Nowy wspaniały sezon

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2019 22:00
Sezon 2019/20 w teatrach – rozpoczęty.
Audio
  • Rozpoczynamy nowy sezon teatralny (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Cząstki kobiety, reż. Kornl Mundruczó
"Cząstki kobiety”, reż. Kornél MundruczóFoto: TR/mat. promocyjne

"Dług" w reżyserii Jana Klaty w Teatrze Nowym w Krakowie (wg Davida Graebera i innych znanych autorów); w obsadzie: Małgorzata Gorol, Monika Frajczyk, Marcin Czarnik, Bartosz Bielenia. "Wstyd" Marka Modzelewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata w Teatrze Współczesnym w Warszawie. "Złota Skała. Opowieść o Robercie Brylewskim" Grzegorza Laszuka w Studio Teatrgaleria w Warszawie. To tylko niektóre premiery nowego sezonu.

My zaczynamy ten sezon najpierw z TR Warszawa, "Nowy wspaniały świat" – słynny fragment frazy z "Burzy" Szekspira – stanowi hasło TR Warszawa. W tym wydaniu MBK spotykamy się z pełniącym obowiązki dyrektora programowego TR Romanem Pawłowskim. Słuchamy o zaplanowanych "liniach" prowadzących do premier, wśród których przygotowywana będzie także "Burza" właśnie w reżyserii dyrektora artystycznego teatru – Grzegorza Jarzyny.

Roman Pawłowski (fot. Wojciech Dorosz/PR) Roman Pawłowski (fot. Wojciech Dorosz/PR)

Przypominamy również, że nagrody miesięcznika "Teatr" w tym roku przyznane zostały reżyserowi "Cząstek kobiety" – Kornelowi Mundruczo oraz odtwórczyni roli głównej kobiecej w tym spektaklu – Justynie Wasilewskiej. Ta część wydania Magazynu może zainteresować głównie teatralną publiczność.

Drugim teatrem, wraz z którym otwieramy nowy sezon, jest Teatr Studio w Warszawie. Trwają ostatnie próby do premiery spektaklu muzycznego Grzegorza Laszuka (z Komuny Warszawa), jakim jest wspomniana "Złota Skała. Opowieść o Robercie Brylewskim". 6 czerwca minęła pierwsza rocznica śmierci muzyka (współzałożyciela i lidera m.in. Brygady Kryzys i Izraela). Autor i reżyser premiery jest naszym drugim gościem. Spektakl ten przygotowuje Grzegorz Laszuk, chcąc przypomnieć nie tylko głównego bohatera swojej teatralno-muzycznej opowieści, także pokolenie urodzonych na początku lat sześćdziesiątych i jego muzykę. Ta, z kolei, część wydania może zainteresować nie tylko teatralnych bywalców, również tych, którzy mają punkrockową "duszę".

Grzegorz Laszuk i Baszka Marcinik (fot. Wojciech Dorosz/PR) Grzegorz Laszuk i Baszka Marcinik (fot. Wojciech Dorosz/PR)

W finale wydania – zupełnie inna opowieść. 19 września w Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki zostanie otwarta wystawa prac rzeźbiarza profesora Adama Smolany. O artyście opowiada dyrektor Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie Zbigniew Buski, galerii współpracującej od lat z lwowską galerią. Prezentacja rzeźb i rysunków profesora Adama Smolany we Lwowie stanowi zarazem swoisty powrót artysty do miasta jego urodzenia (1921), który większą część swojego życia spędził w Sopocie (zmarł w 1987 roku). Ten wreszcie segment wydania MBK może zainteresować nie tylko pasjonujących się rzeźbą.

Adam Smolana, część kompozycji rzeźbiarskiej "Koniki", drewno, z kolekcji Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego (mat. promocyjne) Adam Smolana, część kompozycji rzeźbiarskiej "Koniki", drewno, z kolekcji Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego (mat. promocyjne)

Tym razem na naszej trasie "bardzo kulturalnej" Warszawa – Lwów, ale myślami jesteśmy już w… Gdyni, jesteśmy bowiem miłośnikami polskiego filmu. 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych rozpoczyna się 16 września i festiwal ten od lat stanowi rodzaj domknięcia wakacji. Zakończy się w przedostatnim dniu lata 2019. Zaczynaliśmy sezon letni na Dwóch Teatrach, kończymy na FPFF. Przed nami wszak "nowy wspaniały" sezon kulturalny 2019/20, który właśnie wystartował "na zakładkę" z wakacyjnym.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 15.09.2019 
Godzina emisji: 21.08

Czytaj także

TR Warszawa – "Inni ludzie"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 02:00
"Zresztą z roku na rok on Warszawę coraz mniej rozumie. Niegdyś jego miasto, dziś to jest inne miasto i inni ludzie…"
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rapsodia Śląska

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 22:00
W przedostatnim sierpniowym 2019 wydaniu MBK – nie mogło być inaczej – dotrzemy na Śląsk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

MUMIO, sto lat!

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 10:00
Sto lat! Sto lat! To – tradycyjne życzenia, które beztrosko składamy jubilatom, nie zawsze pewni, czy i oni sobie tego życzą. MUMIO kończy 21 lat i w swoim stylu obchodzi nieokrągły jubileusz.
rozwiń zwiń