23. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2018 22:00
Festiwal w kurorcie na Wyspie Wolin ma już długą tradycję, MBK był jednak na nim po raz pierwszy.
Audio
  • MBK odwiedza Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Olaf Lubaszenko i Barbara Marcinik
Olaf Lubaszenko i Barbara MarcinikFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio


23. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach
23. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

Festiwal Gwiazd rozpoczął się 4 lipca, zakończył 7 lipca, zatem w "Magazynie bardzo kulturalnym" prezentujemy rodzaj jego podsumowania, powstałego w ostatnim dniu spotkań, spektakli, koncertów i licznych atrakcji "dla dorosłych i dla dzieci". Festiwal ten, odbywając się podczas sezonu wakacyjnego, jest naturalnie stworzony z myślą o wypoczywających w Międzyzdrojach, ma więc charakter rozrywkowy, choć dyrektor artystyczny – Olaf Lubaszenko – proponuje także nieco trudniejszy repertuar. I tak, w Roku Herberta, mieliśmy szansę posłuchać jego twórczości czy obejrzeć psychodramę Yasminy Rezy pod tytułem "Bóg mordu". W Kinie Pod Gwiazdami pokazano film zarówno debiutanta – Pawła Maślony, jak i mistrza – Janusza Majewskiego. Z 18. Festiwalu Dwa Teatry "przywieziono" trzy spektakle Teatru TVP, prezentowane w Sopocie w konkursie: "Żabusię" w reżyserii wielokrotnej laureatki Dwóch Teatrów Anny Wieczur-Bluszcz, "Marszałka" w reżyserii Krzysztofa Langa oraz Grand Prix, czyli "Inspekcję" Jacka Raginisa-Królikiewicza. Z kim udało nam się spotkać w MBK? Zapraszamy do słuchania, podekscytowani faktem, że niemal wprost ze Wschodniego Wybrzeża wybraliśmy się w tym roku na Wybrzeże Zachodnie, z Zatoki Gdańskiej na Wyspę Wolin. Trójka i Jedynka są patronami festiwalu. Dziękujemy za zaproszenie! 


fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio


I znów, tradycyjnie, wydaniu "monograficznemu" towarzyszy tzw. inny temat. Tym razem otwieramy nim 25. Sopockie Lato Teatralne, które rozpoczęło się w Teatrze Atelier w Sopocie 5 lipca. Do tradycji także należy inaugurowanie SLT przez jego twórcę – Andre Hubnera-Ochodlo. Od lat Teatr Atelier prezentuje głównie program muzyczny. Na jubileusz Andre przygotował wraz z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie premierę dramatyczną. Będą również inne spektakle i oczywiście stałe punkty programu, jak: Międzynarodowe Spotkania z Kulturą Żydowską oraz Konkurs Na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej i recitale. Trójka od prawie ćwierć wieku patronuje Sopockiemu Latu Teatralnemu, powracamy więc do Sopotu. 30 czerwca rozpoczął się też sezon letni Teatru im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Przedstawienia pokazywane są na Scenie Letniej na plaży w Orłowie oraz pod pokładem Daru Pomorza.

Szkoda, że nie mogliśmy zobaczyć "Wesela" Jana Klaty, zaproszonego na słynny festiwal muzyczny w Gdyni, ale… "wszystkiego mieć nie można". Można natomiast nadal jeszcze cieszyć się początkiem lata!

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 8.07.2018
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

18. Festiwal Dwa Teatry już za dwa tygodnie!

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2018 22:00
To ostatnie przed rozpoczęciem 18. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry spotkanie w "Magazynie bardzo kulturalnym" omawiające program tego wydarzenia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieoficjalne rozpoczęcie sezonu wakacyjnego 2018

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 15:00
Tegoroczne wakacje zaczynają się wraz z latem kalendarzowym, czyli 22 czerwca. My sezon festiwalowo-wyjazdowy inaugurujemy uroczyście zazwyczaj na Festiwalu Dwa Teatry.
rozwiń zwiń

Czytaj także

18. Festiwal Dwa Teatry. Półmetek za nami!

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 22:00
To pierwszy od lat przygotowany z takim rozmachem festiwal mediów publicznych. Oba teatry: Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, realizują misję, ale poziom tej realizacji jest uzależniony od tego, jakimi środkami dysponują.
rozwiń zwiń