X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowa proza i dawne wiersze

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 22:00
Trwa wiosenny sezon festiwali teatralnych. My jednak w tym wydaniu MBK rozmawiamy o literaturze.
Audio
  • Bardzo kulturalny przegląd literacki (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Monika Milewska
Monika MilewskaFoto: Wojciech Milewski

Musimy odnotować, że zakończyły sie festiwale teatralne m.in. w Kaliszu, Łodzi, Gdyni. 28 maja kończą się 38. Warszawskie Spotkania Teatralne (w programie m.in. "Lokis" Łukasza Twarkowskiego z Litewskiego Narodowego Teatru Dramatycznego w Wilnie oraz "K." duetu Strzępka-Demirski z Teatru Polskiego w Poznaniu). 


Okładka książki "Latawiec" Moniki Milewskiej Okładka książki "Latawiec" Moniki Milewskiej

Z gdańskiego Przymorza przywieźliśmy para-reportaż ze spotkania pod falowcem, czyli w miejscu akcji powieści Moniki Milewskiej, pod tytułem "Latawiec z betonu". Wysłuchanie relacji z tego spotkania może okazać się prawdziwym wyzwaniem, bo Przymorze to dziś ruchliwa, "dewelopersko rozbuchana" dzielnica Gdańska. Najdłuższy falowiec w Polsce nie jest już tak widoczny, jak w połowie lat 70., kiedy powstawał na rozległych łąkach nad zatoką.

Monika Milewska – antropolog, autorka sztuk – odkryła wszak niezwykłość tego architektonicznego "okazu" – załamując swoiście przestrzeń, ma on szansę załamać również czas. Konsekwencje tego "zjawiska" stanowią temat opowieści autorki "Latawca z betonu". Najpierw było spotkanie po jego północnej stronie, gdzie wieje zawsze i jest zimno. Po czym przyszedł czas na stronę południową, gdzie panowała prawdziwie śródziemnomorska aura. Sytuując w ten sposób swoje dzieło, bohater powieści – inżynier – po stronie północnej zaplanował wzdłuż mieszkań galerie, od strony południowej – balkony. Ponad 40 lat istnienia owego obiektu sprawiło jego stopniowe niszczenie. Dziś wygląda on zupełnie inaczej niż w latach 70. Żal, gdyż intencje wizjonera – architekta były "szlachetne". Ludziom, sprowadzającym się tam często z kaszubskich wiosek, miało się żyć komfortowo, nowocześnie i w przyjaznej sąsiedzkiej atmosferze. Jak ta wizja zrealizowała się, o tym snuje z kolei swoje fantazje autorka powieści, o której opowiadamy w pierwszej części tego wydania MBK. Książka jest, co nieczęste w polskiej prozie współczesnej, zabawna, napisana lekkim stylem, choć przy okazji dotyka mrocznych kart naszej najnowszej historii.


Zbigniew Herbert Zbigniew Herbert

W części drugiej wydania wspominamy Wieczór Poetycki, który odbył się 20 lat temu w Teatrze Narodowym. 25 maja 1998 roku aktorzy TN czytali wiersze wybrane przez Zbigniewa Herberta. Było to ostatnie za jego życia spotkanie z jego poezją, choć sam już nie mógł w nim uczestniczyć. Poeta wszak opatrzył scenariusz tego wieczoru we wstęp, a do jego pierwszej części wybrał wiersze innych poetów: C.K. Norwida, J. Kochanowskiego, F. Karpińskiego, K.K. Baczyńskiego, T, Gajcego i J. Słowackiego. Teatr Narodowy przygotował Wieczór Ostatni, upamiętniający tamto spotkanie sprzed 20 lat (28 maja). Naszym drugim gościem jest aktor TN, uczestnik wieczoru majowego 1998 roku – Mariusz Bonaszewski. 

Mariusz Bonaszewski i Barbara Marcinik (fot. Katarzyna Siewruk) Mariusz Bonaszewski i Barbara Marcinik (fot. Katarzyna Siewruk)

W tym sensie właśnie rozmawiamy w ostatnim majowym wydaniu MBK o nowej prozie i o dawnej poezji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 27.05.2018
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

26. Wrocławskie Targi Dobrych Książek

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 11:00
Początek był skromny. Wrocławskie Promocje Dobrych Książek większość wydawców traktowała z dystansem. Wrocławskich organizatorów to jednak nie zniechęcało.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Słynne spektakle 2017 i nowe polskie książki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2018 23:00
Nowe książki polskich autorów oraz liczne z nimi ciekawostki przygotowało nienachalnie promujące się Wydawnictwo Wielka Litera.
rozwiń zwiń