Gwiazdy, gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 22:00
Gwiazdy – na pierwszym w sezonie wakacyjnym naszym festiwalu. Ten odbywał się po raz 24. w Międzyzdrojach.
Audio
  • Magazyn Bardzo Kulturalny na Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Olaf Lubaszenko
Olaf LubaszenkoFoto: Magda Angiel

Plakat promujący 24. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach Plakat promujący 24. Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach

MBK ze wschodniego wybrzeża przemieścił się więc na zachodnie. Do Festiwalu Gwiazd dołączył dopiero w ubiegłym roku, nieśmiało rozglądał się i oswajał z atmosferą zachodniego wybrzeża. W tym roku z większą swobodą planował swoje działania. Podobnie, jak poprzednio, to wydanie magazynu powstało podczas Festiwalu Gwiazd. Podsumowanie przedstawiliśmy dzień po jego zakończeniu. 

I tak, nade wszystko, zostaliśmy zaproszeni do udziału w trzech spotkaniach – od czwartku (4 lipca) do soboty (6 lipca) o godzinie 14.00. 

Pierwsze – to spotkanie z Teatrem Polskiego Radia i prezentacja Grand Prix XIX Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie w kategorii słuchowisk. Na konkurs odbywający się w Sopocie "Wielka improwizacja" została zgłoszona przez Program II Polskiego Radia. To "gwiazdorskie" słuchowisko na podstawie sztuki Wojciecha Tomczyka wyreżyserował Janusz Zaorski, a wystąpili: Piotr Fronczewski, Jerzy Radziwiłowicz oraz Andrzej Mastalerz.

Drugie – poświęcone zostało Stanisławowi Barei w 90. rocznicę urodzin. Na to spotkanie zaproszono specjalnych gości, a na trzy festiwalowe noce zaplanowano pokaz trzech filmów Stanisława Barei. 

fot. Piotr Salaber fot. Piotr Salaber

Trzecie spotkanie – to z kolei przypomnienie spektaklu Teatru Telewizji, uhonorowanego na "Dwóch Teatrach Grand Prix. "Wesele" Wyspiańskiego wyreżyserował Wawrzyniec Kostrzewski, gość tego, jak i zeszłorocznego Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.

Olaf Lubaszenko i Baszka Marcinik, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Olaf Lubaszenko i Baszka Marcinik (fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio)

O tych trzech wczesnopopołudniowych spotkaniach naturalnie opowiadamy w tym wydaniu MBK. Nasze zaproszenie do pełnienia roli współgospodarza wydania przyjął dyrektor festiwalu – Olaf Lubaszenko.

Zaprosiliśmy najpierw twórcę odlewów dłoni przybywających w Alei Gwiazd – rzeźbiarza, profesora oraz rektora warszawskiej ASP – Adama Myjaka. Pojawiła się także u nas reprezentacja tych, którzy ślady swoich dłoni pozostawią właśnie w Międzyzdrojach. 

Wydanie – tradycyjnie,  jak każde monograficzne – rozpoczął tym razem gość specjalny wydania kolejnego – Andre Hubner-Ochodlo. Od czwartku trwa już bowiem w Teatrze Atelier 26. Sopockie Lato Teatralne. Kończy swoje występy Katarzyna Groniec, pierwszy gość SLT, a do Atelier przyjeżdżają aktorzy z Teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Andre zapowiedział pierwszą premierę tego lata, która za tydzień w Atelier, za dwa miesiące – w Częstochowie. To "Siła przyzwyczajenia" – sztuka Thomasa Bernharda

Logo Teatru Atelier Logo Teatru Atelier

W poniedziałek dotarła do nas wiadomość, że Bogusław Schaeffer – twórca polskiego awangardowego teatru, kompozytor, filozof, pedagog – nie żyje. W tym wydaniu MBK znajdzie się czas na wspomnienie artysty – myśliciela, który, będąc aktywnym niemal do końca, przeżył 90 lat.


dwa teatry banerD"Dwa Teatry"

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 7.07.2019 
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

"Fotografowałem polskiego króla" – Michał Szlaga

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2019 22:00
Odkąd poznaliśmy się, każdego roku w sierpniu odbywamy rytualną wędrówkę po Stoczni Gdańskiej. Dziś to raczej miejsce po Stoczni Gdańskiej, a Michał Szlaga obchodzi 20-lecie pracy twórczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Strefa przejściowa

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 22:00
Wraz z kończącym się czerwcem, zamykamy w Magazynie sezon kulturalny 2018/2019. Za tydzień oficjalnie zainaugurujemy sezon wakacyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inauguracja sezonu wakacyjnego 2019

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 22:12
Sezon wakacyjny w MBK tradycyjnie otwieramy nad morzem, wydaniem plenerowym i monograficznym.
rozwiń zwiń