18. Festiwal Dwa Teatry już za dwa tygodnie!

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 22:00
To ostatnie przed rozpoczęciem 18. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry spotkanie w "Magazynie bardzo kulturalnym" omawiające program tego wydarzenia. 
Audio
  • Przygotowania do Festiwalu Dwa Teatry (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Andrzej Brzoska i Baszka Marcinik
Andrzej Brzoska i Baszka Marcinik Foto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Zanim szczegółowo omówimy program festiwalu w "Trójce pod Księżycem", w noc poprzedzającą pierwszy jego dzień (29 czerwca), w tym wydaniu MBK przedstawiamy wyłącznie program Trójkowych słuchowisk nominowanych przez nas do konkursu. Naszym gościem jest Andrzej Brzoska – reżyser dźwięku, który zrealizował trzy spośród czterech konkursowych słuchowisk. Najwyższy czas podać ich tytuły. W pierwszym dniu festiwalu zaprezentujemy atrakcyjną dźwiękowo "Wojnę Światów 2050" Małgorzaty Żerwe i Davida Zane Mairowitza. Sobotni poranek (30 czerwca) będzie stanowił prawdziwe wyzwanie dla festiwalowej publiczności, gdyż zaprosimy do wysłuchania audycji eksperymentalnej pod tytułem "Pewnego dnia wszystko to zmieści się w mniejszej torebce" Tamary Antonijewić i Małgorzaty Wdowik. Ci, którzy zaryzykują, nie będą żałowali, po raz pierwszy w historii posłużymy się bowiem podczas prezentacji … słuchawkami. W niedzielne popołudnie zaproponujemy retransmisję słuchowiska z cyklu "Teatrzyk Zielone Oko", nagranego w studiu im. Agnieszki Osieckiej w obecności publiczności. Spośród ośmiu słuchowisk, nadawanych live w tym studiu w ubiegłym roku, wybraliśmy "Sekcję" Dany Łukasińskiej w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. Na ostatni dzień festiwalu pozostawiliśmy prezentację autorskiego słuchowiska "rozrywkowego" Tomasza Mana pod tytułem "Futbolistki". Czy można liczyć na lepszy "komentarz" do tego, czym żyć będzie cały świat?


Plakat promujący 18. edycję Festiwalu Dwa Teatry Plakat promujący 18. edycję Festiwalu Dwa Teatry

Reasumując: cztery konkursowe słuchowiska reprezentują cztery różne typy ubiegłorocznych realizacji Teatru Polskiego Radia dla "Sceny teatralnej Trójki". A był rok 2017 rokiem naszych 55. urodzin i po raz pierwszy w naszej ponadpółwiecznej historii zaprezentowaliśmy, nie licząc się z kosztami, tak bogaty program teatralny. Niezależnie od tego, czy otrzymamy nagrody, czy też nie, jedziemy na Dwa Teatry dumni i szczęśliwi, licząc na Państwa obecność. Ponieważ 18. Festiwal Dwa Teatry jest szczególny, o czym informujemy już od dawna, postanowiliśmy uczcić ten fakt, przygotowując jeszcze pewną niespodziankę poza konkursem. Jaką? O tym opowiadamy w pierwszej części tego wydania MBK, które jest ostatnim przedwakacyjnym. Za tydzień wyruszamy na wakacyjne trasy! 


Nowy Teatr "Wyjeżdżamy" Nowy Teatr "Wyjeżdżamy"

"Wyjeżdżamy" – tak z kolei zatytułowana jest ostatnia premiera sezonu w Nowym Teatrze w Warszawie i pierwsza od prawie dwóch lat w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Twórca Nowego Teatru premierą tą powraca do Hanocha Levina, którego "Kruma" zrealizował jeszcze w TR Warszawa w koprodukcji z Narodowym Starym Teatrem w 2005 roku. Opowiadamy o tej "Komedii na osiem pogrzebów", którą Jacek Poniedziałek przełożył pod tytułem "Pakujemy manatki". Dlaczego: "Wyjeżdżamy"? O to pytamy gości drugiej części wydania: Małgorzatę Szczęśniak – scenografkę i Piotra Gruszczyńskiego – dramaturga Nowego Teatru.  

Małgorzata Szcześniak i Piotr Gruszczyński, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Małgorzata Szcześniak i Piotr Gruszczyński, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

W części trzeciej wydania – telefonicznej – Piotr Rudzki, były kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu, przypomina, że energia dawnego zespołu tego teatru nie marnuje się. Działa bowiem Teatr Polski w Podziemiu.


. .

Zaczyna się to, na co czekamy cały rok! Jak zawsze o tej porze prosimy: cieszmy się każdą chwilą, zanim lata zacznie ubywać.

Polskie Radio Literatura Polskie Radio Literatura

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 17.06.2018
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Nowa proza i dawne wiersze

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 22:00
Trwa wiosenny sezon festiwali teatralnych. My jednak w tym wydaniu MBK rozmawiamy o literaturze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Dwa Teatry. Odliczanie nabiera tempa!

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 22:00
Na to czekamy cały rok: na czerwiec i jego liczne atrakcje. W finale miesiąca, a zarazem sezonu 2017/2018, rozpoczyna się 18. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Kontynuujemy odliczanie, ale od teraz napięcie i tempo rosną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chinka – Ślub – Carmen

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 22:12
Trzy krótkie tytuły i trzy premiery. W drugim czerwcowym wydaniu MBK opowiedzieliśmy o wybranych ostatnich warszawskich premierach teatralnych kończącego się sezonu 2017/2018.
rozwiń zwiń