X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Operetka wkracza na scenę narodową

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 22:00
Tego jeszcze nie było! Nie było w "erze nowożytnej" na pewno. Operetka jest realizowana w Teatrze Narodowym.
Audio
  • Wielki powrót operetki (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Plakat promujący Zemstę nietoperza
Plakat promujący "Zemstę nietoperza"Foto: mat. prasowe

W 2000 roku, owszem, Jerzy Grzegorzewski wyreżyserował, ale sztukę "na temat" operetki, pod tym właśnie tytułem i była to "Operetka" Witolda Gombrowicza. Michał Zadara, słynący z niekonwencjonalnych pomysłów teatralnych, niekiedy wydawałoby się oczywistych, jak zagranie "Dziadów" bez skreśleń czy przeczytanie w teatrze Księgi Rodzaju, zaproponował dyrektorowi Teatru Narodowego – Janowi Englertowi"Zemstę nietoperza". Dyrektor przyjął tę repertuarową propozycję bez wahania i w ten sposób "królowa operetek", skomponowana przez Johanna Straussa (syna) rozpoczyna rok na scenie Teatru Narodowego. Witold Gombrowicz, pisząc swoją sztukę, opatrzył ją komentarzem: "Monumentalny idiotyzm operetkowy idący w parze z monumentalnym patosem dziejowym – maska operetki, za którą krwawi śmiesznym bólem wykrzywione ludzkości oblicze – to byłaby chyba najlepsza inscenizacja Operetki  w teatrze". Michał Zadara jest naszym pierwszym w tym roku gościem i przeprowadza prawdziwą apologię operetki Straussa. Czy "idiotyzm" i "patos" wzajemnie równoważą się w "Zemście nietoperza"? Tego między innymi próbowaliśmy się dowiedzieć. Obecność w repertuarze sceny narodowej dzieła Straussa podniesie rangę tej teatralnej formy, przez lata u nas marginalizowanej, uważanej za sztukę schlebiającą "mieszczańskim gustom".

Michał Zadara i Wiktoria Gorodeckaja (Wojciech Dorosz/PR) Michał Zadara i Wiktoria Gorodeckaja (Wojciech Dorosz/PR)

"Zemstą nietoperza" w MBK domykamy tryptyk muzyczno-teatralnych tematów, na który złożyły się kolejno: "Król Roger" Szymanowskiego, "Kandyd" Bernsteina i operetka Straussa.

W części drugiej wydania zapowiadamy z kolei pierwszą premierę w Teatrze Telewizji. Anna Wieczur-Bluszcz przed premierą "Kandyda" w Operze Bałtyckiej zdążyła wyreżyserować "List z tamtego świata" wg Kornela Makuszyńskiego. Spektakl ten właśnie otwiera 7 stycznia rok 2019 w Teatrze TVP.

"List z tamtego świata" "List z tamtego świata" (fot. TVP)

Myślimy już także o pierwszej Trójkowej lekturze w tym roku. W Sylwestra spotkałam się z Pawłem Huelle, który kończy opowiadania do nowego zbioru. Czy to jego nowe opowiadania będą otwierały nasz rok lektur? Na razie – na zachętę  przedstawiamy krótką rozmowę z autorem.

Jedno z opowiadań Pawła Huelle poświęcone jest bazylice archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie (fot. Nightman1965/Shutterstock.com)W Gdańsku-Oliwie toczy się akcja jednego z opowiadań Pawła Huelle (fot. Nightman1965/Shutterstock.com)

I taki będzie ów początek roku w MBK, zarazem – półmetek sezonu 2018/19.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 6.01.2018 
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

Boskie: Komedia i Sandra Korzeniak

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 12:06
11 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie zakończył się drugim pokazem konkursowego spektaklu z Teatru Polonia w Warszawie w reżyserii Magdy Umer – "Zapiski z wygnania".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kandyd", czyli "Uprawa ogródka"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 22:20
Voltaire (Francois Marie Arouet) napisał powiastkę filozoficzną pod tytułem "Kandyd, czyli optymizm" w 1759 roku. Uznana za jego najwybitniejsze dzieło, inspirowała twórców przez ponad dwa wieki.
rozwiń zwiń