X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Thais" – opera zapoznana

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 22:00
Premiera opery Julesa Masseneta (libretto – Louis Gallet) w Operze Bałtyckiej – jak zapewniają twórcy – jest pierwszą w Polsce od około stu lat.
Audio
  • Zapomniana "Thais" i Teatroteka (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Thais Operze Bałtyckiej
"Thais" Operze Bałtyckiej Foto: Krzysztof Mystkowski/ KFP

My spotykamy się w dwa dni po premierze. Naszymi gośćmi są: Marcelina Beucher – młoda sopranistka – jedna z trzech odtwórczyń roli tytułowej, Tomasz Rak – jeden z dwóch barytonów, obsadzonych w roli mnicha Atanaela obok Marcina Bronikowskiego, który te partie zaśpiewał w spektaklu premierowym, Alicja Kokosińska – autorka scenografii i kostiumów oraz Romuald Wicza Pokojski – reżyser. Mamy więc szansę rozmawiać o wystawieniu dzieła niesłusznie w Polsce zapomnianego, choć zaliczane jest ono do klasyki operowej i uznawane za wyjątkowo piękne. Historia "Thais" może być natomiast znana, gdyż libretto powstało na podstawie powieści Anatola France'a. Wydawałoby się, że opowieść o pięknej kurtyzanie, o której dusze walczy mnich, nie może nas przejąć, a jednak… O tym opowiadamy w części pierwszej tego, otwierającego marzec, wydania MBK. 


Marcelina Beucher "Thais", fot. Krzysztof Mystkowski/ KFP Marcelina Beucher "Thais", fot. Krzysztof Mystkowski/ KFP

W części drugiej "Magazynu" gościmy Monikę Milewską – autorkę prac naukowych oraz słuchowisk (nagrodzoną na Festiwalu Dwa Teatry), poetkę, która w ubiegłym roku zadebiutowała także w roli powieściopisarki. Jej "Latawiec z betonu" został w wersji zaadaptowanej przez nią samą pokazany na 3 TEATROTEKA FEST, pod tytułem "Falowiec". Rzecz jest bowiem o najdłuższym budynku w Polsce, postawionym w latach siedemdziesiątych na gdańskim Przymorzu. My rozmawiamy o powieści, przypominając ją zarazem, gdyż była ona już zaprezentowana w MBK. Przedstawienie bierze udział w konkursie, który towarzyszy TEATROTEKA FEST. 


materiały prasowe materiały prasowe

A, czym jest TEATROTEKA… o tym porozmawiamy w części zamykającej wydanie z koordynatorką festiwalu Marią Stępkowska. Kiedy będzie ono dobiegało końca, w teatrze Collegium Nobilium w Warszawie, były już znane też zarazem nazwiska laureatów.

MBK wszak otwiera niespodzianka, patrz zdjęcie poniżej. 


Anna Dymna, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Anna Dymna, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

PS

Rozmowy do tego wydania nagrywaliśmy wcześniej.

Teraz już wiemy, jak "Thais" została zrealizowana, otóż – bez modnej brawury, nadekspresji, z pewna ostrożnością, rodzajem… pokory. Muzyka i finał szczególnie działają na emocje, wzruszają partie solowe, nie tylko wokalne. Jest coś w tym przedstawieniu, co sprawia, że chciałoby się je zobaczyć ponownie. W każdym razie, ja - chciałabym.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 3.03.2018 
Godzina emisji: 21.10


Czytaj także

A to Polska właśnie

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 22:00
Jedna z najsłynniejszych fraz z "Wesela" Wyspiańskiego, która przedostała się do języka naszych kulturalnych rozmów o Polsce, sygnalizuje tematy/wątki, które pojawiły się w drugim lutowym wydaniu MBK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sztuka pomorska, ale nie tylko lokalna

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 22:00
15 lutego 2019 roku poznaliśmy laureatów III Triennale.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tym razem: "Jak być kochaną"

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 22:15
Przed miesiącem zatytułowaliśmy wydanie MBK: "Jak być kochanym". Tematem Magazynu był bowiem, ukazujący się pod koniec stycznia, tom felietonów Janusza Głowackiego pod tym właśnie tytułem (patrz: MBK z 27 stycznia).
rozwiń zwiń