygmunta Hubnera), Ateneum – stawia na dobrze opowiedziane historie, realizuje spektakle obyczajowo-społeczne (kiedyś w programie gościły słynne przedstawienia muzyczne), także klasykę.

Gościem pierwszej części wydania jest reżyser średniego (już) pokolenia (rocznik 1976) – Michał Zadara. I on tworzy swój teatr opowieści. Po czytaniu Księgi Rodzaju w Nowym Teatrze przystąpił do szczególnego "czytania" naszej najnowszej historii. Swoim spektaklem pt. "Sprawiedliwość", przygotowywanym w Teatrze Powszechnym wraz z Centralą, włącza się w "obchody" 50-lecia Marca. I o tym rozmawiamy, przypominając również inne tytuły w jego reżyserii z sezonu 2017/2018.

Michał Zadara Michał Zadara

W trzeciej części wydania Magazynu gościmy kierownika literackiego Teatru Ateneum, krytyka teatralnego Tadeusza Nyczka. W nowym repertuarze Teatru im. Jaracza m.in. Dei Loher "Nad czarnym jeziorem" oraz adaptacja… "Transatlantyku" Witolda Gombrowicza. Z naszych rozmów o teatrze w tym wydaniu MBK można wyciągnąć prosty wniosek, jak ważna jest owa różnorodność na mapie naszego teatru.


Prof. Tadeusz Nycz Prof. Tadeusz Nyczek / fot. Natalia Grzeszczyk/Polskie Radio

Plakat promujący wystawę Marka Okrassy w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki Plakat promujący wystawę Marka Okrassy w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki

Nie tylko teatrem chcemy tym razem zainteresować tych, którzy zdecydują się słuchać Trójki po godz 21.00 w tę trzecią niedzielę roku. Do wydań MBK powracają co jakiś czas sztuki wizualne.

Gościem drugiej części wydania jest malarz, rysownik średniego pokolenia (rocznik 1975) Marek Okrassa. Dwie galerie – warszawska Katarzyny Napiórkowskiej i sopocka PGS – organizują w tym tygodniu wernisaż jego obrazów w… Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki. Z artystą spotkałam się podczas krótkiego urlopu nad morzem, na parę dni przed jego wyprawą do Lwowa. Słuchamy także profesor gdańskiej ASP, malarki Marii Targońskiej, pod której opieką powstawały na tej uczelni rysunki Marka Okrassy.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 21.01.2017
Godzina emisji: 21.07

Polecane