Finał dnia urodzin Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 22:00
Kończy się dzień dwusetnych urodzin twórcy polskiej opery, ale Rok, uchwalony przez Sejm i Senat RP, trwa.
Audio
  • Wyjątkowe obchody urodzin Stanisława Moniuszki (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Hrabina w Operze Bałtyckiej
"Hrabina" w Operze BałtyckiejFoto: mat. promocyjne

"Hrabina" w Operze Bałtyckiej "Hrabina" w Operze Bałtyckiej

Wszystkie nasze teatry operowe włączyły się w obchody Roku Moniuszki. W Operze Bałtyckiej w Gdańsku na przykład na wieczór jubileuszu zaplanowano premierę opery nie często wystawianej, ale uważanej za jedno z piękniejszych dzieł Stanisława Moniuszki, czyli "Hrabiny". Napisaną w 1859 roku przez 40-letniego kompozytora oraz prapremierowo wykonaną w 1860 roku "Hrabinę" podjęła się wyreżyserować Krystyna Janda. To wydanie MBK – pierwsze majowe w tym roku – nadajemy w wieczór premiery. Spotkanie z jej twórcami zarejestrowaliśmy na kilka dni przed premierą. W studiu Radia Gdańsk podejmował ich dyrektor Opery Bałtyckiej – Romuald Wicza-Pokojski. A naszymi gośćmi byli: Krystyna Janda oraz Monika Świostek – jedna z dwóch wykonawczyń partii tytułowej, maestra Monika Wolińska oraz Rafał Żurek – młody wykonawca partii Dzidziego. Jak twórcy premiery "Hrabiny" poradzili sobie z przygotowaniem dla współczesnej widowni zapoznanej XIX-wiecznej opery, muzycznie bardzo atrakcyjnej, ale z archaicznym i, delikatnie rzecz ujmując, naiwnym librettem, przekonamy się niebawem.


........ Krystyna Janda, Monika Świostek, Monika Wolińska oraz Rafał Żurek w studiu Radia Gdańsk

Stanisław Moniuszko wszak nie tylko opery tworzył. Był niezwykle pracowitym kompozytorem, dyrygentem, organistą, pedagogiem, który w ciągu krótkiego życia (zmarł na atak serca, mając 53 lata) napisał także: utwory symfoniczne, kameralne, wokalne (kantaty, pieśni, msze) oraz operetki i muzykę baletową. Podczas trwania Roku Moniuszki przypominane są więc i inne formy jego aktywności. W programie odnajdziemy kilkadziesiąt pozycji.

Plakat wystawy "Viva Moniuszko" Plakat wystawy "Viva Moniuszko"

Są wśród nich oczywiście bardziej i mniej oryginalne, ale są też kontrowersyjne. Pełnomocnikiem ds. obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora został dyrektor Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski. To właśnie jego zaprosiliśmy do części drugiej wydania MBK. W świecie opery jest Waldemar Dąbrowski osobą wyjątkowo cenioną. Przypadek sprawił, że powrócił właśnie z Londynu z…  operowym Oscarem, czyli statuetką przyznaną w kategorii Leadership in Opera. W ubiegłym roku International Opera Award za reżyserię otrzymał dyrektor artystyczny Opery Narodowej – Mariusz Treliński. Dyrektorowi w studiu towarzyszył Marcin Fedisz, kurator wystawy Viva Moniuszko w Galerii Opera w Teatrze Wielkim. Wystawa będzie otwarta do 12 maja 2019 roku. 


Waldemar Dąbrowski i Marcin Fedisz (fot. W.Dorosz) Waldemar Dąbrowski i Marcin Fedisz (fot. Wojciech Dorosz/PR)


W finale więc dnia urodzin Stanisława Moniuszki możemy dumnie stwierdzić, że jesteśmy światową potęgą operową. O sukcesach polskich śpiewaków dziś tylko dodatkowo przypominamy.

Kiedy przygotowywaliśmy to Moniuszkowskie wydanie MBK, zadzwonił telefon z Wrocławia. Piotr Rudzki, eks-kierownik literacki Teatru Polskiego, obecnie związany a Teatrem Polskim w Podziemiu, zatelefonował, by zaprosić nas na premierę tego teatru, która także w wieczór 5 maja. Włączamy więc do wydania krótką rozmowę telefoniczną na temat Szekspira w Podziemiu, w reżyserii Moniki Pęcikiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 5.05.2018 
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Gry

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2019 22:00
Tego jeszcze nie było. Wystawa, którą można oglądać od trzech tygodni, została otwarta w ubiegły czwartek, 11 kwietnia. Tytuł jej – także wyjątkowo krótki: "Gry". Stosunkowo wreszcie niewiele na niej prac.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Święto niepojęte" i Piotr Fronczewski

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2019 22:00
Wielkanoc – "Święto niepojęte" – pozostaje tylko… wiara. Taką konkluzją zakończy się nasze spotkanie w specjalnym wydaniu MBK, przygotowanym na Niedzielę Zmartwychwstania 2019.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biała willa

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 22:00
W Białej Willi na warszawskim Powiślu, w ogrodzie japońskich wiśni, zaledwie kilka lat temu powstał… najmłodszy wydział Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń