Festiwal Dwa Teatry. Odliczanie nabiera tempa!

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 22:00
Na to czekamy cały rok: na czerwiec i jego liczne atrakcje. W finale miesiąca, a zarazem sezonu 2017/2018, rozpoczyna się 18. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Kontynuujemy odliczanie, ale od teraz napięcie i tempo rosną.
Audio
  • Ostatnia prosta przed Festiwalem Dwa Teatry (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Na zdjęciu: Janusz Kukuła, Dariusz Skrzypek (Agencja Kreacji Teatru Telewizji Polskiej), Baszka Marcinik i Ewa Millies-Lacroix
Na zdjęciu: Janusz Kukuła, Dariusz Skrzypek (Agencja Kreacji Teatru Telewizji Polskiej), Baszka Marcinik i Ewa Millies-LacroixFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Trwają ostatnie przygotowania do tego jedynego, co powtarzamy i podkreślamy, naszego – mediów publicznych – święta. Spotykamy się od początku wieku. Nie sądziliśmy wtedy, że przyjdzie nam dotrwać do pełnoletniości. "Królestwo" misji, jakie współtworzą oba teatry, nie jest wszak zamożne. Jest ono natomiast naznaczone pasją. W 18. roku doczekaliśmy się wydłużenia czasu trwania festiwalu o jeden dzień. I tak spotykamy się w piątek, 29 czerwca, po to, by zakończyć świętowanie w poniedziałek, 2 lipca, galą nagród festiwalu.

W tym wydaniu MBK przypominamy, czym w tym roku będzie charakteryzował się program: ile konkursowych słuchowisk i spektakli, kto otrzyma w tym roku Nagrodę Wielką Dwóch Teatrów, że będą akcenty jubileuszowe (Rok 100-lecia Niepodległości oraz Rok Herberta), co wydarzy się w programie towarzyszącym konkursowi. Ujawniamy skład trzech zespołów jurorów, a są to znane postaci z życia kulturalnego: aktorzy, reżyserzy, kompozytorzy, ludzie pióra. Naszymi gośćmi są dyrektorzy artystyczni festiwalu: Ewa Millies-Lacroix – dyrektor Agencji Kreacji Teatru Telewizji oraz Janusz Kukuła – dyrektor Teatru Polskiego Radia.

Liczymy na Państwa obecność na naszych 18. urodzinach!


Baszka Marcinik, Roman Pawłowski, Jędrzej Piaskowski i  Klaudia Hartung - Wójciak w studiu Trójki Baszka Marcinik, Roman Pawłowski, Jędrzej Piaskowski i Klaudia Hartung - Wójciak w studiu Trójki

W części drugiej wydania spotykamy się z młodym reżyserem teatralnym, twórcą widowisk z pogranicza teatru i sztuk wizualnych – Łukaszem Twarkowskim (rocznik 1983). Na zakończonych w miniony poniedziałek 38. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych zaprezentował on warszawskiej publiczności swój spektakl zrealizowany w Narodowym Litewskim Teatrze Dramatycznym w Wilnie pod tytułem "Lokis". 

Łukasz Twarkowski w studiu radiowej Trójki Łukasz Twarkowski w studiu radiowej Trójki

Nie mamy więcej szans oglądać tego widowiska w Polsce, ale rozmawiamy o nim, gdyż stanowi wyjątkową propozycję teatralną, pokaz możliwości teatru XXI wieku, atrakcyjnego, ale niełatwego w odbiorze.


Teatralną młodość reprezentuje także TR Warszawa  teatr, który otrzymał na 13. Festiwalu Raport w Gdyni Nagrodę Główną za spektakl w reżyserii jeszcze młodszego twórcy – Jędrzeja Piaskowskiego (rocznik 1988). Rozmawiamy krótko o nagrodzonym przedstawieniu pod tytułem "Puppenhaus Kuracja". Autorka sztuki Magda Fertacz zagłębiła się w niej w rejony tabu. Temat rozwiniemy w wydaniu MBK za tydzień, którego TR Warszawa będzie jednym z głównych gości: Jędrzej Piaskowski, ale też Klaudia Hartung-Wójciak (rocznik 1990) oraz kierownik programowy TR Warszawa – Roman Pawłowski są naszymi gośćmi przez moment w tym wydaniu MBK i powrócą w drugim czerwcowym wydaniu audycji.

Po tygodniowej przerwie na rozmowy o literaturze i my powracamy więc do teatru, który jest najbardziej może ze wszystkich sztuk wyczulony na puls czasu. Czy nadal pozostaje on dziedziną kultury "niszową"? Zainteresowanie publiczności spektaklami prezentowanymi na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych pozwala sądzić, ze teatr wyprowadził się już z tej "niszy".

W ostatniej chwili dowiedzieliśmy się, że w Drohobyczu 1 czerwca rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza. Wśród gości jest Adma Zagajewski, do którego zatelefonowaliśmy i okazało się, że do Drohobycza pojechał po raz pierwszy, choć urodził się nieopodal. Mieszkał tam, co prawda, jak powtarza, miesiąc. Jest jednak "krajanem" autora "Sklepów cynamonowych". Bruno Schulz urodził się w 1892 roku w Drohobyczu, kiedy Polski nie było jeszcze na mapie, a Adam Zagajewski – w 1945 roku we Lwowie, kiedy już do Polski Lwów nie należał. Poeta został w tym roku poproszony o wygłoszenie jednego z dwóch wykładów inauguracyjnych. Festiwal będzie trwał tydzień, organizowany jest co dwa lata, ten jest ósmy. 

Polskie Radio Literatura Polskie Radio Literatura

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 3.06.2018
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

60 lat minęło

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 03:00
Jego sylwetka jest charakterystyczna, kubatura – ogromna, położenie szczególne, znają go sympatycy muzycznych spektakli oraz filmu polskiego. Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni 18 maja obchodzi 60 urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maraton Modrzejewskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 03:00
Ta figura retoryczna posłużyła Teatrowi im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy do nazwania przeglądu spektakli, który zaplanowano na 8-10 czerwca.
rozwiń zwiń