X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Słynne spektakle 2017 i nowe polskie książki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 23:00
Nowe książki polskich autorów oraz liczne z nimi ciekawostki przygotowało nienachalnie promujące się Wydawnictwo Wielka Litera.
Audio
  • Teatralno - literackie wydanie MBK (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Baszka Marcinik i Dorota Buchwald
Baszka Marcinik i Dorota Buchwald Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Plakat promujący Warszawskie Spotkania Teatralne Plakat promujący Warszawskie Spotkania Teatralne

I tak – w finale Wielkiej Majówki – ozmawialiśmy zarówno o teatrze, jak i o literaturze. Jeżeli nawet ta wiadomość nie brzmi atrakcyjnie, zapewniam, że nie pożałują Państwo.

Niewarszawskie przedstawienia prezentują od lat 70 Warszawskie Spotkania Teatralne. Te – obędą się po raz 38. Burzliwa jest historia WST, ale od lat o ich repertuarze decydują kolejno zapraszani kuratorzy. W 2018 roku WST mają po raz pierwszy… kuratorkę. Programujący Spotkania wywodzą się z szeroko pojętego środowiska teatralnego. Tegoroczna kurator – Dorota Buchwald – jest dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Gospodarz WST jest niezmienny – Teatr Dramatyczny. Od lat dyrektorem TD jest Tadeusz Słobodzianek. 


 Dorota Buchwald, fot. Wojciech Dorosz Dorota Buchwald, fot. Wojciech Dorosz

Kreśląc w MBK mapę polskich teatrów, w tym roku odnotowujemy obecność na WST teatrów z: Krakowa (najwięcej – aż trzy), Wałbrzycha, Wrocławia (dwa), Kielc i Poznania. Wśród przedstawień zobaczymy m.in. słynne "Wesele" Jana Klaty, ostatni jego spektakl, wyreżyserowany w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, ale też "Lokisa" z… Wilna (litewski spektakl, ale w reżyserii młodego Łukasza Twarkowskiego). Do nietypowych zaliczyć możemy: "Postać dnia. Siedem reakcji na jedno zdarzenie czyli opowieść teatralna o aktorze Przegrodzkim" Teatru Polskiego – w podziemiu z Wrocławia. 


O nich nie będziemy rozmawiały, ale w programie są też Małe WST – dla młodszego widza.

Nowe polskie książki przedstawialiśmy również w nietypowy (dla nas) sposób. Otóż, po raz pierwszy od dawna zaprosiliśmy wydawcę, redaktora odpowiedzialnego za wydawnictwo. To Wielka Litera – Pawła Szweda, m. in. publikującego książki Marka Niedźwieckiego. Bardzo interesująca wydaje się lista ukazujących się wiosną książek. Sam zestaw nazwisk elektryzuje. Autorzy poza tym reprezentują różne pokolenia i środowiska. Oto, przed nami: nowa książka wspomnieniowa poety Antoniego Pawlaka, nowa powieść wokalistki alternatywnej Natalii Fiedorczuk, nowa powieść, niepodobna do poprzednich Eustachego Rylskiego oraz pierwsza książka… Katarzyny Nosowskiej. Jeżeli istnieje taka kategoria, jak książki "Trójkowe" , to jest to kwintesencja "Trójkowych" lektur. Czekamy poza tym na Warszawskie Targi Książki!

Wydawnictwo Wielka Litera Wydawnictwo Wielka Litera

Zapraszamy do słuchania pierwszego w 2018 roku wydania majowego MBK.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 6.05.2018
Godzina emisji: 21.09

Wydawnictwo Wielka Litera Wydawnictwo Wielka Litera

 

 


Czytaj także

75 razy 75 – Edward Dwurnik

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 22:00
Czy tak należy czytać tytuł jego nowej wystawy? Edward Dwurnik urodził się 19 kwietnia 1943 roku. Ekspozycja jego prac, otwarta 13 kwietnia 2018 roku w PGS w Sopocie, jest więc wystawą zorganizowaną na jego 75. urodziny, a tak zwany całokształt artysty jest imponujący.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczynamy odliczanie: Dwa Teatry po raz osiemnasty

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2018 22:00
Tak, to pierwsza zapowiedź jedynego naszego wspólnego festiwalu, czyli święta Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. Po raz osiemnasty odbędzie się na przełomie czerwca i lipca i, jak przed laty, będzie trwał cztery dni, od piątku do poniedziałku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczynamy sezon festiwalowy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 22:00
Sezon teatralnych festiwali wiosennych współtworzą m.in. szczeciński Kontrapunkt, opolska Klasyka Żywa, Warszawskie Spotkania Teatralne, gdyński R@port.
rozwiń zwiń