Gombrowicz, Gombrowicz

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 22:00
Urodził się 4 sierpnia 1904 roku, Polskę na zawsze opuścił 29 lipca 1939 roku, zmarł we Francji w nocy z 24 na 25 lipca 1969 roku. Nie możemy być obojętni wobec tych rocznic: 115. – urodzin, 80. – wypłynięcia na transatlantyku Chrobry do Ameryki Południowej oraz 50. – śmierci w Vence.
Audio
  • Wokół twórczości Witolda Gombrowicza (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PR

Trudno jednak zmierzyć się z życiem Witolda Gombrowicza i jego twórczością, choć to życie nie było długie, a twórczość niezbyt obfita. Biografia autora "Ferdydurke" została niedawno zamknięta w dwóch tomach przez Klementynę Suchanow. Dzieło jego badali niezliczeni historycy i krytycy. Niewiele można do tego dodać. Najwięcej możliwości mają reżyserzy teatralni, wciąż na nowo próbujący odczytywać jego sztuki (trzy dokończone) oraz prozę (opowiadania, powieści oraz "Dziennik").

Postanowiliśmy skupić się na najbliższej rocznicy, opuszczenia Polski (nie wiedział, że do niej nie powróci). Wybraliśmy na nasze spotkanie miejsce nieopodal Dworca Morskiego w Gdyni oraz jedynego na świecie teatru jego imienia. Zaprosiliśmy reżysera – profesora Józefa Opalskiego z krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, pracującego właśnie nad pierwszą premierą sezonu w Teatrze Miejskim im. Gombrowicza. Z dyrektorem tego teatru – Krzysztofem Babickim – spotkaliśmy się wcześniej na Scenie Letniej Teatru Miejskiego w Orłowie.

Zaprosiliśmy także reprezentanta Muzeum Emigracji w Gdyni, które powstało w miejscu dawnego Dworca Morskiego. Podczas ostatniego w lipcu tego roku wydania MBK mieliśmy szansę posłuchać również krótkich fragmentów Trójkowej lektury wspomnianej biografii "Gombrowicz. Ja, geniusz" w brawurowej interpretacji Piotra Adamczyka. Pamiętamy wreszcie, że w Teatrze im. Gombrowicza powstała fantazja Pawła Huelle na temat ostatnich godzin spędzonych przez pisarza w Polsce. 

Muzeum Emigracji w Gdyni Muzeum Emigracji w Gdyni

Ostatecznie pytamy po prostu: za co kochamy Witolda Gombrowicza, tych naturalnie, których "zachwyca" i którzy zgadzają się, że "wielki był". Pozostałych uszanujemy, czyli nie będziemy starali się przekonywać, choć obiektywnie Witold Gombrowicz był jedyny (w swoim rodzaju), a jego język na gruncie polskiego – niepowtarzalny. 

Od 24 lipca dostępny jest specjalny serwis Polskiego Radia poświęcony pisarzowi: Gombrowicz.polskieradio.pl >>>

PS. Niespodzianka! Paweł Huelle dołączył do nas, zaproszony naturalnie i oczekiwany, jak od lat w MBK! Reprezentant Muzeum Emigracji w Gdyni okazał się kobietą. To pani Joanna Majchrzak.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Jakub Sadowski
Data emisji: 28.07.2019 
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Gwiazdy, gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 22:00
Gwiazdy – na pierwszym w sezonie wakacyjnym naszym festiwalu. Ten odbywał się po raz 24. w Międzyzdrojach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiera, premiera!

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 22:00
Przywykliśmy już do tego, gdyż Teatr Atelier od 26 lat daje w sezonie wakacyjnym premiery. Jest to jednak mimo wszystko nowe zjawisko na kulturalnej mapie roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ławka, która mówi

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 22:00
Ławka, która mówi… wierszem! To "Zaczytana ławka Brzechwy w Krakowie". Można na niej naturalnie usiąść i przeczytać wiersz Jana Brzechwy pod tytułem "Na straganie". I jest drugą taką w Krakowie.
rozwiń zwiń