X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Z festiwalu na festiwal

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 22:00
Z Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach – na Festiwal Szekspirowski w Gdańsku, a po drodze – Sopockie Lato Teatralne.
Audio
  • Festiwalowe lato teatralne (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Elżbieta Waliszewska-Lorent i Wojciech Zyska z Wolińskiego Parku Narodowego w towarzystwie Barbary Marcinik
Elżbieta Waliszewska-Lorent i Wojciech Zyska z Wolińskiego Parku Narodowego w towarzystwie Barbary MarcinikFoto: archiwum prywatne

Na tym szlaku poruszamy się, patronując kolejnym wydarzeniom lata 2018. Z Międzyzdrojów przywieźliśmy miłe wspomnienie spotkania z… opiekunami Wolińskiego Parku Narodowego. Elżbieta Waliszewska-Lorent (kierownik Działu Eduklacji) i Wojciech Zyska (dyrektor) oprowadzili nas po najciekawszych zakątkach tego niezwykłego, chronionego terenu, a następnie zgodzili się o nim dłużej poopowiadać. Tylko latem decydujemy się na udostępnienie w MBK miejsca opowieściom o historii odwiedzanych przez nas zakątków Polski, faunie i florze oraz krajobrazie. Byliśmy już na Żuławach Wiślanych, podążając szlakiem mennonitów, na Kaszubach  w dworkach i pałacykach przez lata dewastowanych, w sercu mazurskiego lasu, w którym "zagnieździł się" teatr. Tego lata "odkrywaliśmy" wyspę Wolin, poznając jej polodowcową prehistorię.


Plakat promujący 22. Festiwal Szekspirowski Plakat promujący 22. Festiwal Szekspirowski

Do Międzyzdrojów udaliśmy się niemal wprost z Festiwalu Dwa Teatry, tak więc powędrowaliśmy ze wschodniego wybrzeża na zachodnie. Z Zatoki Gdańskiej – do Zatoki Pomorskiej. I znów powracamy do Sopotu i do Gdańska. 27 lipca rozpocznie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim 22. Festiwal Szekspirowski. Naszym przewodnikiem po tym festiwalu jest jego twórca i dyrektor – profesor Jerzy Limon. Zazwyczaj to profesor nas podejmuje u siebie, ale wyjątkowo gościł w studiu Trójki i choć najlepiej rozmawia nam się w murach tego niezwykłego teatru, jakim jest GTS, podstawowe informacje na temat zbliżającego się święta Szekspira oczywiście przekazujemy. I tak, zobaczymy m.in. na festiwalu w egzotycznym języku zagrany spektakl, przywieziony z… Sardynii, dwa zagraniczne przedstawienia, zrealizowane wszak przez słynnych polskich reżyserów średniego pokolenia, spektakle nominowane do Złotego Yorcka oraz Szekspiroffa, a zainteresowani nowymi technologiami w teatrze będą mieli szansę obejrzeć "Romea i Julię" "w 3D".

Baszka Marcinik i prof. Jerzy Limon (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio) Baszka Marcinik i prof. Jerzy Limon (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio)

Sopockie Lato Teatralne natomiast jest jubileuszowe, bo 25. i rozpoczęło się już 5 lipca. W tym tygodniu – pierwsza premiera SLT, czyli sztuka "Poniżej pasa" Richarda Dressera, powstała w koprodukcji Teatru Atelier z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. O tym spektaklu opowiadają u nas aktorzy: Waldemar Cudzik, Michał Kula i Adam Machalica oraz reżyser – Andre Hubner-Ochodlo i kompozytor – Adam Żuchowski. Zapraszamy Państwa także na jeden z najsłynniejszych recitali tego lata. I podobnie jak z profesorem, z gośćmi z Atelier spotkaliśmy się w studiu, to również wyjątkowa sytuacja. Zdecydowanie wolimy prowadzić rozmowy w "miejscu akcji".

Andre Hubner-Ochodlo i reprezentacja Teatru Atelier Andre Hubner-Ochodlo i reprezentacja Teatru Atelier

Jeszcze, jeszcze cieszmy się chwilą, licząc na to, że  zza chmur wyjrzy słońce.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 15.07.2018
Godzina emisji: 21.07