X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przed sezonem wakacyjnym

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 22:00
Oficjalne otwarcie sezonu wakacyjnego w MBK odbywało się zazwyczaj podczas trwania Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. W tym roku, majowy termin festiwalu sprawił, że potraktowaliśmy go jako jedynie przygotowanie do zamknięcia sezonu kulturalnego 2018/2019. 
Audio
  • Nowości w sopockiej Państwowej Galerii Sztuki (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Maurycy Gomulicki, Rafał Dominik i Barbara Marcinik
Maurycy Gomulicki, Rafał Dominik i Barbara Marcinik Foto: Emilia Orzechowska

Plakat promujący wystawę "Modern Talking" Plakat promujący wystawę "Modern Talking"

W pierwszym więc tegorocznym czerwcowym wydaniu MBK opowiadamy, co między innymi możemy oglądać przed rozpoczęciem lata w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Na drugim, "lustrzanym" poziomie galerii została otwarta wystawa pod prowokacyjnym tytułem "Modern Talking". Z jej autorami – Rafałem Dominikiem i Maurycym Gomulickim – spotkaliśmy się na wernisażu i przedstawiamy efekt tego spotkania. Towarzyszyła nam kuratorka wystawy – Emilia Orzechowska.

Rafał Dominik, Maurycy Gomulicki i Barbara Marcinik Rafał Dominik, Maurycy Gomulicki i Barbara Marcinik

Od czasu do czasu przyglądamy się też temu, co galeria pokazuje na… korytarzach. Dyrektor Zbigniew Buski zaprosił nas do obejrzenia fotografii dawnego Lwowa, prezentowanych na trzech poziomach PGS. To istotny kontekst wielu wystaw w sopockiej galerii, od lat współpracującej z Lwowską Narodową Galerią Sztuki. Kolejna wystawa w PGS obrazów znajdujących się we Lwowie – już pod koniec czerwca.


Plakat promujący spektakl "Osiecka. Archipelagi" Plakat promujący spektakl "Osiecka. Archipelagi"

Na trzecim, multimedialnym, poziomie galerii można oglądać bardzo szczególną pracę Elvina Flamingo. Jest ona atrakcyjna, ale nie to stanowi o jej szczególnym charakterze, stąd i o niej mówimy w tym wydaniu MBK. Tyle o końcu sezonu 2018/2019.

A co przed wakacyjnym? 29 czerwca Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni planuje rozpocząć sezon na Scenie Letniej na plaży w Orłowie. Będzie to spektakl muzyczny z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Przygotowuje je kompozytor od lat związany z gdyńskim teatrem, nasz gość zarazem w poprzednim wydaniu Magazynu – Piotr Salaber. Podczas trwania "Dwóch Teatrów" spotkałam się z nim również po to, by zapowiedzieć inaugurację lata na Scenie Letniej i by ją powspominać. Poznaliśmy się bowiem z Piotrem Salaberem przed laty, tuż po otwarciu tej Sceny przez ówczesną dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni – Julię Wernio. Kompozytor wraz z reżyserem – Józefem Opalskim – pracuje także nad pierwszą premierą sezonu 2019/2020 w Teatrze im. Gombrowicza. Będą to "Czarne wdowy", sztuka Anny Burzyńskiej.


Plakat promujący spektakl "Pinokio" Plakat promujący spektakl "Pinokio"

W Gdańsku wreszcie, w Teatrze Miniatura, na Dzień Dziecka – "Pinokio" w reżyserii… Pawła Szkotaka, czyli szefa słynnego nie tylko w Polsce plenerowego Teatru Biuro Podróży. Łączymy się telefonicznie z reżyserem, z którym ostatnio rozmawialiśmy w sierpniu ubiegłego roku, łącząc się wtedy z Edynburgiem.

Dodajmy, że wiemy już, co wydarzy się podczas Lata Teatralnego w Teatrze Atelier w Sopocie i co przygotowuje Teatr Wybrzeże w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim na Lato z Szekspirem.

Pierwsze wydanie czerwcowe 2019 MBK – "Przed sezonem wakacyjnym" – pozwala przypuszczać, że po raz kolejny stolica kulturalna Polski przenosi się latem nad Zatokę!

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 2.06.2019 
Godzina emisji: 21.09