"Romeo i Julia" – stan nieważkości

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 22:12
Mówi się, że każda epoka powinna mieć "swojego" Szekspira. Powstają więc nowe tłumaczenia. Jest też opinia, że tragedię "Romeo i Julia" można wciąż na nowo odczytywać (dotyczy ona zresztą wielu sztuk Szekspira).
Audio
  • Romeo, Julia i Mumio (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Julia Leszkiewicz, Michał Zadara i Barbara Marcinik
Julia Leszkiewicz, Michał Zadara i Barbara MarcinikFoto: Wojciech Dorosz/PR

Najsłynniejsza więc opowieść Szekspira o miłości inspirowała od dawna twórców teatru, także filmu. Michał Zadara – reżyser wystawiający kanoniczne sztuki – zrealizował właśnie "Romea i Julię" w Studio Teatrgaleria w Warszawie. W rolach głównych obsadził nastolatków. Odtwórczyni roli Julii – Julia Leszkiewicz – nasz gość – nie jest debiutantką, choć ma… 14 lat. W drugim w tym roku wydaniu czerwcowym MBK reżyser opowiada o swojej współpracy z Julią i o pomyśle na wystawienie dziś w Warszawie tego tytułu, a pomysł to jest to, co wyróżnia teatr Michała Zadary. W spektaklu zobaczymy między innymi Bartosza Porczyka, który w Trójce czyta opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Plakat promujący "Romea i Julię" w reżyserii Michała Zadary Plakat promujący "Romea i Julię" w reżyserii Michała Zadary

Możemy ujawnić jeszcze, że na scenie pojawią się… deskorolki, które nie występują w tej realizacji wyłącznie w roli gadżetu.

Plakat promujący "MUMIO Festival" Plakat promujący "MUMIO Festival"

Michał Zadara nie jest jedynym reżyserem, który w tym czasie pracował nad Szekspirem. Komedię pod tytułem "Jak wam się podoba" kończy przygotowywać w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku Krystyna Janda. Zbliża się bowiem kolejne Lato z Szekspirem w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim – efekt współpracy tego teatru z Wybrzeżem (jedno Lato GTS przygotował z Teatrem Muzycznym w Gdyni). Premiera – 28 czerwca. Lato z Szekspirem towarzyszy na przełomie lipca i sierpnia Festiwalowi Szekspirowskiemu w Gdańsku. Co tegoroczny festiwal będzie wyróżniało, o tym opowiada dyrektor GTS i festiwalu – profesor Jerzy Limon.

Z Gdańska do Warszawy wracamy w trzeciej części wydania Magazynu, by zapowiedzieć jubileusz MUMIO. Jak wszystko, w przypadku MUMIO, jest on nietypowy, ale Dariusz Basiński, Jadwiga Basińska i Jacek Borusiński sami się z tego tłumaczą.


MUMIO i Barbara Marcinik MUMIO i Barbara Marcinik (fot. Wojciech Dorosz)

Dni – coraz dłuższe, noce – coraz krótsze. Nie pozwólmy sobie tego odebrać!

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 9.06.2019 
Godzina emisji: 21.09

kw

Czytaj także

Do R@portu!

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 22:00
Trwa sezon wiosennych festiwali. Zakończył się Festiwal Between/Pomiędzy w Sopocie. Rozpoczął 14. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni. Pod koniec trwania R@portu w Sopocie zacznie się XIX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dwa Teatry. Po półmetku

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2019 21:00
XlX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej rozpoczął się w piątek, zakończy się jutro. Większość prezentacji konkursowych już za nami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przed sezonem wakacyjnym

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 22:00
Oficjalne otwarcie sezonu wakacyjnego w MBK odbywało się zazwyczaj podczas trwania Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. W tym roku, majowy termin festiwalu sprawił, że potraktowaliśmy go jako jedynie przygotowanie do zamknięcia sezonu kulturalnego 2018/2019. 
rozwiń zwiń