X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wakacje, wakacje i już po…

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 22:00
Pilny student powie: mam jeszcze trzy tygodnie! Powracając więc wspomnieniami do końca szkolnych wakacji, myślimy z zazdrością o tych, którzy wciąż odpoczywają.
Audio
  • Powakacyjne wydanie MBK (Magazyn Bardzo Kulturalny)
Koncert WojnaKriegMilkhome w Teatrze Atelier
Koncert "Wojna/Krieg/Milkhome" w Teatrze Atelier Foto: Wiesław Czerniawski

Baszka Marcinik na ul. Obrońców Westerplatte (archiwum prywatne) Baszka Marcinik na ul. Obrońców Westerplatte (archiwum prywatne)

Ostatnio ktoś zwrócił uwagę, że koniec wakacji zawsze kojarzy mu się z początkiem wojny, bo tak jest, szczególnie w latach okrągłych rocznic. Większość z nas naturalnie wojny nie pamięta. Dla wielu niezapomnianym przeżyciem natomiast były wakacje 80’, spędzane na Wybrzeżu. Powracając do końca wakacji 2019,  wspomnimy ostatnią premierę w obchodzącym 30-lecie Teatrze Atelier. O spektaklu, pokazywanym od 30 sierpnia do 1 września, pod tytułem "Wojna, Krieg, Milkhome. Pieśni dla pokoju" rozmawialiśmy po premierze w gronie jego współtwórców: Jerzego Satanowskiego – kompozytora, Justyny Szafran – wykonawczyni, Andre Hubnera-Ochodlo – reżysera i wykonawcy, Adama Żuchowskiego – kompozytora oraz Jacka Stanisława Burasa – autora przekładów. 

Plakat promujący spektakl "Wojna, Krieg, Milkhome. Pieśni dla pokoju" (mat. prasowe) Plakat promujący spektakl "Wojna, Krieg, Milkhome. Pieśni dla pokoju" (mat. prasowe)

1 września nad ulicą/deptakiem im. Bohaterów Monte Cassino w Sopocie została odsłonięta rzeźba kaprala Misia Wojtka. Historię bohaterskiego Misia przypomniałyśmy w poprzednim wydaniu MBK wraz z pomysłodawczynią wydarzenia, ale po uroczystości (nietypowym elemencie obchodów wybuchu II wojny) udaliśmy się z Wojciechem Fułkiem – naszym przewodnikiem po mieście – na znajdujące się w pobliżu ulice: Obrońców Westerplatte oraz Czyżewskiego.

Miś Wojtek (fot. Eva Eggar) Miś Wojtek (fot. Eva Eggar)

Pierwsza jest historyczną ulicą artystów, przy drugiej mieści się Dworek Sierakowskich – siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sopotu, a tam otwarta została jubileuszowa (50-lecie twórczości) wystawa prac honorowego obywatela Sopotu – Andrzeja Dudzińskiego.

I tyle wspomnień z końca wakacji.

Żelart Jana Kantego Pawluśkiewicza Żelart Jana Kantego Pawluśkiewicza

W rozpoczętym właśnie sezonie kulturalnym 2019/20 została na przykład otwarta w Płocku wystawa (także jubileuszowa) Żelartu (20-lecie) Jana Kantego Pawluśkiewicza, który niestety tylko przez telefon zaprosi nas na tę wystawę.

W finale wraz z Kają Stępkowską – rzeczniczką TR Warszawa – podaliśmy bardzo dobre wiadomości "z przedostatniej chwili", a dłuższej rozmowy z reprezentacją TR Warszawa posłuchamy za tydzień.

Baszka Marcinik i Kaja Stępkowska (fot. Wojciech Dorosz/PR) Baszka Marcinik i Kaja Stępkowska (fot. Wojciech Dorosz/PR)

Wydanie otworzył krótki fragment opowiadania Brunona Schulza – "Mój ojciec wstępuje do strażaków" – w interpretacji Łukasza Lewandowskiego, fragment, który nie zmieścił się podczas naszego Narodowego Czytania, a jest piękny.

Łukasz Lewandowski czyta Schulza (fot. Wojciech Dorosz/PR) Łukasz Lewandowski czyta Schulza (fot. Wojciech Dorosz/PR)

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 8.09.2019 
Godzina emisji: 21.10


Czytaj także

Miś Wojtek i inni

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2019 22:00
Pierwszy września nie kojarzy się dobrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MUMIO, sto lat!

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 10:00
Sto lat! Sto lat! To – tradycyjne życzenia, które beztrosko składamy jubilatom, nie zawsze pewni, czy i oni sobie tego życzą. MUMIO kończy 21 lat i w swoim stylu obchodzi nieokrągły jubileusz.
rozwiń zwiń