X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zagubione – odnalezione w tłumaczeniu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2019 22:31
Spotkania Tłumaczy Literatury "Odnalezione w tłumaczeniu" odbywają się w Gdańsku co dwa lata, naprzemiennie z Festiwalem Europejski Poeta Wolności.
Audio
  • Zagubione – odnalezione w tłumaczeniu (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Jurata. Cały ten szpas Anny Tomiak
"Jurata. Cały ten szpas" Anny TomiakFoto: mat. promocyjne

Ukoronowaniem spotkań jest wręczenie Nagrody Prezydenta Gdańska im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Jedyne tego rodzaju święto tłumaczy w tym roku odbędzie się w dniach 11-13 kwietnia.


Urszula Kropiwiec i Ryszard Turczyn Urszula Kropiwiec i Ryszard Turczyn

W pierwszej części pierwszego zarazem kwietniowego 2019 wydania MBK opowiadamy o programie i atrakcjach spotkań. Próbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego autorzy przekładów "wielcy są". W tym wydaniu audycji gościmy: kurator programu OWT, tłumaczkę z języka hiszpańskiego – Urszulę Kropiwiec, jurora, tłumacza z języków niderlandzkiego i niemieckiego – Ryszarda Turczyna oraz Tomasza Pindla – iberystę. Trzeci z gości występuje tym razem w szczególnej roli autora scenariusza… komiksu o przekładzie.


Barbara Marcinik i Anna Tomiak Barbara Marcinik i Anna Tomiak

Wśród atrakcji spotkań znajdują się: dyskusja "Pisarz i Jego tłumacze" (Andrzej Stasiuk!), wykład otwierający (Olgi Tokarczuk!) oraz prezentacja komiksu czy spotkanie ojca z synem czyli Henryka i Adama Lipszyców.

Hasłem tegorocznego OWT jest "Podróż na Wschód".


Narodziny Bigbitu Narodziny Bigbitu

Tak się składa, że i w części drugiej wydania MBK mamy okazję zaprosić do Gdańska, tym razem na niezwykłą wystawę, poświęconą… historii polskiego bigbitu. Wystawa została otwarta w Ratuszu Głównym 24 marca i wtedy to spotkałam się z Marcinem Jakobsonem oraz z Wojciechem Fułkiem, którzy przekonywali, że to na Wybrzeżu właśnie należy szukać korzeni naszego rock'n'rolla. Nagranie wszak rozpoczynamy w Gdyni, gdzie została odsłonięta tablica w bramie domu, w który mieszkał "ojciec" tego nurtu muzycznego w Polsce – Franciszek Walicki.

W części trzeciej audycji – niespodzianka – zostajemy na Wybrzeżu. 9 kwietnia odbędzie się premiera książki pt. "Jurata. Cały ten szpas". Na premierę tę, do warszawskiego SPATIFu zaprasza nas autorka książki – Anna Tomiak. Tak, bo Jurata ma 90 lat! Uznajemy tym samym, że przygotowania do wakacji 2019 – rozpoczęte (tylko czy polskim kurortom potrzebne są jeszcze zapewnienia, że są wyjątkowe?).

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 7.04.2018 
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

Piękny umysł

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 22:00
Piękny, bo piękny po prostu, choć to nawiązanie do tytułu słynnej książki i znanego filmu. A do tego inne, same pozytywne, cechy – uroda nie tylko na ekranie i fotografii, wdzięk, poczucie humoru oraz szacunek do rozmówcy. Tym charakteryzuje się gość specjalny wydania – Aleksandra Konieczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Berdyszak – Myślące dzieło

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2019 22:13
21 marca, u progu wiosny 2019, została otwarta w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie wystawa prac Jana Berdyszaka (1934-2014). Artysta związany był z poznańskim środowiskiem, z Akademią Sztuk Pięknych, uczelnią, którą ukończył w 1958 roku (wtedy Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedyny możliwy świat?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2019 22:00
"To nie jest jedyny możliwy świat" – taką diagnozę stawia kurator IV Międzynarodowego Festiwalu Literatury Apostrof – Olga Tokarczuk.
rozwiń zwiń