X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ponad zimą – ponad ziemią

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 22:00
"Ponad zimą" ("Winter from above") – wystawa pod tym tytułem była w 2016 roku pokazywana w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Audio
  • Sztuki wizualne w MBK (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Filip Wolak w studiu Trójki
Filip Wolak w studiu TrójkiFoto: Wiola Myszkowska/Polskie Radio

Fotografia ośnieżonego Central Parku otrzymała Sony World Photography Award 2016 w kategorii "Architektura". Autor cyklu – zawodowy fotograf Filip Wolak – zwyciężając w największym na świecie konkursie fotograficznym, organizowanym przez World Photography, został uznany za najlepszego fotografa architektury. "Śnieżny Central Park z 10 tysięcy stóp" przyniósł polskiemu fotografowi międzynarodową sławę, a niezwykłość zwycięskiego zdjęcia, polega na tym, że udało mu się uchwycić moment, w którym Central Park, w swojej architektonicznej atrakcyjności zimą, fotografowany z awionetki, z wysokości 3 kilometrów, prezentował się jak dzieło sztuki. Cykl "Ponad zimą", wzbogacony o nowe fotografie, od 11 stycznia tego roku pokazywany jest w toruńskiej Wozowni, wcześniej zdjęcia Filipa Wolaka eksponowane były w warszawskiej Galerii Alicji Stańskiej, od 25 lutego będzie je można znów oglądać w Warszawie, w Galerii ZPAF. Artysta i zarazem pilot od 20 lat mieszka w Nowym Jorku, na wernisaż przybył do rodzinnego Torunia i jest gościem specjalnym drugiego w 2019 roku wydania MBK. Tak składa się, że w tych dniach Polska została zasypana śniegiem, wystawa Filipa Wolaka zatem wpisuje się w nasz pejzaż. 


Zima zawitała także do naszego ogródka, fot. Wojciech Dorosz Zima zawitała także do naszego ogródka, fot. Wojciech Dorosz

Tym i kolejnym wydaniem "Magazynu" powracamy po dłuższym czasie do sztuk wizualnych. Drugim gościem wydania jest Bogusław Deptuła – historyk i krytyk sztuki. W podsumowaniu roku 2018 zabrakło w Magazynie (i w TPK) wystaw. Bogusław Deptuła wspomina wystawę, która jego zdaniem nie została w wystarczającym stopniu doceniona, a była w minionym roku wyjątkowa. To "Perspektywa wieku dojrzewania. Szapocznikow – Wróblewski – Wajda" Andy Rottenberg w Muzeum Śląskim w Katowicach. W Paryżu natomiast w Centre Pompidou kończy się prezentacja wystawy prac Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego. O znaczeniu tej paryskiej ekspozycji mówi także nasz gość, z którym spotkamy się ponownie za tydzień w PGS. Wcześniej ekspozycja prezentowana była w Madrycie i Falmö. 


materiały prasoweFot. materiały prasowe

To w sopockiej Galerii odbędą się 18 i 19 stycznia VII Międzynarodowe Dwubiegunowe Spotkania Performerów. Zapowiada je ich kurator Arti Grabowski, który jest trzecim gościem tego wydania MBK. Hasło tegorocznych Spotkań "DADA DANCE" kieruje naszą uwagę na ruch, specyficzną odmianę tańca.  

Arti Grabowski, materiały prasowe Arti Grabowski, materiały prasowe

Dwa więc wydania MBK niezainteresowanym sztukami wizualnymi mogą wydać się niezbyt zajmujące, ale "we do our best", a sami goście (ich urok i sposób opowiadania) są wyjątkowo atrakcyjni.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 13.01.2018 
Godzina emisji: 21.07

Czytaj także

Król Roger – Pasterz – Dionizos

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 22:00
Specjalnym, przedświątecznym wydaniem audycji, powracamy do opery, tym razem – po latach – do Opery Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kandyd", czyli "Uprawa ogródka"

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2018 22:20
Voltaire (Francois Marie Arouet) napisał powiastkę filozoficzną pod tytułem "Kandyd, czyli optymizm" w 1759 roku. Uznana za jego najwybitniejsze dzieło, inspirowała twórców przez ponad dwa wieki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Operetka wkracza na scenę narodową

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 22:00
Tego jeszcze nie było! Nie było w "erze nowożytnej" na pewno. Operetka jest realizowana w Teatrze Narodowym.
rozwiń zwiń