X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Tak – tak, nie – nie" na Wielkanoc 2018

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2018 22:00
W Niedzielę Wielkanocną "Magazyn bardzo kulturalny" w świątecznym wydaniu. 
Audio
  • Adam Zagajewski i Wojciech Bonowicz o poezji (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Zbigniew Herbert był twórcą m.in. słynnego cyklu poetyckiego Pan Cogito
Zbigniew Herbert był twórcą m.in. słynnego cyklu poetyckiego "Pan Cogito"Foto: Wikipedia/cc/Paweł Cieśla

"moja wyobraźnia
to kawałek deski
a za cały instrument
mam drewniany patyk

uderzam w deskę
a ona mi odpowiada
tak – tak
nie – nie"

To fragment wiersza Zbigniewa Herberta pod tytułem "Kołatka" z tomu "Hermes, pies i gwiazda", wydanego w 1957 roku. I nim zakończyliśmy świąteczne wydanie MBK, bo też autor "Pana Cogito" i jego poezja stanowiły swoisty leitmotiv naszych rozmów tego wieczoru i gośćmi specjalnymi spotkania byli także poeci: Adam Zagajewski oraz Wojciech Bonowicz.


Adam Zagajewski Adam Zagajewski (fot. Andrzej Bołdaniuk)

Adam Zagajewski, również eseista, emerytowany profesor amerykańskich uczelni, tłumaczony na języki świata, jest jednym z naszych największych współczesnych poetów. Wojciech Bonowicz – autor kilku zaledwie tomików wierszy – jest publicystą, redaktorem "Tygodnika Powszechnego" i biografem księdza Józefa Tischnera.


Wojciech Bonowicz i Barbara Marcinik w studiu radiowej Trójki Wojciech Bonowicz i Barbara Marcinik w studiu radiowej Trójki (fot. Wojciech Dorosz)

Obaj nasi goście to intelektualiści, którzy w wielu punktach pięknie się różnią, ale potrafią ze sobą rozmawiać, z tym większą przyjemnością zaprosiliśmy ich na to spotkanie w wieczór wielkanocny, bo też kontekst tego święta jest istotny i na różne sposoby staraliśmy się go ujawniać, pamiętając wszak o tych, dla których sakralny charakter pierwszych kwietniowych dni 2018 roku nie stanowi ważnego odniesienia. Tak się składa, że od trzech wydań w Magazynie poezja dominuje i, choć tak bardzo niemedialna, osadzamy ją w konkretach świata osaczonego mediami. Tym razem usłyszeliśmy wyjątkowo dużo wierszy nie tylko Herberta, ale także naszych gości, czytanych, ale też śpiewanych.

Wojciech Bonowicz Wojciech Bonowicz (fot. Wojciech Dorosz)

Proszę nie obawiać się, że taka propozycja na świąteczny wieczór to rzecz zbyt ekscentryczna w sytuacji, w której miewamy sporo innych atrakcji. Pozostaliśmy bowiem przy formule "pół żartem, pół serio", a spotkanie z nie tak często słyszanymi u nas gośćmi było dla nas równie atrakcyjne, zarazem w pewnym sensie "oczyszczające".

Życzymy zdrowia oraz pokoju.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 1.04.2018
Godzina emisji: 21.05