X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gdańsk, czyli "artystyczne zagłębie". Nowe wystawy w PGS

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 22:00
Julita Wójcik i Krzysztof Gliszczyński – tych dwoje artystów prezentuje swoje prace na dwóch wystawach otwartych ostatnio w PGS w Sopocie.
Audio
  • Dlaczego warto zobaczyć wystawy Julity Wójcik i Krzysztofa Gliszczyńskiego? (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Plakat promujący wernisaż Niedzielne popołudnie
Plakat promujący wernisaż "Niedzielne popołudnie"Foto: Julita Wójcik

Plakat promujący wernisaż "Niedzielne popołudnie" Plakat promujący wernisaż "Niedzielne popołudnie"

Obydwoje ukończyli tę samą gdańską uczelnię, ale – ponieważ dzieli ich pokolenie – on, urodzony w 1962 roku, ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, ona, urodzona w 1971 roku, Akademię Sztuk Pięknych. On jest nade wszystko malarzem, profesorem ASP, ona performerką, autorką akcji artystycznych. Wystawa Krzysztofa Gliszczyńskiego nosi skomplikowany tytuł: "Geometrica de physiologiam pictura malarstwo/obiekty/video". Wystawa Julity Wójcik zatytułowana jest po prostu "Niedzielne popołudnie".

My ze wspomnianymi twórcami spotkaliśmy się w galerii w niedzielny wieczór. To zarazem kolejne spotkanie z artystami reprezentującymi "barwy lokalne", ich sztuka jednak dawno już przekroczyła granice Pomorza. Imponująca jest bowiem lista miejsc, w których pokazywali swoje prace oraz nagród, które otrzymali. Podczas rozmowy z obojgiem w jednej audycji trudno było wyczerpująco omówić ich twórczość, biorąc pod uwagę podstawowe nawet cechy odróżniające ich prace oraz konteksty, w jakich tworzą (filozoficzno-psychologiczny i społeczny). 

Plakat promujący wernisaż "Geometrica de physiologiam pictura" Plakat promujący wernisaż "Geometrica de physiologiam pictura"

Co ważne, sztuka zarówno Julity Wójcik, jak i Krzysztofa Gliszczyńskiego, stanowi kolejny dowód na bogactwo pomorskiego środowiska artystycznego, które od czasów tuż powojennych tworzy prawdziwe "artystyczne zagłębie". Ilu już malarzy, grafików etc. prezentowanych choćby w PGS, kończyło słynne Liceum Sztuk Plastycznych w Orłowie, studiowało na gdańskiej uczelni, miało/ma swoje pracownie w Sopocie, a pokazywało/pokazuje prace nie tylko na Pomorzu?

Było to pierwsze w 2018 roku wydanie MBK nie zdominowane przez teatr, mające charakter monograficzny. Otworzyliśmy je jednak krótką rozmową z Ewą Pilawską – dyrektor Teatru Powszechnego oraz Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Ten XXIV Festiwal rozpoczyna się 5 marca  Będzie trwał do 29 marca, a pierwszymi spektaklami będą: "Wesele" z Narodowego Starego Teatru w Krakowie w reżyserii Jana Klaty oraz "Psie serce" z Teatru Współczesnego w Warszawie w reżyserii Macieja Englerta. Hasło tegorocznego Festiwalu brzmi: "Niebezpiecznie jest schodzić ze sceny". Pochodzi ono ze świata teatru, ale wydaje się  uniwersalne, "dotkliwie" dotyczy artystów z innych sfer życia artystycznego.

Pierwsze marcowe wydanie MBK zrealizowane zostało w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Plakat promujący XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych Plakat promujący XXIV Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 4.03.2018
Godzina emisji: 21.08

kw

Czytaj także

Maraton teatralny trwa

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2018 22:00
Od początku roku podejmujemy w Magazynie (i w TPK) gości z różnych teatrów polskich choć, co rzadkie u nas, na razie dominują teatry warszawskie. I tak, w tym wydaniu MBK, gościliśmy reprezentacje: Nowego Teatru, Teatru Polskiego i Teatru Żydowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureaci Teatroteka Fest 2018

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 22:00
Teatr telewizji to nasze "narodowe dobro". Czy to żart? Jeżeli tak, to bardzo sympatyczny, a wraz z teatrem radiowym może stanowić prawdziwą wartość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok bez Wojciecha Młynarskiego

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 00:00
15 marca minie pierwszy rok bez Wojciecha Młynarskiego. Kim był dla kilku pokoleń, nie ma potrzeby przypominać. Trzeba jednak przypomnieć, że był też przez lata związany z obchodzącym 90. urodziny Teatrem Ateneum na warszawskim Powiślu.
rozwiń zwiń