Strefa przejściowa

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 22:00
Wraz z kończącym się czerwcem, zamykamy w Magazynie sezon kulturalny 2018/2019. Za tydzień oficjalnie zainaugurujemy sezon wakacyjny.
Audio
  • MBK na granicy sezonów (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Agnieszka Osiecka
Agnieszka OsieckaFoto: Teatr Atelier

Znaleźliśmy się więc w strefie przejściowej. W tych okolicznościach ogłaszamy, że zakończył się I etap Konkursu na Interpretację Piosenek Agnieszki Osieckiej. Tegoroczny jest 22. Przesłuchania kandydatów tradycyjnie odbywały się w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Jesteśmy bowiem patronami konkursu. W trzecim dniu przesłuchań spotkaliśmy się z: Magdą Smalarą, która od lat prowadzi koncerty podczas II etapu w Sopocie oraz koncerty finalizujące konkurs w Warszawie i (od ubiegłego roku) w Poznaniu, oraz z dyrektorami – Jerzym Satanowskim i Piotrem Kruszczyńskim. Jerzy Satanowski opiekuje się "Pamiętajmy o Osieckiej" od początku, Piotr Kruszczyński reprezentuje organizatora tego zarazem festiwalu, czyli właśnie od ubiegłego roku Teatr Nowy w Poznaniu. 

Jerzy Satanowski, Piotr Kruszczyński, Magda Smalara i Baszka Marcini, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Jerzy Satanowski, Piotr Kruszczyński, Magda Smalara i Baszka Marcinik, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Lubimy ten moment, kiedy dni są najdłuższe i kiedy możemy przyjąć, że jeszcze wakacji nie ubywa. Nie zamierzamy tego ukrywać, co stanowi pewną ekstrawagancję w rzeczywistości dominowanej przez złe wiadomości.

Podsumowując sezon 2018/2019, rozmawiamy jeszcze o nagrodach. W poprzednim wydaniu przedstawiliśmy laureata Nagrody Transatlantyk. W tym wydaniu, wraz z przewodniczącym jury Nagrody Literackiej Miasta Warszawy – Januszem Drzewuckim, rozmawiamy o tegorocznych laureatach. Nagroda od 12 lat przyznawana jest w czterech kategoriach. Wręczona została też nagroda specjalna. Nazwiska laureatów mogą być już znane, gdyż gala odbyła się 9 czerwca. Z przyjemnością jednak ich przypominamy. 

 Janusz Drzewucki, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Janusz Drzewucki, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Wspominamy także nagrodę teatralną. Ta wręczana jest od ponad pół wieku. To Nagroda im. Leona Schillera. Naszym gościem jest aktorka Teatru im. Jaracza w Łodzi – Agnieszka Skrzypczak, uhonorowana przez nas w 2013 roku Talentem Trójki. 

Agnieszka Skrzypczak, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Agnieszka Skrzypczak, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

W części trzeciej wydania zapowiadamy 24. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach. Gościmy aktora, reżysera, producenta oraz dyrektora festiwalu – Olafa Lubaszenkę. Podczas ubiegłorocznych wakacji po pewnej przerwie wróciliśmy do Międzyzdrojów. Opowiadamy o programie festiwalu, który łączy to, co rozrywkowe z tym, co ambitne. Na festiwalu, obok Gali Alei Gwiazd, odbędą się bowiem między innymi spotkania z Teatrem Polskiego Radia oraz z Teatrem Telewizji Polskiej. Powracamy zatem do nagrodzonych Grand Prix w obu teatrach. Na te spotkania w sposób szczególny zapraszamy. Oba będą odbywały się o godzinie 14.00. Pierwsze – w pierwszym dniu festiwalu, czyli 4 lipca. Drugie – w dniu trzecim, czyli 6 lipca. 5 lipca natomiast o godz. 14.00 czeka nas spotkanie poświęcone Stanisławowi Barei w 90. rocznicę urodzin "króla polskiej komedii". W kinie nocnym na plaży zostaną przypomniane trzy jego najsłynniejsze filmy. Wiadomo: "Misia" nie zabraknie! Nie zabraknie zapewne także chętnych na pokazach spektakli teatralnych "w żywym planie". Będą to naturalnie również komedie.

Olaf Lubaszenko i Baszka Marcinik, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Olaf Lubaszenko i Baszka Marcinik, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Zapraszamy w najpiękniejszej porze roku, w strefie przejściowej. Dajmy sobie prawo cieszyć się nią!

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 23.06.2019 
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Przed sezonem wakacyjnym

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 22:00
Oficjalne otwarcie sezonu wakacyjnego w MBK odbywało się zazwyczaj podczas trwania Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. W tym roku, majowy termin festiwalu sprawił, że potraktowaliśmy go jako jedynie przygotowanie do zamknięcia sezonu kulturalnego 2018/2019. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Romeo i Julia" – stan nieważkości

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2019 22:12
Mówi się, że każda epoka powinna mieć "swojego" Szekspira. Powstają więc nowe tłumaczenia. Jest też opinia, że tragedię "Romeo i Julia" można wciąż na nowo odczytywać (dotyczy ona zresztą wielu sztuk Szekspira).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Fotografowałem polskiego króla" – Michał Szlaga

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 22:00
Odkąd poznaliśmy się, każdego roku w sierpniu odbywamy rytualną wędrówkę po Stoczni Gdańskiej. Dziś to raczej miejsce po Stoczni Gdańskiej, a Michał Szlaga obchodzi 20-lecie pracy twórczej.
rozwiń zwiń