X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Finał dnia urodzin Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 22:00
Kończy się dzień dwusetnych urodzin twórcy polskiej opery, ale Rok, uchwalony przez Sejm i Senat RP, trwa.
Audio
  • Wyjątkowe obchody urodzin Stanisława Moniuszki (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Hrabina w Operze Bałtyckiej
"Hrabina" w Operze BałtyckiejFoto: mat. promocyjne

"Hrabina" w Operze Bałtyckiej "Hrabina" w Operze Bałtyckiej

Wszystkie nasze teatry operowe włączyły się w obchody Roku Moniuszki. W Operze Bałtyckiej w Gdańsku na przykład na wieczór jubileuszu zaplanowano premierę opery nie często wystawianej, ale uważanej za jedno z piękniejszych dzieł Stanisława Moniuszki, czyli "Hrabiny". Napisaną w 1859 roku przez 40-letniego kompozytora oraz prapremierowo wykonaną w 1860 roku "Hrabinę" podjęła się wyreżyserować Krystyna Janda. To wydanie MBK – pierwsze majowe w tym roku – nadajemy w wieczór premiery. Spotkanie z jej twórcami zarejestrowaliśmy na kilka dni przed premierą. W studiu Radia Gdańsk podejmował ich dyrektor Opery Bałtyckiej – Romuald Wicza-Pokojski. A naszymi gośćmi byli: Krystyna Janda oraz Monika Świostek – jedna z dwóch wykonawczyń partii tytułowej, maestra Monika Wolińska oraz Rafał Żurek – młody wykonawca partii Dzidziego. Jak twórcy premiery "Hrabiny" poradzili sobie z przygotowaniem dla współczesnej widowni zapoznanej XIX-wiecznej opery, muzycznie bardzo atrakcyjnej, ale z archaicznym i, delikatnie rzecz ujmując, naiwnym librettem, przekonamy się niebawem.


........ Krystyna Janda, Monika Świostek, Monika Wolińska oraz Rafał Żurek w studiu Radia Gdańsk

Stanisław Moniuszko wszak nie tylko opery tworzył. Był niezwykle pracowitym kompozytorem, dyrygentem, organistą, pedagogiem, który w ciągu krótkiego życia (zmarł na atak serca, mając 53 lata) napisał także: utwory symfoniczne, kameralne, wokalne (kantaty, pieśni, msze) oraz operetki i muzykę baletową. Podczas trwania Roku Moniuszki przypominane są więc i inne formy jego aktywności. W programie odnajdziemy kilkadziesiąt pozycji.

Plakat wystawy "Viva Moniuszko" Plakat wystawy "Viva Moniuszko"

Są wśród nich oczywiście bardziej i mniej oryginalne, ale są też kontrowersyjne. Pełnomocnikiem ds. obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora został dyrektor Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski. To właśnie jego zaprosiliśmy do części drugiej wydania MBK. W świecie opery jest Waldemar Dąbrowski osobą wyjątkowo cenioną. Przypadek sprawił, że powrócił właśnie z Londynu z…  operowym Oscarem, czyli statuetką przyznaną w kategorii Leadership in Opera. W ubiegłym roku International Opera Award za reżyserię otrzymał dyrektor artystyczny Opery Narodowej – Mariusz Treliński. Dyrektorowi w studiu towarzyszył Marcin Fedisz, kurator wystawy Viva Moniuszko w Galerii Opera w Teatrze Wielkim. Wystawa będzie otwarta do 12 maja 2019 roku. 


Waldemar Dąbrowski i Marcin Fedisz (fot. W.Dorosz) Waldemar Dąbrowski i Marcin Fedisz (fot. Wojciech Dorosz/PR)


W finale więc dnia urodzin Stanisława Moniuszki możemy dumnie stwierdzić, że jesteśmy światową potęgą operową. O sukcesach polskich śpiewaków dziś tylko dodatkowo przypominamy.

Kiedy przygotowywaliśmy to Moniuszkowskie wydanie MBK, zadzwonił telefon z Wrocławia. Piotr Rudzki, eks-kierownik literacki Teatru Polskiego, obecnie związany a Teatrem Polskim w Podziemiu, zatelefonował, by zaprosić nas na premierę tego teatru, która także w wieczór 5 maja. Włączamy więc do wydania krótką rozmowę telefoniczną na temat Szekspira w Podziemiu, w reżyserii Moniki Pęcikiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 5.05.2018 
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Gry

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 22:00
Tego jeszcze nie było. Wystawa, którą można oglądać od trzech tygodni, została otwarta w ubiegły czwartek, 11 kwietnia. Tytuł jej – także wyjątkowo krótki: "Gry". Stosunkowo wreszcie niewiele na niej prac.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Święto niepojęte" i Piotr Fronczewski

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 22:00
Wielkanoc – "Święto niepojęte" – pozostaje tylko… wiara. Taką konkluzją zakończy się nasze spotkanie w specjalnym wydaniu MBK, przygotowanym na Niedzielę Zmartwychwstania 2019.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biała willa

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 22:00
W Białej Willi na warszawskim Powiślu, w ogrodzie japońskich wiśni, zaledwie kilka lat temu powstał… najmłodszy wydział Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń