X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Król Roger – Pasterz – Dionizos

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 22:00
Specjalnym, przedświątecznym wydaniem audycji, powracamy do opery, tym razem – po latach – do Opery Narodowej w Warszawie.
Audio
  • "Król Roger" w wersji Mariusza Trelińskiego i Piotra Gruszczyńskiego (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)

Treliński i Gruszczyński (fot. Wojciech Dorosz) Mariusz Treliński i Piotr Gruszczyński (fot. Wojciech Dorosz)

I – po latach – gościmy w MBK Mariusza Trelińskiego – reżysera i dyrektora artystycznego ON. Przypominamy wszak, że najpierw reżyserował on filmy ("Łagodna", "Pożegnanie jesieni", "Egoiści"), zrealizował także dwa przedstawienia teatralne ("Lautréamont Sny" i "Makbet"). W kończącym się roku otrzymał w Londynie najważniejszą nagrodę za reżyserię operową – International Opera Award.

Bezpośrednim powodem naszego spotkania stała się najnowsza premiera Opery Narodowej – "Król Roger" Szymanowskiego/Iwaszkiewicza. To zarazem powrót Mariusza Trelińskiego po 18 latach do tej opery. Reżyser wraz z dramaturgiem Piotrem Gruszczyńskim – zaproszonym również do tego wydania MBK – na nowo odczytuje opowieść o (oryginalnie) średniowiecznym królu i jego spotkaniu z tajemniczym Pasterzem, który w finale okazuje się Dionizosem. Premierę z 2000 roku uznano za arcydzieło.

Treliński, Gruszczyński i Barbara Marcinik (fot. Wojciech Dorosz) Mariusz Treliński, Piotr Gruszczyński i Barbara Marcinik (fot. Wojciech Dorosz)

W jaki sposób Mariusz Treliński mierzy się z legendą jednej z pierwszych, wyreżyserowanych przez siebie oper? Co dzisiaj dla niego znaczy ta symboliczna historia Obcego, który burzy istniejący porządek? Kim w istocie może być ów Pasterz? O muzyce nie rozmawiamy, gdyż ta pozostaje od ponad 90 lat niezmiennie jedną z najważniejszych kompozycji w historii polskiej muzyki operowej, choć w zamierzeniu Karola Szymanowskiego miał to być raczej dramat muzyczny.

Przypominamy tę operę tuż przed rozpoczęciem Roku Stanisława Moniuszki, w którym naturalnie nade wszystko tego kompozytora, spośród polskich, będą przywoływały nasze teatry operowe. Figury natomiast Pasterza i Dionizosa pojawiają się w historii kultury w kontekście nadchodzących Świąt: Pasterza – w chrześcijański sposób rozumianego oraz Dionizosa – jako symbol wierzeń przedchrześcijańskich, a geneza Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z nałożeniem na siebie tych dwóch tradycji.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

Za tydzień – wydanie ostatnie MBK 2018, także operowe – w wieczór premiery w Operze Bałtyckiej w Gdańsku.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 23.12.2018 
Godzina emisji: 21.08