X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nowy wspaniały sezon

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 22:00
Sezon 2019/20 w teatrach – rozpoczęty.
Audio
  • Rozpoczynamy nowy sezon teatralny (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Cząstki kobiety, reż. Kornl Mundruczó
"Cząstki kobiety”, reż. Kornél MundruczóFoto: TR/mat. promocyjne

"Dług" w reżyserii Jana Klaty w Teatrze Nowym w Krakowie (wg Davida Graebera i innych znanych autorów); w obsadzie: Małgorzata Gorol, Monika Frajczyk, Marcin Czarnik, Bartosz Bielenia. "Wstyd" Marka Modzelewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata w Teatrze Współczesnym w Warszawie. "Złota Skała. Opowieść o Robercie Brylewskim" Grzegorza Laszuka w Studio Teatrgaleria w Warszawie. To tylko niektóre premiery nowego sezonu.

My zaczynamy ten sezon najpierw z TR Warszawa, "Nowy wspaniały świat" – słynny fragment frazy z "Burzy" Szekspira – stanowi hasło TR Warszawa. W tym wydaniu MBK spotykamy się z pełniącym obowiązki dyrektora programowego TR Romanem Pawłowskim. Słuchamy o zaplanowanych "liniach" prowadzących do premier, wśród których przygotowywana będzie także "Burza" właśnie w reżyserii dyrektora artystycznego teatru – Grzegorza Jarzyny.

Roman Pawłowski (fot. Wojciech Dorosz/PR) Roman Pawłowski (fot. Wojciech Dorosz/PR)

Przypominamy również, że nagrody miesięcznika "Teatr" w tym roku przyznane zostały reżyserowi "Cząstek kobiety" – Kornelowi Mundruczo oraz odtwórczyni roli głównej kobiecej w tym spektaklu – Justynie Wasilewskiej. Ta część wydania Magazynu może zainteresować głównie teatralną publiczność.

Drugim teatrem, wraz z którym otwieramy nowy sezon, jest Teatr Studio w Warszawie. Trwają ostatnie próby do premiery spektaklu muzycznego Grzegorza Laszuka (z Komuny Warszawa), jakim jest wspomniana "Złota Skała. Opowieść o Robercie Brylewskim". 6 czerwca minęła pierwsza rocznica śmierci muzyka (współzałożyciela i lidera m.in. Brygady Kryzys i Izraela). Autor i reżyser premiery jest naszym drugim gościem. Spektakl ten przygotowuje Grzegorz Laszuk, chcąc przypomnieć nie tylko głównego bohatera swojej teatralno-muzycznej opowieści, także pokolenie urodzonych na początku lat sześćdziesiątych i jego muzykę. Ta, z kolei, część wydania może zainteresować nie tylko teatralnych bywalców, również tych, którzy mają punkrockową "duszę".

Grzegorz Laszuk i Baszka Marcinik (fot. Wojciech Dorosz/PR) Grzegorz Laszuk i Baszka Marcinik (fot. Wojciech Dorosz/PR)

W finale wydania – zupełnie inna opowieść. 19 września w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki zostanie otwarta wystawa prac rzeźbiarza profesora Adama Smolany. O artyście opowiada dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie Zbigniew Buski, galerii współpracującej od lat z lwowską galerią. Prezentacja rzeźb i rysunków profesora Adama Smolany we Lwowie stanowi zarazem swoisty powrót artysty do miasta jego urodzenia (1921), który większą część swojego życia spędził w Sopocie (zmarł w 1987 roku). Ten wreszcie segment wydania MBK może zainteresować nie tylko pasjonujących się rzeźbą.

Adam Smolana, część kompozycji rzeźbiarskiej "Koniki", drewno, z kolekcji Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego (mat. promocyjne) Adam Smolana, część kompozycji rzeźbiarskiej "Koniki", drewno, z kolekcji Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego (mat. promocyjne)

Tym razem na naszej trasie "bardzo kulturalnej" Warszawa – Lwów, ale myślami jesteśmy już w… Gdyni, jesteśmy bowiem miłośnikami polskiego filmu. 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych rozpoczyna się 16 września i festiwal ten od lat stanowi rodzaj domknięcia wakacji. Zakończy się w przedostatnim dniu lata 2019. Zaczynaliśmy sezon letni na Dwóch Teatrach, kończymy na FPFF. Przed nami wszak "nowy wspaniały" sezon kulturalny 2019/20, który właśnie wystartował "na zakładkę" z wakacyjnym.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 15.09.2019 
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

TR Warszawa – "Inni ludzie"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 02:00
"Zresztą z roku na rok on Warszawę coraz mniej rozumie. Niegdyś jego miasto, dziś to jest inne miasto i inni ludzie…"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rapsodia Śląska

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 22:00
W przedostatnim sierpniowym 2019 wydaniu MBK – nie mogło być inaczej – dotrzemy na Śląsk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MUMIO, sto lat!

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 10:00
Sto lat! Sto lat! To – tradycyjne życzenia, które beztrosko składamy jubilatom, nie zawsze pewni, czy i oni sobie tego życzą. MUMIO kończy 21 lat i w swoim stylu obchodzi nieokrągły jubileusz.
rozwiń zwiń