X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Kandyd", czyli "Uprawa ogródka"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 22:20
Voltaire (Francois Marie Arouet) napisał powiastkę filozoficzną pod tytułem "Kandyd, czyli optymizm" w 1759 roku. Uznana za jego najwybitniejsze dzieło, inspirowała twórców przez ponad dwa wieki.
Audio
  • "Kandyd", czyli "Uprawa ogródka" (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Romuald Wicza-Pokojski, Przemysław Bluszcz i Anna Wieczur-Bluszcz
Romuald Wicza-Pokojski, Przemysław Bluszcz i Anna Wieczur-BluszczFoto: Wojciech Dorosz/PR

200 lat później, czyli w 1956 roku, stała się m.in. podstawą libretta opery Leonarda Bernsteina. I znów sukces, opera ta należy bowiem do jego najsłynniejszych dzieł. Historia Kandyda – powszechnie znana – to opowieść o podróży przez świat, podczas której przekonuje się on, że jednak nie jest ten świat "najlepszym z możliwych", o czym zapewniał go mędrzec Pangloss, głoszący leibnizowską filozofię optymizmu. W finale podróży Kandyd wyznaje, że pozostaje nam "uprawiać nasz ogródek". To w dużym uproszczeniu, ale trudno z autorem powiastki nie zgodzić się.

Romuald Wicza-Pokojski Romuald Wicza-Pokojski

Romuald Wicza-Pokojski – dyrektor Opery Bałtyckiej – zaplanował na Sylwestra 2018 premierę "Kandyda", reżyserię powierzając debiutującej w tym gatunku, doświadczonej reżyser teatralnej – Annie Wieczur-Bluszcz. Zaprosił także Przemysława Bluszcza, który wystąpi w roli narratora. Orkiestrą i chórem dyryguje dyrektor muzyczny Opery Bałtyckiej, Brazylijczyk od lat mieszkający w Polsce, Jose Maria Florencio. Anna Wieczur-Bluszcz natomiast zaprosiła do współpracy Leszka Bzdyla – tancerza i choreografa, który, jak okazało się, także w operze debiutuje.

Anna Wieczur-Bluszcz Anna Wieczur-Bluszcz

Gośćmi ostatniego w tym roku wydania MBK, kolejnego specjalnego oraz z operą w roli głównej, byli: Anna Wieczur-Bluszcz, Przemysław Bluszcz oraz Romuald Wicza-Pokojski. Ten rodzaj optymizmu, w oświeceniowym wydaniu, odpowiadając nam, stanowi wymarzone przesłanie na zamknięcie starego i otwarcie nowego roku.

 Przemysław Bluszcz Przemysław Bluszcz

Okładka książki "Sto lat. Książka życzeń" Wojciecha Bonowicza Okładka książki "Sto lat. Książka życzeń" Wojciecha Bonowicza

W refleksyjnie-radosny nastrój może nas też wprawić książka, o której przed Świętami rozmawiałam z jej autorem – Wojciechem Bonowiczem. To – pod symptomatycznym tytułem – "Sto lat. Książka życzeń". "Książka życzeń" nie jest obszerną pozycją, za to bardzo atrakcyjnie wydaną przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie. Tekstom towarzyszą bowiem reprodukcje zdjęć ze zbiorów muzeum. Same natomiast mini-eseje, poświęcone tytułowym życzeniom, są momentami zabawne, momentami wzruszające i mogą stanowić swoisty instruktaż dla większości z nas, mamy bowiem zazwyczaj kłopot z formułowaniem życzeń. Prosimy przyjąć ją jako prezent noworoczny.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 30.12.2018 
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

Biblia – tryptyk w Nowym Teatrze

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 22:00
Michał Zadara, reżyser słynący z nowych odczytań starych dzieł, rozpoczął na początku ubiegłego sezonu teatralną lekturę Biblii i rozpoczął od początku, czyli od Księgi Genesis (Pięcioksiąg Mojżesza).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boskie: Komedia i Sandra Korzeniak

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 12:06
11 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie zakończył się drugim pokazem konkursowego spektaklu z Teatru Polonia w Warszawie w reżyserii Magdy Umer – "Zapiski z wygnania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Król Roger – Pasterz – Dionizos

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 22:00
Specjalnym, przedświątecznym wydaniem audycji, powracamy do opery, tym razem – po latach – do Opery Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń