X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lew i Lwów Janusza Majewskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2018 22:00
Urodził się 5 sierpnia 1931 roku we Lwowie. Spędził tam lata beztroskiego dzieciństwa, które zakończyło się wraz z wkroczeniem do miasta okupantów. Opuścił je (miasto – dosłownie i dzieciństwo – symbolicznie) wraz z rodziną w 1944 roku. Teraz do niego powraca w swojej nowej powieści – "Ryk kamiennego lwa".
Audio
  • Lwów, Gdynia i Houston na mapie wędrówek MBK (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Baszka Marcinik i Janusz Majewski
Baszka Marcinik i Janusz Majewski Foto: Wojciech Dorosz/PR

Okładka książki "Ryk kamiennego lwa" Okładka książki "Ryk kamiennego lwa"

Janusz Majewski – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, autor sztuk i powieści – był gościem specjalnym tego wydania MBK. Książka ukazuje się w tym tygodniu i będzie jedną z nowości na rozpoczynających się w czwartek, 17 maja, Warszawskich Targów Książki. My przedstawiamy ją od dwóch tygodni we fragmentach w paśmie dopołudniowym. Mieliśmy więc szansę, by dopytać o ważne w tej powieści wątki: o relacje polsko-ukraińskie, o miejsce w przedwojennym Lwowie społeczności żydowskiej, o to, jak Lwów zapamiętał i w jakiej roli jeszcze po wojnie do tego miasta powracał. Dowiedzieliśmy się także, jaką rolę we Lwowie i w życiu Janusza Majewskiego, odegrał… lew.  


Jacek Sieradzki/fot. Wojciech Dorosz Jacek Sieradzki (fot. Wojciech Dorosz)

Plakat R@aportu Plakat R@aportu

W części drugiej wydania spotkaliśmy się ponownie z Jackiem Sieradzkim – dyrektorem artystycznym rozpoczynającego się właśnie w Gdyni XIII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port. Tym razem opowiadaliśmy o towarzyszącej festiwalowi, po raz jedenasty, Gdyńskiej Nagrodzie Dramaturgicznej. Poznaliśmy tytuły zakwalifikowanych do finału pięciu sztuk. R@port zakończy gala, podczas której zostaną wręczone nagrody, zarówno festiwalowe, jak i dramatyczne.


Anna Wieczór-Bluszcz/fot. Wojciech Dorosz Anna Wieczur-Bluszcz (fot. Wojciech Dorosz)

W części trzeciej Magazynu nawiązaliśmy do wątku Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, gdyż naszym gościem była Anna Wieczur–Bluszcz, która w Teatrotece wyreżyserowała sztukę-finalistkę GND 2010  – "Krzywy domek" Anny Wakulik. Sztuka ta, zrealizowana w Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, została zaproszona na festiwal do Houston, skąd reżyserka wróciła na początku maja z nagrodą. Tym samym nawiązaliśmy zarazem do naszych rozmów o tej innej formie telewizyjnego teatru, którego w telewizji nie możemy oglądać, a która wzbogaciła naszą teatralną mapę.

Spektakl "Krzywy domek" Spektakl "Krzywy domek" (fot. W. Radwański)

Reasumując: na mapie wędrówek MBK pojawiły się Lwów, Gdynia i Houston.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 13.05.2018
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Zaczynamy sezon festiwalowy

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 22:00
Sezon teatralnych festiwali wiosennych współtworzą m.in. szczeciński Kontrapunkt, opolska Klasyka Żywa, Warszawskie Spotkania Teatralne, gdyński R@port.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słynne spektakle 2017 i nowe polskie książki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 23:00
Nowe książki polskich autorów oraz liczne z nimi ciekawostki przygotowało nienachalnie promujące się Wydawnictwo Wielka Litera.
rozwiń zwiń