"Tak – tak, nie – nie" na Wielkanoc 2018

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2018 22:00
W Niedzielę Wielkanocną "Magazyn bardzo kulturalny" w świątecznym wydaniu. 
Audio
  • Adam Zagajewski i Wojciech Bonowicz o poezji (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Zbigniew Herbert był twórcą m.in. słynnego cyklu poetyckiego Pan Cogito
Zbigniew Herbert był twórcą m.in. słynnego cyklu poetyckiego "Pan Cogito"Foto: Wikipedia/cc/Paweł Cieśla

"moja wyobraźnia
to kawałek deski
a za cały instrument
mam drewniany patyk

uderzam w deskę
a ona mi odpowiada
tak – tak
nie – nie"

To fragment wiersza Zbigniewa Herberta pod tytułem "Kołatka" z tomu "Hermes, pies i gwiazda", wydanego w 1957 roku. I nim zakończyliśmy świąteczne wydanie MBK, bo też autor "Pana Cogito" i jego poezja stanowiły swoisty leitmotiv naszych rozmów tego wieczoru i gośćmi specjalnymi spotkania byli także poeci: Adam Zagajewski oraz Wojciech Bonowicz.


Adam Zagajewski Adam Zagajewski (fot. Andrzej Bołdaniuk)

Adam Zagajewski, również eseista, emerytowany profesor amerykańskich uczelni, tłumaczony na języki świata, jest jednym z naszych największych współczesnych poetów. Wojciech Bonowicz – autor kilku zaledwie tomików wierszy – jest publicystą, redaktorem "Tygodnika Powszechnego" i biografem księdza Józefa Tischnera.


Wojciech Bonowicz i Barbara Marcinik w studiu radiowej Trójki Wojciech Bonowicz i Barbara Marcinik w studiu radiowej Trójki (fot. Wojciech Dorosz)

Obaj nasi goście to intelektualiści, którzy w wielu punktach pięknie się różnią, ale potrafią ze sobą rozmawiać, z tym większą przyjemnością zaprosiliśmy ich na to spotkanie w wieczór wielkanocny, bo też kontekst tego święta jest istotny i na różne sposoby staraliśmy się go ujawniać, pamiętając wszak o tych, dla których sakralny charakter pierwszych kwietniowych dni 2018 roku nie stanowi ważnego odniesienia. Tak się składa, że od trzech wydań w Magazynie poezja dominuje i, choć tak bardzo niemedialna, osadzamy ją w konkretach świata osaczonego mediami. Tym razem usłyszeliśmy wyjątkowo dużo wierszy nie tylko Herberta, ale także naszych gości, czytanych, ale też śpiewanych.

Wojciech Bonowicz Wojciech Bonowicz (fot. Wojciech Dorosz)

Proszę nie obawiać się, że taka propozycja na świąteczny wieczór to rzecz zbyt ekscentryczna w sytuacji, w której miewamy sporo innych atrakcji. Pozostaliśmy bowiem przy formule "pół żartem, pół serio", a spotkanie z nie tak często słyszanymi u nas gośćmi było dla nas równie atrakcyjne, zarazem w pewnym sensie "oczyszczające".

Życzymy zdrowia oraz pokoju.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 1.04.2018
Godzina emisji: 21.05