Chinka – Ślub – Carmen

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 22:12
Trzy krótkie tytuły i trzy premiery. W drugim czerwcowym wydaniu MBK opowiedzieliśmy o wybranych ostatnich warszawskich premierach teatralnych kończącego się sezonu 2017/2018.
Audio
  • Chinka – Ślub – Carmen (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Fragment plakatu promującego Carmen w reżyserii Andrzeja Chyry
Fragment plakatu promującego "Carmen" w reżyserii Andrzeja ChyryFoto: mat. prasowe/Opera Narodowa

Plakat promujący "Carmen" w reżyserii Andrzeja Chyry (mat. prasowe/Opera Narodowa) Plakat promujący "Carmen" w reżyserii Andrzeja Chyry (mat. prasowe/Opera Narodowa)

Zaczęliśmy od spotkania z aktorami Teatru Narodowego, w którym litewski mistrz reżyserii – Eimuntas Nekrošius  pracuje nad "Ślubem" Witolda Gombrowicza. To jego druga próba zmierzenia się z klasyką polskiego dramatu. Przed dwoma laty zrealizował w Teatrze Narodowym "Dziady". Nasze zaproszenie przyjęli Magdalena Warzecha, która nie ujawniła, w jakiej roli została obsadzona, oraz Grzegorz Małecki, występujący w roli Pijaka. Skoncentrujemy się więc na postaci Pijaka, która w wizji Nekrošiusa, o ile dobrze zrozumieliśmy, będzie miała cechy nie wyłącznie "pijackie". Bogata jest u nas tradycja wystawiania "Ślubu" – doliczyliśmy się pięćdziesięciu realizacji. Te, które znamy, różnią się, to oczywiste, ale wystarczy przywołać choćby Pijaka Zbigniewa Zapasiewicza w jednym z sześciu "Ślubów" Jerzego Jarockiego (1974) czy postać tę graną przez Wojciech Malajkata w spektaklu Jerzego Grzegorzewskiego (1998). Dla kolekcjonera "Ślubów" porównywanie ich wersji stanowi fascynujące zajęcie. Po raz pierwszy wszak będziemy mieli szansę zobaczyć w polskim teatrze ów dramat o "kościele międzyludzkim", realizowany przez zagranicznego autora. W jaką formę ostatecznie "ubierze" go, przekonamy się 15 czerwca.


Roman Pawłowski, Jędrzej Piaskowski, Klaudia Hartung-Wójciak Roman Pawłowski, Jędrzej Piaskowski, Klaudia Hartung-Wójciak (fot. Wojciech Dorosz/PR)

W części drugiej audycji kontynuowaliśmy rozpoczęte w wydaniu poprzednim spotkanie z TR Warszawa. Naszymi gośćmi byli: Roman Pawłowski – kierownik artystyczny TR oraz młodzi reżyserzy – Jędrzej Piaskowski, który opowiedział jeszcze o spektaklu z ubiegłego sezonu pod tytułem "Puppenhaus Kuracja", i Klaudyna Hartung–Wójciak, pracująca nad premierą "Chinki". Oboje młodzi reżyserzy otrzymali w kolejnych latach nagrodę DEBIUT W TR, którą jest możliwość zrealizowania w tym teatrze premiery. Jędrzej Piaskowski za swój spektakl otrzymał nagrodę na 13. Festiwalu Raport w Gdyni, podczas którego w konkursie prezentowali swoje przedstawienia również reżyserzy doświadczeni już, mający znane nazwiska, jak na przykład Agata Duda-Gracz czy Mikołaj Grabowski. Teatr Grzegorza Jarzyny ma więc powody do dumy. Przy okazji opowiedzieliśmy m.in. o premierze przygotowywanej w nim na następny sezon.


Grzegorz Małecki, Baszka Marcinik, Magdalena Warzecha Grzegorz Małecki, Barbara Marcinik, Magdalena Warzecha (fot. Wojciech Dorosz/PR)

Wspomnieliśmy również o premierze w Operze Narodowej, którą wyreżyserował Andrzej Chyra. To jedna z najsłynniejszych oper świata, czyli "Carmen" G. Bizeta (1875), której libretto powstało na podstawie noweli Prospera Mérimée (przed tygodniem rozmawialiśmy o "Lokisie" m.in. zainspirowanym przez prozę Mériméego). Po generalnej próbie "Carmen" Barbara Marcinik spotkała się z dramaturg tego spektaklu – Małgorzatą Sikorską–Miszczuk. Skupiłyśmy się na… plakacie do "Carmen", który intryguje, ale też symbolizuje pewien pomysł interpretacyjny reżysera tej opery. Nie byk jest na tym plakacie, ani choćby atrybut postaci tytułowej, lecz…

Kontynuując odliczanie, informujemy, że do 18. Festiwalu Dwa Teatry zostały już niecałe 3 tygodnie!

PS. Premiery dają jeszcze w tym sezonie między innymi: Teatr Ateneum i Nowy Teatr w Warszawie, a także Teatr Wybrzeże w Gdańsku.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 11.06.2018
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Nowy Teatr w Warszawie ma już 10 lat!

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 13:00
Tak składa się, że 2018 rok jest rokiem licznych jubileuszy: niepodległa Polska ma 100 lat, a na przykład Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego – 10. Obchodziliśmy 40-lecie Marca, będziemy obchodzić 20 rocznicę śmierci Zbigniewa Herberta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowa proza i dawne wiersze

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 22:00
Trwa wiosenny sezon festiwali teatralnych. My jednak w tym wydaniu MBK rozmawiamy o literaturze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Dwa Teatry. Odliczanie nabiera tempa!

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 22:00
Na to czekamy cały rok: na czerwiec i jego liczne atrakcje. W finale miesiąca, a zarazem sezonu 2017/2018, rozpoczyna się 18. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Kontynuujemy odliczanie, ale od teraz napięcie i tempo rosną.
rozwiń zwiń