Premiera, premiera!

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 22:00
Przywykliśmy już do tego, gdyż Teatr Atelier od 26 lat daje w sezonie wakacyjnym premiery. Jest to jednak mimo wszystko nowe zjawisko na kulturalnej mapie roku.
Audio
  • Kulturalny Sopot przez cały rok (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Fragment plakatu Siły przyzwyczajenia Thomasa Bernharda w sopockim Teatrze Atelier
Fragment plakatu "Siły przyzwyczajenia" Thomasa Bernharda w sopockim Teatrze Atelier Foto: materiały prasowe

Premiery wakacyjne przygotowują także Teatr Miejski im. Gombrowicza w Gdyni (na Scenie Letniej) oraz Teatr Wybrzeże (na Scenie Letniej oraz podczas Lata z Szekspirem). Nic więc dziwnego, że z satysfakcją im się przyglądamy. Byliśmy w Teatrze Atelier na premierze sopockiej "Siły przyzwyczajenia" Thomasa Bernharda. Ci, którzy nie mieli szansy przybyć do Teatru Atelier, mogą posłuchać rozmowy z autorką przekładu sztuki – Moniką Muskałą oraz z reżyserem André Hübnerem-Ochodlo. Monika Muskała jest znawczynią oraz tłumaczką literatury języka niemieckiego, głównie austriackiej. Wraz z siostrą – Gabrielą Muskałą tworzą duet autorski Amanita Muskaria. André Hübner-Ochodlo od czasu studiów interesuje się teatrem niemieckojęzycznym. Sztuki, które reżyseruje, nie należą do najłatwiejszych. Stanowią kontrast z tym, co latem proponuje kurort, choć Sopot stara się o to, by wypoczywający w nim mieli także okazję zobaczyć ambitne filmy czy wystawy, spotkać pisarzy (PGS, Sopot Film Festival, Kino Letnie na Molo, Literacki Sopot). Teatr Atelier, obchodzący 30-lecie, oraz Sopockie Lato Teatralne należą jednak do tych, którzy pierwsi mieli odwagę stworzyć dla plaży i festiwali muzyki rozrywkowej alternatywę.  

André Hübner-Ochodlo, fot. Fundacja Shalom André Hübner-Ochodlo, fot. Fundacja Shalom

Tegoroczna premiera w Atelier powstała, podobnie jak kilka poprzednich, w koprodukcji z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, gdzie spektakl będzie miał swoją premierę 14 września.

Wydanie wszak rozpoczyna krótka rozmowa z autorem lipcowej premiery na Scenie Teatralnej Trójki, w cyklu Teatrzyk Zielone Oko. Wyjątkowo, część naszej rozmowy z Wojciechem Fułkiem musieliśmy przenieść do "Magazynu", gdyż w czasie przeznaczonym na prezentację słuchowiska tradycyjnej rozmowy nie byliśmy w stanie pomieścić. Nawiązujemy więc do tego, co zaprezentowaliśmy premierowo, czyli do "Satisfaction" w reżyserii Pawła Chmielewskiego. Nie musimy natomiast tłumaczyć, skąd tytuł słuchowiska i dlaczego jego twórcy cytowali utwór zespołu The Rolling Stones – "(I Can't Get No) Satisfaction".  

Rita i Witold Gombrowiczowie, fot. Hanne Garthe/Archiwum Rity Gombrowicz Rita i Witold Gombrowiczowie, fot. Hanne Garthe/Archiwum Rity Gombrowicz


Zamknąwszy temat premier, zapowiadamy jeszcze "Kosmos Gombrowicza" w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Kierujący tym muzeum Tomasz Tyczyński zaprasza nas do Wsoli na cykl spotkań przygotowanych z okazji 50. rocznicy śmierci autora "Ferdydurke". Tytuł z kolei tego, co wydarzy się 19 i 20 lipca w muzeum, nawiązuje do tytułu ostatniej powieści Witolda Gombrowicza (wydanej w 1965 roku) oraz do… 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu. Ta "kosmiczna" rocznica inspiruje twórców. Pierwszy – przypomnijmy – był rozpoczęty 12 lipca Festiwal Transatlantyk w Łodzi.

Transatlantyk-projekt , for. materiały zespołu Transatlantyk-projekt, fot. materiały zespołu

W finale wydania – jeszcze jedna zapowiedź: odsłonięcia 19 lipca kolejnej ławeczki-książki w Krakowie. O tym opowiemy za tydzień.

Oto więc trasa drugiego lipcowego w tym roku wydania MBK: Salzburg (tam mieszka Monika Muskała) – Częstochowa – Sopot – Warszawa – Wsola – Kraków.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 14.07.2019 
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Strefa przejściowa

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2019 22:00
Wraz z kończącym się czerwcem, zamykamy w Magazynie sezon kulturalny 2018/2019. Za tydzień oficjalnie zainaugurujemy sezon wakacyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inauguracja sezonu wakacyjnego 2019

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2019 22:12
Sezon wakacyjny w MBK tradycyjnie otwieramy nad morzem, wydaniem plenerowym i monograficznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwiazdy, gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 22:00
Gwiazdy – na pierwszym w sezonie wakacyjnym naszym festiwalu. Ten odbywał się po raz 24. w Międzyzdrojach.
rozwiń zwiń