X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Premiera, premiera!

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 22:00
Przywykliśmy już do tego, gdyż Teatr Atelier od 26 lat daje w sezonie wakacyjnym premiery. Jest to jednak mimo wszystko nowe zjawisko na kulturalnej mapie roku.
Audio
  • Kulturalny Sopot przez cały rok (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Fragment plakatu Siły przyzwyczajenia Thomasa Bernharda w sopockim Teatrze Atelier
Fragment plakatu "Siły przyzwyczajenia" Thomasa Bernharda w sopockim Teatrze Atelier Foto: materiały prasowe

Premiery wakacyjne przygotowują także Teatr Miejski im. Gombrowicza w Gdyni (na Scenie Letniej) oraz Teatr Wybrzeże (na Scenie Letniej oraz podczas Lata z Szekspirem). Nic więc dziwnego, że z satysfakcją im się przyglądamy. Byliśmy w Teatrze Atelier na premierze sopockiej "Siły przyzwyczajenia" Thomasa Bernharda. Ci, którzy nie mieli szansy przybyć do Teatru Atelier, mogą posłuchać rozmowy z autorką przekładu sztuki – Moniką Muskałą oraz z reżyserem André Hübnerem-Ochodlo. Monika Muskała jest znawczynią oraz tłumaczką literatury języka niemieckiego, głównie austriackiej. Wraz z siostrą – Gabrielą Muskałą tworzą duet autorski Amanita Muskaria. André Hübner-Ochodlo od czasu studiów interesuje się teatrem niemieckojęzycznym. Sztuki, które reżyseruje, nie należą do najłatwiejszych. Stanowią kontrast z tym, co latem proponuje kurort, choć Sopot stara się o to, by wypoczywający w nim mieli także okazję zobaczyć ambitne filmy czy wystawy, spotkać pisarzy (PGS, Sopot Film Festival, Kino Letnie na Molo, Literacki Sopot). Teatr Atelier, obchodzący 30-lecie, oraz Sopockie Lato Teatralne należą jednak do tych, którzy pierwsi mieli odwagę stworzyć dla plaży i festiwali muzyki rozrywkowej alternatywę.  

André Hübner-Ochodlo, fot. Fundacja Shalom André Hübner-Ochodlo, fot. Fundacja Shalom

Tegoroczna premiera w Atelier powstała, podobnie jak kilka poprzednich, w koprodukcji z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, gdzie spektakl będzie miał swoją premierę 14 września.

Wydanie wszak rozpoczyna krótka rozmowa z autorem lipcowej premiery na Scenie Teatralnej Trójki, w cyklu Teatrzyk Zielone Oko. Wyjątkowo, część naszej rozmowy z Wojciechem Fułkiem musieliśmy przenieść do "Magazynu", gdyż w czasie przeznaczonym na prezentację słuchowiska tradycyjnej rozmowy nie byliśmy w stanie pomieścić. Nawiązujemy więc do tego, co zaprezentowaliśmy premierowo, czyli do "Satisfaction" w reżyserii Pawła Chmielewskiego. Nie musimy natomiast tłumaczyć, skąd tytuł słuchowiska i dlaczego jego twórcy cytowali utwór zespołu The Rolling Stones – "(I Can't Get No) Satisfaction".  

Rita i Witold Gombrowiczowie, fot. Hanne Garthe/Archiwum Rity Gombrowicz Rita i Witold Gombrowiczowie, fot. Hanne Garthe/Archiwum Rity Gombrowicz


Zamknąwszy temat premier, zapowiadamy jeszcze "Kosmos Gombrowicza" w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Kierujący tym muzeum Tomasz Tyczyński zaprasza nas do Wsoli na cykl spotkań przygotowanych z okazji 50. rocznicy śmierci autora "Ferdydurke". Tytuł z kolei tego, co wydarzy się 19 i 20 lipca w muzeum, nawiązuje do tytułu ostatniej powieści Witolda Gombrowicza (wydanej w 1965 roku) oraz do… 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu. Ta "kosmiczna" rocznica inspiruje twórców. Pierwszy – przypomnijmy – był rozpoczęty 12 lipca Festiwal Transatlantyk w Łodzi.

Transatlantyk-projekt , for. materiały zespołu Transatlantyk-projekt, fot. materiały zespołu

W finale wydania – jeszcze jedna zapowiedź: odsłonięcia 19 lipca kolejnej ławeczki-książki w Krakowie. O tym opowiemy za tydzień.

Oto więc trasa drugiego lipcowego w tym roku wydania MBK: Salzburg (tam mieszka Monika Muskała) – Częstochowa – Sopot – Warszawa – Wsola – Kraków.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 14.07.2019 
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Strefa przejściowa

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 22:00
Wraz z kończącym się czerwcem, zamykamy w Magazynie sezon kulturalny 2018/2019. Za tydzień oficjalnie zainaugurujemy sezon wakacyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inauguracja sezonu wakacyjnego 2019

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 22:12
Sezon wakacyjny w MBK tradycyjnie otwieramy nad morzem, wydaniem plenerowym i monograficznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwiazdy, gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 22:00
Gwiazdy – na pierwszym w sezonie wakacyjnym naszym festiwalu. Ten odbywał się po raz 24. w Międzyzdrojach.
rozwiń zwiń