X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zaczynamy sezon festiwalowy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 22:00
Sezon teatralnych festiwali wiosennych współtworzą m.in. szczeciński Kontrapunkt, opolska Klasyka Żywa, Warszawskie Spotkania Teatralne, gdyński R@port.
Audio
  • Wystartował sezon festiwalowy (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Kaja Stępkowska, Dobromir Dymecki, Małgorzata Wdowik i Barbara Marcinik
Kaja Stępkowska, Dobromir Dymecki, Małgorzata Wdowik i Barbara MarcinikFoto: Trójka

Plakat spektaklu "Strach" Plakat spektaklu "Strach"

I w tym wydaniu MBK przygotowaliśmy się do XIII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port. Na dwa tygodnie przed rozpoczęciem festiwalu zaprosiliśmy jego dyrektora artystycznego – pana Jacka Sieradzkiego. Festiwal to święto, ale nade wszystko szansa zobaczenia przedstawień z różnych miast w jednym miejscu i w stosunkowo krótkim czasie, ale, co też ważne, to próba przyjrzenia się temu, co w teatrze minionego roku dominowało, jaka estetyka, jakie problemy, co budziło zachwyt, a co kontrowersje.

Teatr współczesny i sztuki współczesne podejmują istotne dla społeczeństwa/jednostki tematy, stanowią swoiste zwierciadło czasu, co nie oznacza, że wyłącznie w konwencji realistycznej. O tym zapewne będziemy mogli porozmawiać w Gdyni między 13 i 20 maja. R@port jest powiązany od lat z Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną. Odbywają się czytania nominowanych do GND sztuk oraz prezentacja zaproszonych przedstawień, w tym roku ze Szczecina, Opola, Kielc, Warszawy, Łodzi, Wałbrzycha, Gdyni, Poznania. My zwracamy zawsze uwagę na mapę teatralną Polski, która "porusza się" (określenie zaczerpnięte z książki prof. Przemysława Czaplińskiego).


mmmm Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy/fot. mat. prasowe

Wydanie rozpoczęliśmy od spotkania z TR Warszawa, w którym 28 kwietnia Małgorzata Wdowik dała premierę spektaklu pod tytułem "Strach". Młodą reżyserkę zaprosiliśmy wraz z rzeczniczką TR – Kają Stępkowską i mamy też swój ukryty powód goszczenia jej.

Niespodzianka! Dołączył do nas Dobromir Dymecki – aktor grający m.in. w serialach: teatralnym ("Klątwa") oraz telewizyjnym ("Artyści") w reżyserii Moniki Strzępki, teraz – w TR,  w najnowszej premierze tego teatru.


Dobromir Dymecki i Małgorzata Wdowik Dobromir Dymecki i Małgorzata Wdowik

W części trzeciej wydania powrócił motyw mapy, gdyż będzie on organizował myślowo Festiwal "Between. Pomiędzy". Ten z kolei jest w Sopocie i nie jest wyłącznie teatralny. Odbywa się po raz dziewiąty. Między 14 i 20 maja pod hasłem "Mapy. Maps" gościł m.in. Wydawnictwo Czarne wraz Moniką Sznajderman i Andrzejem Stasiukiem, a ich zainteresowania skupiają się wokół obszarów peryferyjnych. Sami przybędą z Wołowca, a z Supraśla przyjedzie Piotr Tomaszuk ze swoim Towarzystwem Wierszalin. Z grona autorów obecnych od początku na tym festiwalu powróci Beckett. Przypomniany zostanie Zygmunt Haupt, którego współtwórca "Between.Pomiędzy" prof. David Malcolm z Uniwersytetu Gdańskiego tłumaczy na język angielski. Będzie profesor obok prof. Tomasza Wiśniewskiego tradycyjnie gościem MBK. Z panami spotkałam się naturalnie w Sopocie, gdzie obaj mieszkają. Na interdyscyplinarny charakter "Between.Pomiędzy" składają się obok spektakli, dyskusji także słuchowisko, wystawy oraz koncerty.


Jacek Sieradzki Jacek Sieradzki

Jak widać, terminy R@portu i Between pokryją się, szczęśliwie z Gdyni do Sopotu jest niedaleko.

Życzymy pogody, prosimy o ostrożność na drogach i zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 29.04.2018
Godzina emisji: 21.07


Czytaj także

Gdańsk, czyli "artystyczne zagłębie". Nowe wystawy w PGS

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 22:00
Julita Wójcik i Krzysztof Gliszczyński – tych dwoje artystów prezentuje swoje prace na dwóch wystawach otwartych ostatnio w PGS w Sopocie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ależ tu chodzi o »Dziady«!"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 02:00
"To, co odbywało się w murach »Białego Domu«, ilustruje dokonany w lutym 1968 roku zapisek Zbigniewa Raszewskiego."
rozwiń zwiń