X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

75 razy 75 – Edward Dwurnik

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 22:00
Czy tak należy czytać tytuł jego nowej wystawy? Edward Dwurnik urodził się 19 kwietnia 1943 roku. Ekspozycja jego prac, otwarta 13 kwietnia 2018 roku w PGS w Sopocie, jest więc wystawą zorganizowaną na jego 75. urodziny, a tak zwany całokształt artysty jest imponujący.
Audio
  • Kraków – Sopot (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Warszawa 25.10.2013. Galeria Sztuki Milano. Wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika Noblista - Pisarz - Grafoman
Warszawa 25.10.2013. Galeria Sztuki Milano. Wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika "Noblista - Pisarz - Grafoman"Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Plakat promujący wystawę "75 x 75. Dwurnik" Plakat promujący wystawę "75 x 75. Dwurnik"

To prawdziwy "kosmos", w którym przyszło nam odnaleźć się w tym wydaniu MBK. Szczęśliwie – w roli przewodnika – występuje historyk, krytyk sztuki, kurator wystawy – Bogusław Deptuła.

Jak czytamy w opracowaniach, w 1965 roku od "Rysunku nr 1" zaczął artysta datować swoje prace i stało się to po obejrzeniu przez niego wystawy obrazów Nikifora, którego uznaje za swojego jedynego mistrza. W 2016 roku ukazał się wywiad rzeka Małgorzaty Czyńskiej z Edwardem Dwurnikiem pod tytułem "Moje królestwo", po przeczytaniu którego nie powinniśmy zadawać już żadnych pytań, ale – znów – jak czytamy, odpowiadając na pytania, Dwurnik "balansuje na granicy zmyślenia i prawdy". Ma opinię osoby ekscentrycznej, artysty kontrowersyjnego. Jest na pewno jednym z najsłynniejszych polskich malarzy współczesnych, nagradzanym, obecnym w kolekcjach i w mediach. Autostopowicz, portretujący przewrotnie miasta i miasteczka, "żartowniś" komentujący na swój sposób rzeczywistość. Brał udział w 1982 roku w "documenta 7" w Kassel, w 2006 roku namalował obraz dla Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego, ale też w 2007 roku pozostawił w Mysłowicach mural, powstały podczas Off Festivalu. Malował stolice krajów UE, a najsłynniejsze swoje prace układał w cykle, m.in. o znaczących tytułach: "Droga na Wschód", "Od grudnia do czerwca", "Niech żyje wojna". Powyższa "wyliczanka" pozwala domyślać się, że nie jest łatwo ująć w jakiekolwiek ramy tę twórczość. Do jakich wniosków dojdziemy, obejrzawszy jego wystawę w PGS?

18. Dni Tischnerowskie 18. Dni Tischnerowskie

Wydanie rozpoczyna, jak zwykle wtedy, gdy decydujemy się na wydania monograficzne, tzw. inny temat, jedynie sygnalizowany i czekający na swoje rozwinięcie. Tym razem to XVIII Dni Tischnerowskie w Krakowie. Od 18 do 21 kwietnia będą odbywały się pod hasłem "Wolność i Słowo". Zanim spotkamy się w sporym gronie w najbliższym wydaniu TPK (19/20 kwietnia), w MBK słuchamy wersji skróconej programu tych dni. Jest to zarazem rodzaj telefonicznego zaproszenia, które przesyłają nam współtworzący od początku Dni Tischnerowskie Wojciech Bonowicz – biograf księdza Józefa Tischnera oraz Łukasz Tischner – sekretarz Nagrody im. Księdza Józefa Tischnera. 

Tym razem więc Kraków – Sopot w MBK.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 15.04.2018
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

Europejski Poeta Wolności 2018

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2018 22:00
Od 23 do 25 marca trwa w Gdańsku V Festiwal Europejski Poeta Wolności, którego finał stanowi Gala Nagrody prezydenta Gdańska EPW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tak – tak, nie – nie" na Wielkanoc 2018

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2018 22:00
W Niedzielę Wielkanocną "Magazyn bardzo kulturalny" w świątecznym wydaniu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Głomb z nagrodą "Człowiek Teatru"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2018 22:00
Jacek Głomb – reżyser, od 24 lat dyrektor Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy – 27 marca, w Międzynarodowym Dniu Teatru, został uhonorowany Nagrodą im. Zygmunta Hubnera "Człowiek Teatru".
rozwiń zwiń