Ten głos!

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 10:00
Ten głos, a raczej rodzaj głosu, nazywa się barytonem.
Audio
  • Szymon Komasa gościem Baszki Marcinik (Magazyn Bardzo Kulturalny/Trójka)
Szymon Komasa
Szymon KomasaFoto: Jakub Sadowski

Odkrył go w sobie i kształcił w Akademii Muzycznej w Łodzi na Wydziale Wokalno-Aktorskim, w Guildhall School of Music and drama w Londynie oraz w Juilliard School of Music w Nowym Jorku. Szymon Komasa jest laureatem kilkunastu konkursów operowych. Zadebiutował w operze 10 lat temu, wykonując partię Schaunarda w "La Boheme" w Teatro Filharmonico/Arena di Verona. Występował z recitalami pieśni w Carnegie Hall w Nowym Jorku oraz w Wigmore Hall w Londynie. Wykonuje partie operowe kompozytorów klasycznych min. Verdiego czy Mozarta, ale także współczesnych. W tym roku podpisał kontrakt z wytwórnią Warner Classic. I – jest trzydziestolatkiem!

Szymon Komasa (w dalszym planie – Barbara Marcinik) Szymon Komasa i Barbara Marcinik (fot. Jakub Sadowski)

Ostatnio pracuje w Austrii, a do Warszawy przyjechał, zaproszony przez Studio Teatr Galerię. 17 października wystąpił w nim z recitalem pieśni Mahlera, Rachmaninowa, Poulenca, Finziego, Barbera. Akompaniował mu Michał Rota – doktor sztuki w Instytucie Kameralistyki Fortepianowej Akademii Muzycznej w Łodzi.

My z kolei zaprosiliśmy Szymona Komasę do MBK. Po raz pierwszy słuchaliśmy go na prapremierze maltańskiej opery Pawła Mykietyna "Czarodziejska góra" w reżyserii Andrzeja Chyry, tak więc poznaliśmy jego głos w repertuarze awangardowym. Dwudziestoparolatek wówczas przekonująco zagrał rolę Hansa Castorpa.

Wiemy, że przynależność Szymona Komasy do największego w Polsce "klanu" artystycznego stanowi dla niego wyzwanie, choć jest oczywiście powodem do dumy. Wszyscy członkowie tej rodziny osiągnęli sukces dzięki wielkiej pracy, jaką wykonali, każdy w swojej dziedzinie.

Szymon Komasa był naszym gościem specjalnym w tym wydaniu MBK.

Od lewej: Tomasz Man, Barbara Marcinik i Marcin Marzec Od lewej: Tomasz Man, Barbara Marcinik i Marcin Marzec

Mieliśmy jednak sporo pracy po dwutygodniowej przerwie. W skrócie opowiedzieliśmy o premierze w Teatrze IMKA w Warszawie. 21 października Tomasz Man zaprezentuje tam autorski spektakl pod tytułem "Idę tylko zimno mi w stopy" o Grzegorzu Przemyku. Wcześniej zrealizował tę sztukę w Teatrze Polskiego Radia. Za reżyserię otrzymał nagrodę na Festiwalu Dwa Teatry. Naszymi gośćmi w części drugiej wydania byli: Tomasz Man i aktor Marcin Marzec, odtwórca roli Cezarego – świadka.

Plakat promujący spektakl "Idę tylko zimno mi w stopy" Tomasza Mana Plakat promujący spektakl "Idę tylko zimno mi w stopy" Tomasza Mana

W finale wydania opuścimy teatr, by w paru minutach opowiedzieć wraz z Agnieszką Taterą o akcji pomocy lokalnym czytelniom, zorganizowanej przez Grupę Wydawniczą Foksal, a "patronował" jej "Kasztanowy ludzik".

Piotr Stramowski Piotr Stramowski

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 20.10.2019 
Godzina emisji: 21.09

Czytaj także

Ławka, która mówi

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2019 22:00
Ławka, która mówi… wierszem! To "Zaczytana ławka Brzechwy w Krakowie". Można na niej naturalnie usiąść i przeczytać wiersz Jana Brzechwy pod tytułem "Na straganie". I jest drugą taką w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gombrowicz, Gombrowicz

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 22:00
Urodził się 4 sierpnia 1904 roku, Polskę na zawsze opuścił 29 lipca 1939 roku, zmarł we Francji w nocy z 24 na 25 lipca 1969 roku. Nie możemy być obojętni wobec tych rocznic: 115. – urodzin, 80. – wypłynięcia na transatlantyku Chrobry do Ameryki Południowej oraz 50. – śmierci w Vence.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szekspir, Szekspir…

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 22:00
I – już po! TPK otwierała serię spotkań z 23. Festiwalu Szekspirowskiego, MBK  – zamyka.
rozwiń zwiń