X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ten głos!

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 10:00
Ten głos, a raczej rodzaj głosu, nazywa się barytonem.
Audio
  • Szymon Komasa gościem Baszki Marcinik (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Szymon Komasa
Szymon KomasaFoto: Jakub Sadowski

Odkrył go w sobie i kształcił w Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Wokalno-Aktorskim, w Guildhall School of Music and drama w Londynie oraz w Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Szymon Komasa jest laureatem kilkunastu konkursów operowych. Zadebiutował w operze 10 lat temu, wykonując partię Schaunarda w "La Boheme" w Teatro Filharmonico/Arena di Verona. Występował z recitalami pieśni w Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz w Wigmore Hall w Londynie. Wykonuje partie operowe kompozytorów klasycznych min. Verdiego czy Mozarta, ale także współczesnych. W tym roku podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Classic. I – jest trzydziestolatkiem!

Szymon Komasa (w dalszym planie – Barbara Marcinik) Szymon Komasa i Barbara Marcinik (fot. Jakub Sadowski)

Ostatnio pracuje w Austrii, a do Warszawy przyjechał, zaproszony przez Studio Teatr Galerię. 17 października wystąpił w nim z recitalem pieśni Mahlera, Rachmaninowa, Poulenca, Finziego, Barbera. Akompaniował mu Michał Rota – doktor sztuki w Instytucie Kameralistyki Fortepianowej Akademii Muzycznej w Łodzi.

My z kolei zaprosiliśmy Szymona Komasę do MBK. Po raz pierwszy słuchaliśmy go na prapremierze maltańskiej opery Pawła Mykietyna "Czarodziejska góra" w reżyserii Andrzeja Chyry, tak więc poznaliśmy jego głos w repertuarze awangardowym. Dwudziestoparolatek wówczas przekonująco zagrał rolę Hansa Castorpa.

Wiemy, że przynależność Szymona Komasy do największego w Polsce "klanu" artystycznego stanowi dla niego wyzwanie, choć jest oczywiście powodem do dumy. Wszyscy członkowie tej rodziny osiągnęli sukces dzięki wielkiej pracy, jaką wykonali, każdy w swojej dziedzinie.

Szymon Komasa był naszym gościem specjalnym w tym wydaniu MBK.

Od lewej: Tomasz Man, Barbara Marcinik i Marcin Marzec Od lewej: Tomasz Man, Barbara Marcinik i Marcin Marzec

Mieliśmy jednak sporo pracy po dwutygodniowej przerwie. W skrócie opowiedzieliśmy o premierze w Teatrze IMKA w Warszawie. 21 października Tomasz Man zaprezentuje tam autorski spektakl pod tytułem "Idę tylko zimno mi w stopy" o Grzegorzu Przemyku. Wcześniej zrealizował tę sztukę w Teatrze Polskiego Radia. Za reżyserię otrzymał nagrodę na Festiwalu Dwa Teatry. Naszymi gośćmi w części drugiej wydania byli: Tomasz Man i aktor Marcin Marzec, odtwórca roli Cezarego – świadka.

Plakat promujący spektakl "Idę tylko zimno mi w stopy" Tomasza Mana Plakat promujący spektakl "Idę tylko zimno mi w stopy" Tomasza Mana

W finale wydania opuścimy teatr, by w paru minutach opowiedzieć wraz z Agnieszką Taterą o akcji pomocy lokalnym czytelniom, zorganizowanej przez Grupę Wydawniczą Foksal, a "patronował" jej "Kasztanowy ludzik".

Piotr Stramowski Piotr Stramowski

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 20.10.2019 
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Ławka, która mówi

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 22:00
Ławka, która mówi… wierszem! To "Zaczytana ławka Brzechwy w Krakowie". Można na niej naturalnie usiąść i przeczytać wiersz Jana Brzechwy pod tytułem "Na straganie". I jest drugą taką w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gombrowicz, Gombrowicz

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 22:00
Urodził się 4 sierpnia 1904 roku, Polskę na zawsze opuścił 29 lipca 1939 roku, zmarł we Francji w nocy z 24 na 25 lipca 1969 roku. Nie możemy być obojętni wobec tych rocznic: 115. – urodzin, 80. – wypłynięcia na transatlantyku Chrobry do Ameryki Południowej oraz 50. – śmierci w Vence.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szekspir, Szekspir…

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 22:00
I – już po! TPK otwierała serię spotkań z 23. Festiwalu Szekspirowskiego, MBK  – zamyka.
rozwiń zwiń